Nepatrný růst nezaměstnanosti

Názor
Nezaměstnanost podle čerstvých údajů Českého statistického úřadu vzrostla z červnových 3,4 na červencových 3,5 procenta. My jsme, podobně jako trh, předpovídali ještě o jednu desetinu vyšší nárůst. Identicky, jako v minulém srovnání, kdy nezaměstnanost klesla, tak hlavním důvodem nynějšího růstu je opět vliv sezónnosti.
V regionálním členění zůstává nejvyšší nezaměstnanost v okresech Karviná (8,2 %), Most (7,1 %) a Chomutov (6,4 %). Ilustrační foto: Magistrát města Ostravy

Na trh práce přišli absolventi škol a rovněž již klesá počet pracujících v některých letních sezónních pracích. Potvrzuje se tak, že i přestože česká ekonomika je v stagnaci, firmy čelí nízké poptávce, tak zaměstnavatelé nezačínají ve vyšším měřítku propouštět. Raději si ponechávají stávající pracovníky a to navzdory tomu, že v současné chvíli se to může jevit jako nerentabilní.

V momentě, kdy dojde k obratu a poptávka opět nabere na síle, by mohli případně propuštění zaměstnanci chybět a jejich opětovné nabírání by znamenalo složitý administrativní proces a zároveň by firmy mohly být nuceny vynaložit vyšší náklady na požadované mzdy ze strany zaměstnanců.

PSALI JSME:
Firmy si zaměstnance zatím drží v naději, že dojde k oživení poptávky

Český trh práce tak zakořeňuje, mizí mobilita pracovníků do lepších pracovních příležitostí, což se může projevovat na našem nižším výkonu ekonomiky.

Ve srovnání s červnem se zvýšil počet uchazečů o zaměstnání o více než tisíc, naopak se mírně snížil počet volných pracovních míst (cca o 1 tis., pozn. aut.). I přes tuto skutečnost stále zůstává počet volných pracovních míst vyšší než počet uchazečů o zaměstnání. Nemění se ani, že v průměru na jedno pracovní místo v tuto chvíli připadá přibližně 0,9 uchazeče.

V regionálním členění zůstává nejvyšší nezaměstnanost v okresech Karviná (8,2 %), Most (7,1 %) a Chomutov (6,4 %). Nejnižší podíl nezaměstnaných se rovněž nemění, kdy nejlépe je na tom okres Praha-východ (1,6 %) a dále také okresy Pelhřimov (1,7 %) a Praha-západ (1,7 %).

Meziměsíčně byl zaznamenán nárůst v 76 okresech (největší ve Zlíně, o 10,2 %) a pouze v jednom okrese byl evidován pokles (Prachatice, o 0,2 %).

Tento mírný nárůst nezaměstnanosti by neměl znamenat začátek rostoucí nezaměstnanosti v České republice. Nezaměstnanost by se měla i během druhé poloviny roku pohybovat na podobných hodnotách. Očekáváme, že za celý rok 2023 podíl nezaměstnaných v průměru bude na úrovni 3,7 procenta.

Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Přehřátý trh práce ohrožuje českou ekonomiku

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Odbory hazardují s opětovným roztočením inflace

Největší odborová organizace v Česku, Českomoravská konfederace odborových svazů, opět prokazuje, že má jen málo pochopení pro obecnou celospolečenskou shodu. Pro rok 2024 totiž žádá razantní navýšení minimální …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB