Splatit předčasně úvěr nebo tvořit rezervu?

Analýza
Mnoho domácností si vzalo hypoteční či spotřebitelský úvěr v době, kdy se úrokové sazby pohybovaly kolem dvou až tří procent u hypoték a pěti procent u úvěrů spotřebitelských. Dnešní optikou můžeme říct, že to byly peníze takřka zadarmo.
Jednoduchým pravidlem při rozhodování je porovnat úrok z úvěru s výnosem ze zhodnocení. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Česká národní banka (ČNB) musela kvůli inflaci vyhnat základní úrokovou sazbu na sedm procent a zdražila tak veškeré peníze na úrovně, které si pamatujeme naposledy z devadesátých let. Úrokové sazby hypoték se díky tomu nyní pohybují okolo šesti procent a průměrné sazby spotřebitelských úvěrů okolo deseti procent.

To už není malý úrok, který se samozřejmě propisuje do výše měsíční splátky dlužníka. Pro mnoho lidí se tím staly úvěry nedosažitelným zbožím.

Dluhy z minulých let nízkých sazeb dnes tedy nemusí být automaticky nepříjemnou zátěží, a pokud má klient starší úvěr s nižší sazbou, určitě ho to musí vést k zamyšlení, zda si takový úvěr nenechat i v případě, že by měl připravené peníze na mimořádnou splátku. Splacení úvěru totiž nemusí být žádná výhra.

Každá mince má dvě strany a dvě strany tak má i současná situace. Ano, zdražily se úvěry. Nicméně ruku v ruce s tím se na finančních trzích objevily investiční příležitosti, jaké tu hodně dlouho nebyly. A proto se dnes místo předčasné splátky, může vyplatit raději tvořit rezervu a prostředky zhodnocovat.

PSALI JSME:
Odložit splátky nebo konsolidovat úvěry?

Navíc, často velice bezpečnou cestou. I ty nejkonzervativnější investice, jako jsou spořicí účty nebo termínované vklady, dnes nabízejí vyšší zhodnocení, než jaký má mnoho lidí úrok z úvěru.

Dobrou investicí také může být uložení peněz na REPO operacích ČNB, které dnes běžně nabízí veřejně dostupné podílové fondy. Třeba zde si klient může sáhnout na výnos až k sedmi procentům.

Zajímavou volbou jsou ale i dluhopisy či akcie, které po loňském nevydařeném roce, nabízejí pěkný potenciál. Zde ovšem pozor na rizika s nimi spojená a je třeba dobře a zodpovědně vybírat. Příležitostí je mnoho.

PSALI JSME:
Češi jsou finančně gramotnější, ale před inflací své peníze nechrání

Když vezmeme do ruky kalkulačku….

Pojďme si ukázat příklad na reálných číslech. Uvažujme úvěr 100 000 korun při ročním splácení a úrokové sazbě tři procenta ročně. Proti tomu budeme peníze zhodnocovat pěti procenty per annum v bezpečném investičním nástroji. Klient má 10 000 korun, které by mohl použít na předčasnou splátku v polovině roku anebo by tyto peníze zhodnocoval.

Úrok, který klient zaplatí za celý rok, je:
100 000 Kč × 3 % / 2 = 1500 Kč v prvním pololetí
90 000 Kč × 3 % / 2 = 1350 Kč ve druhém pololetí

Tedy díky mimořádné splátce klient ušetří za půl roku 150 korun, protože zaplatí na úrocích místo 1 500 Kč jen 1 350 korun za půl roku.

Výnos po zhodnocení je:
10 000 Kč × 5 % / 2 = 250 Kč za pololetí

Z výpočtů je krásně vidět, že pro klienta je výhodnější tvořit rezervu a peníze zhodnocovat.

PSALI JSME:
Pro Čechy jsou při výběru půjčky nejdůležitější úroky

Jednoduchým pravidlem při rozhodování je porovnat úrok z úvěru s výnosem ze zhodnocení. Jakmile je zhodnocení vyšší, pak se vždy vyplatí tvořit rezervu (pokud nejsou s úvěrem spjaty další poplatky, pozn. aut.).

Velkou výhodou také je, že pokud člověk takovou rezervu tvoří, může si nejen přijít na celkem slušné peníze, ale navíc si vytváří finanční polštář pro případ jakéhokoliv výpadku příjmů. Pro mimořádnou splátku se navíc může rozhodnout vždy, pokud uzná v budoucnu za vhodné.

Toto právo totiž dlužníkovi vyplývá přímo ze zákona o spotřebitelském úvěru, a to jak u hypotéky, tak u standardního spotřebitelského úvěru.

Autor je vedoucí produktového managementu společnosti Swiss Life Select
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Skoro třetina Čechů nemá finanční rezervu ani na měsíc

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Jestřábí vzkaz centrální banky

Česká národní banka (ČNB) na tiskové konferenci po čtvrtečním zasedání vyslala do trhu poměrně jestřábí vzkaz: Úrokové sazby budou klesat pozvolněji, než předpokládal hlavní scénář předchozí prognózy z počátku …

Trhy podceňují možnost recese

Silná ekonomika USA, trhy na maximech a příběhy úspěchů od vládních autorit vytvářejí silný optimismus. Ovšem to vše stojí na docela křehkém fundamentu, proto se nyní recesní scénář podceňuje.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Změna v důchodech čeká i nebožtíky

Poradna
Není to velká změna, spíše opakující se shoda okolností. Květnový státní svátek totiž mnoha seniorům mění termín vyplacení důchodu. První máj sice žádnou komplikaci neznamenal, protože ještě letos se penze vyplácejí od 2. do 24. sudého dne v měsíci, ale druhý svátek už změnu přinese.