Situace na trhu práce zůstává zabetonovaná

Názor
I červencová data Českého statistického úřadu ukazují, že se na českém trhu práce podmínky nijak výrazně letos nemění. Míra nezaměstnanosti sice o jednu desetinu procentního bodu vzrostla na 3,5 procenta, ale to zcela odpovídá sezónnímu vývoji v tomto čase.
Míra nezaměstnanosti sice v červenci vzrostla o jednu desetinu procentního bodu, ale to zcela odpovídá sezónnímu vývoji v tomto čase. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ačkoliv česká ekonomika prošla recesí a nyní se stále pohybuje na hraně stagnace, absorbovala desetitisíce příchozích z Ukrajiny, na trhu práce se žádné dramatické pohyby neodehrávají, dokonce ani nijak plošně nerostou mzdové tlaky. Navíc i v tomto čase se opět zvyšují sezónně očištěné počty volných pracovních míst.

Co čekat dále? Na výsledcích z trhu práce bude znát masívní odliv lidí do předčasných penzí. Napětí mezi nabídkou a poptávkou po práci proto zatím hned tak nepoleví. Sice ještě uvidíme další mírný vzestup nezaměstnanosti, avšak bude nesrovnatelný s tím, co prožívala česká ekonomika v předchozích cyklech. Na konci roku se nejspíš nezaměstnanost přiblíží těsně ke čtyřce.

PSALI JSME:
Nepatrný růst nezaměstnanosti

Přesto určitá rizika je možné vnímat už nyní. Za nízkou nezaměstnaností totiž můžeme hledat především obavy firem, že v čase oživení by mohly jen těžko hledat nové pracovníky, tak jako třeba po americké finanční krizi.

Přesto výsledky třeba průmyslu a zejména jeho slabé zakázky, přehlédneme-li vzepětí automobilek, zatím žádný návrat k boomu nenaznačují. A podobné je to i ve službách. Je proto otázkou času, nakolik dokážou firmy ještě vyčkávat.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Přehřátý trh práce ohrožuje českou ekonomiku

Zavřít reklamu ×
  1. Téměř neřešitelná situace. Tady na jihu Moravy má elektrikář 25000 kč a o pár kilometrů na jih má 120000 kč……

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Odbory hazardují s opětovným roztočením inflace

Největší odborová organizace v Česku, Českomoravská konfederace odborových svazů, opět prokazuje, že má jen málo pochopení pro obecnou celospolečenskou shodu. Pro rok 2024 totiž žádá razantní navýšení minimální …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB