Spokojení senioři. Většina Čechů si důchod vyloženě užívá

Někteří politici neustále „masírují“ veřejnost tím, jak čeští penzisté strádají, realita ale může být poněkud odlišná. Mezinárodní průzkum NN pojišťovny a penzijní společnosti, jehož výsledky mají Finanční a ekonomické informace (faei.cz) k dispozici, ukázal, že většina českých důchodců si penzi vyloženě užívá.
Může to znít neuvěřitelně, ale většina důchodců si penzi užívá. Ilustrační foto: Pixabay.com
Může to znít neuvěřitelně, ale většina důchodců si penzi užívá. Ilustrační foto: Pixabay.com

Podle průzkumu, kterého se zúčastnilo bezmála 12 tisíc lidí v jedenácti zemích, je v penzijním důchodu spokojeno 66 procent českých seniorů. Česko se tímto výsledkem umístilo zhruba v polovině pomyslného žebříčku – nejvíce spokojených důchodců je v Nizozemsku (80 %), nejméně v Turecku (49 %).

Pro korektnost je ovšem nutno dodat, že Češi v důchodovém věku mnohdy jedním dechem dodávají, že se potýkají s finančními potížemi. Významný pokles příjmů po odchodu do penze pocítilo 57 procent dotázaných. Pouze čtvrtina (27 %) soudí, že se jim vede finančně lépe, než očekávali.

Strašák jménem peníze

Pro lidi, kteří jsou ve věku nad 45 let a pracují, je představa ideálního důchodu nejčastěji spojena s obdobím odpočinku a času, v němž budou moct dělat už jen to, co sami chtějí. Zásadním strašákem je pro ně ale finanční příprava na stáří. Mnozí totiž nemají jasno v tom, kolik na pohodlný důchod potřebují peněz a jakou částku by si tedy měli pravidelně spořit.

Pouze 32 procent dotázaných Čechů se nebojí o své dlouhodobé finanční zabezpečení, i kdyby měli žít až do stovky. To je druhý nejhorší výsledek ze všech 11 zemí, hned za obvykle pesimistickými Japonci, kteří už mají s dlouhověkostí své zkušenosti. Nejvíce naopak své finanční připravenosti na život až do stovky věří Nizozemci (57 %), Rumuni (52 %) a Španělé (45 %).

„Úzkost lidí z ‚přežití vlastních finančních prostředků‘ jasně odráží naléhavou potřebu lepšího finančního vzdělávání a vedení k plánování odchodu do důchodu. Klíčové je myslet na zajištění velkých životních rizik a finanční stabilitu po celou dobu života,“ poznamenal Michal Korejs, ředitel produktu a underwritingu NN Životní pojišťovny.

Značná finanční zranitelnost Čechů tkví v úsporách. Jen třetina Čechů s jistotou říká, že by zvládla velký neočekávaný výdaj, a 31 procent dotázaných na konci měsíce zbývají na účtu nějaké peníze. Pouze 19 procent má úspory na tři až šest měsíců, 16 procent na šest až dvanáct měsíců a 22 procent by bez příjmu vyžilo déle než rok.

Nulové finanční rezervy přiznává 17 procent dotázaných a 21 procent by z naspořených peněz vydrželo fungovat méně než tři měsíce. „Mnoho lidí si bohužel neuvědomuje, že vedle rozbité lednice či auta nás s přibývajícím věkem může pozlobit i zdraví – ať už naše, nebo nějakého blízkého člena rodiny,“ upozornil Korejs.

Důchodci chtějí cestovat

Jiný průzkum, který na vzorku bezmála 1,2 tisíce osob provedla ČSOB Penzijní společnost společně s agenturou STEM/MARK, zase ukázal, že Češi chtějí být v důchodu aktivní a cestovat.

Ve shodě se zjištěním NN pojišťovny a penzijní společnosti také dospěl k závěru, že lidé mají největší obavu z toho, jestli budou mít v penzi dostatek peněz – obávají se, že budou mít méně, než by bylo podle jejich mínění potřeba na plnění svých plánů v penzi.

Dobrou zprávou ovšem je, že si podle průzkumu více než polovina dotázaných myslí, že je vhodné se spořením na důchod začít už do 25 let věku. Tento optimismus a aktivní přístup je patrný zejména u mladší generace. Víra v dostatečné úspory roste také s úrovní vzdělání.

„Ať už ale začnete spořit kdykoli, je důležité si stanovit reálné cíle a pravidelně odkládat část svého příjmu,“ konstatoval Jan Bruder, obchodní a marketingový ředitel ČSOB Penzijní společnosti. Penzijní spoření má sjednanáno 50 procent z dotázaných, třetina si na důchod šetří na spořicím či běžném účtu.

Ačkoliv z průzkumu vyplývá, že ideální částka naspořená na důchod by měla být podle dotazovaných kolem dvou milionů korun, více než čtyřicet procent respondentů odhaduje své úspory v důchodu na částku do jednoho milionu.

Přesto více než polovina respondentů věří, že budou mít dostatečné úspory na realizaci svých snů a plánů v důchodu, jako je například zmiňované cestování. Nejoptimističtější jsou lidé do pětadvaceti let a vysokoškolsky vzdělaní respondenti. Na druhou stranu pouze pětina dotázaných plánuje v důchodu jen odpočívat.

„Výsledky průzkumu nám ukazují, že lidé mají velká očekávání ohledně svého důchodu, ale často neodhadují realisticky své finanční možnosti. Je důležité začít se na důchod připravovat co nejdříve a pravidelně konzultovat své plány s odborníky,“ doporučil Jan Bruder, podle něhož je dobré pokračovat ve spoření i v důchodu.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 3
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. AF Antonín Fuchs

    Je vše výborné. Vaše výhody jsem osobně poznal, než jsem se dostal ke schválení dotace na f.voltaiku po téměř roce na teplou vodu, okradli mne o20 tis., to ještě neníkonečná suma. Loňská faktura se zvýšila o 50 tis. za plyn. Proč se mám zadlužovat za fotov. v mém věku, když Stanjura stejně zvedne cenu plynu? Může mi ten chytrák vypočítat návratnost? Je to stejné jako šetřite si na důchod a za 40 let si za to koupíte čtyři rohlíky

  2. ms mioš souček

    NO A JINDE VE SVĚTĚ LIDÉ SEDÍ S KLOBOUKEM A ŽEBRAJÍ?MÁME N A TO ZA CELÝ ŽIVOT V PRÁCI SNAD NÁROK.JSOU U NÁS BOHUŽEL I TACÍ,CO CELÝ ŽIVOT ,JEN BRALY,ZA NIC A MY SE MÁME HRBIT,SROVNEJTE SI TO V HLAVĚ ,ČEKÁ VÁS TO VŠECHNY.HEZKÝ DEN

  3. Clanek zacina o koze a konci o voze a o tom co je v nadpise se taktne mlci.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB