Nepatrný růst nezaměstnanosti

Nezaměstnanost podle čerstvých údajů Českého statistického úřadu vzrostla z červnových 3,4 na červencových 3,5 procenta. My jsme, podobně jako trh, předpovídali ještě o jednu desetinu vyšší nárůst. Identicky, jako v minulém srovnání, kdy nezaměstnanost klesla, tak hlavním důvodem nynějšího růstu je opět vliv sezónnosti.
V regionálním členění zůstává nejvyšší nezaměstnanost v okresech Karviná (8,2 %), Most (7,1 %) a Chomutov (6,4 %). Ilustrační foto: Magistrát města Ostravy

Na trh práce přišli absolventi škol a rovněž již klesá počet pracujících v některých letních sezónních pracích. Potvrzuje se tak, že i přestože česká ekonomika je v stagnaci, firmy čelí nízké poptávce, tak zaměstnavatelé nezačínají ve vyšším měřítku propouštět. Raději si ponechávají stávající pracovníky a to navzdory tomu, že v současné chvíli se to může jevit jako nerentabilní.

V momentě, kdy dojde k obratu a poptávka opět nabere na síle, by mohli případně propuštění zaměstnanci chybět a jejich opětovné nabírání by znamenalo složitý administrativní proces a zároveň by firmy mohly být nuceny vynaložit vyšší náklady na požadované mzdy ze strany zaměstnanců.

Český trh práce tak zakořeňuje, mizí mobilita pracovníků do lepších pracovních příležitostí, což se může projevovat na našem nižším výkonu ekonomiky.

Ve srovnání s červnem se zvýšil počet uchazečů o zaměstnání o více než tisíc, naopak se mírně snížil počet volných pracovních míst (cca o 1 tis., pozn. aut.). I přes tuto skutečnost stále zůstává počet volných pracovních míst vyšší než počet uchazečů o zaměstnání. Nemění se ani, že v průměru na jedno pracovní místo v tuto chvíli připadá přibližně 0,9 uchazeče.

V regionálním členění zůstává nejvyšší nezaměstnanost v okresech Karviná (8,2 %), Most (7,1 %) a Chomutov (6,4 %). Nejnižší podíl nezaměstnaných se rovněž nemění, kdy nejlépe je na tom okres Praha-východ (1,6 %) a dále také okresy Pelhřimov (1,7 %) a Praha-západ (1,7 %).

Meziměsíčně byl zaznamenán nárůst v 76 okresech (největší ve Zlíně, o 10,2 %) a pouze v jednom okrese byl evidován pokles (Prachatice, o 0,2 %).

Tento mírný nárůst nezaměstnanosti by neměl znamenat začátek rostoucí nezaměstnanosti v České republice. Nezaměstnanost by se měla i během druhé poloviny roku pohybovat na podobných hodnotách. Očekáváme, že za celý rok 2023 podíl nezaměstnaných v průměru bude na úrovni 3,7 procenta.

Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB