Odložit splátky nebo konsolidovat úvěry?

Možná mezi ně patříte i vy. Řada lidí teď zažívá větší či menší finanční nejistotu a napříč společností stoupají obavy ze zadlužení. Část domácností se ocitla v situaci, kdy se nemůže spolehnout na pravidelný příjem. S nejistým vývojem aktuální situace a splátkovým kalendářem v zádech není jednoduché se rozhodnout, jak nejvýhodněji řešit současnou finanční situaci.
Odložit splátky nebo konsolidovat úvěry? Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podle nedávného průzkumu České bankovní asociace (ČBA) má s nákupem na úvěr zkušenost téměř 60 % domácností. Splaceno má však jen čtvrtina z nich. Už nyní se ukazuje, že zadluženost dále poroste. Situace je kvůli koronaviru složitá, pro některé znamená omezení příjmů, pro mnohé dočasný výpadek. I proto mohou mít některé domácnosti potíže se splácením závazků.

Ačkoliv většina českých bank vyšla klientům vstříc a individuálně řešila prominutí splátek se všemi zájemci, vláda schválila úvěrové moratorium – možnost odkladu splátek pro všechny bez nutnosti doložit problém splácení. Moratorium ale nemusí být vhodné řešení pro každého a nevztahuje se na všechny typy úvěrů. Komu se vyplatí odložit splátky a pro koho je výhodnější konsolidovat své úvěry pod jednu s lepším úrokem?

Konsolidace je pro ty, kteří zvládnou splácet

Pokud máte obavy z neschopnosti splácet, nejste v tom sami. Z dat ČBA vyplývá, že 30 % dotázaných má dva a více úvěrů najednou. Budoucí ekonomická situace je nejistá a s vyšším počtem úvěrů rostou i obavy. Pokud ale máte stále příjem a nechcete splácení přerušit, konsolidace je nejvýhodnější volbou.

PSALI JSME:
Hypotéky. Odložením splátek si lidé nepomohou

Sloučením půjček do jedné můžete výrazně ušetřit na úrocích. Ve výsledku tak zaplatíte méně, a navíc si zjednodušíte splácení, jen jedna částka měsíčně na jeden účet. Zároveň vám zbytečně nenarůstají úroky za odklad splátek.

Odklad splátek jako nouzové řešení

Moratorium umožňuje odklad splátek těm, kteří o něj požádají, ať už mají půjčku u kohokoliv. Nesmí se ale jít o dluh na kontokorentu nebo kreditní kartě. Pokud u vás došlo k momentálnímu výpadku příjmu a opravdu nemáte z čeho splácet, je pro vás volbou možnost přerušit splácení na 3 nebo 6 měsíců. Je ale potřeba upozornit, že odklad splátek zároveň znamená vyšší částku, kterou lidé za úvěr nakonec zaplatí. Odklad se totiž vztahuje na splátky, ale už ne na úroky.

Zvažte tedy, zda si chcete vzít „platební prázdniny“, a krátkodobě si finančně ulevit za cenu, že se vám to prodraží na úrocích. Pokud není váš propad příjmů tak znatelný, spíše se vám vyplatí konsolidovat. Využijte proto např. srovnávače konsolidací, nebo se poraďte s finančním poradcem a nechte si spočítat, která možnost je pro vás optimální. Odklad splátek je pro většinu lidí spíše nouzové řešení.

PSALI JSME:
Banky nabízejí odklad splátek už podle nových pravidel

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.