Přehřátý trh práce ohrožuje českou ekonomiku

Analýza
Nezaměstnanost v červenci velmi mírně vzrostla a to po čtyřech měsících poklesu – v červenci byla podle Úřadu práce nezaměstnanost 3,5 procenta, přičemž v červnu 3,4 procenta. Nepatrný růst je však spíš otázkou sezónních výkyvů souvisejících například s příchodem absolventů na trh práce či ukončováním sezónních prací.
Přehřátému českému trhu práce by pomohla výraznější podpora státu při zaměstnávání kvalifikované pracovní síly ze zahraničí. Ilustrační foto: Pixabay.com

Neznamená to však obrat k lepšímu v dlouhodobém strukturálním problému české ekonomiky, jímž je přehřátý trh práce. Je to vidět i na tom, že bez práce bylo v červenci 258 933 lidí, ale volných míst 285 627. Politici se někdy chlubí, že máme jednu z nejnižších nezaměstnaností v EU – z pohledu voličů, je to pozitivní informace, avšak z pohledu budoucnosti české ekonomiky je to fatální problém.

Zatímco většina výrobních odvětví české ekonomiky stagnuje a červnový meziroční pokles hodnoty nových zakázek v průmyslu o 5,8 procenta nedává moc naději na rychlou změnu propadu průmyslové výroby, mzdové náklady firem stále rostou.

V průmyslu v červnu průměrná měsíční hrubá mzda meziročně vzrostla o 9,1 procenta. A ve stavebnictví, které je v nebývalém útlumu, dokonce o 9,9 procenta. Růst mzdových nákladů podkopová nejen konkurenceschopnost českých firem, ale blokuje i nastartování české ekonomiky a růst hrubého domácího produktu (HDP).

PSALI JSME:
Míra nezaměstnanosti klesá, hlavně díky sezónním vlivům

Pokud by se podařilo obsadit 200 000 volných pracovních míst, přineslo by to podle výpočtů ministerstva práce a sociálních věcí do státního rozpočtu 40 miliard korun. Jde o dlouhodobě neřešený problém naší ekonomiky, který ještě zvětšuje nepříznivý demografický vývoj české populace.

Přehřátému českému trhu práce by pomohla výraznější podpora státu při zaměstnávání kvalifikované pracovní síly ze zahraničí. Český pracovní trh bez problémů absorboval například příliv utečenců z Ukrajiny, a to bez důslednější systémové podpory jejich zaměstnávání.

O tom, jak to je se zaměstnáváním cizinců, dokreslují i data Hospodářské komory – do vládního programu na zrychlený příjem kvalifikované pracovní síly ze zahraničí se podle ní vinou nízko nastavených kvót podařilo letos vyřídit jen polovinu žádostí uchazečů.

PSALI JSME:
Trh práce hledá lidi se základním vzděláním. Žádná mozkovna nebudeme

Letos si firmy podaly žádosti o téměř 4 500 pracovníků, které si vyhledaly v zahraničí, ale 2 200 z nich stále čeká, až se jejich žádostí o pracovní povolení začnou úřady zabývat. Jde například o pracovníky z Indie. Na ně se kvůli nízko nastaveným kvótám čeká až dva roky.

V kontrastu s tím je nedávná aktivita německého ministra práce a sociálních věcí, který na počátku srpna osobně v Indii „náboroval“ potenciální zaměstnance. Podle Asociace německých průmyslových a obchodních komor má přitom potíže se získáním zaměstnanců více než polovina firem.

V získání kvalifikované pracovní síly tedy máme v sousedním Německu velkou konkurenci, a pokud zaspíme i v této oblasti, nebudou vyhlídky české ekonomiky nijak růžové.

Autor je partner poradenské skupiny Moore Czech Republic
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nízká nezaměstnanost je koulí na noze oživení české ekonomiky

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nabídka volných pracovních míst klesá

Navzdory nepřesvědčivým výsledkům české ekonomiky v posledním roce a půl se situace na trhu práce rozhodně nijak dramaticky nevyhrotila. Ekonomika byla sice v útlumu, na trh práce přicházeli další lidé, nicméně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři na „psí knížku“ nejsou zákonnými dědici

Poradna
Je to jenom formalita, protože papír na to, že se máme rádi, nepotřebujeme. Opravdu? Možná to platí v romantických představách, ale v reálném životě je to jinak. Při úmrtí partnera zůstává ten druhý v rizikovém postavení, protože pokud není sepsána závěť, dědí se podle tzv. dědických tříd. A pozůstalý partner, který nepotřeboval papírovou formalitu, může např. přijít o střechu nad hlavou.