Bojíme se nedostatku peněz v důchodu, tvrdí většina Čechů

Průzkum
Jen o něco málo více než třetina obyvatel České republiky, kteří dosud nedosáhli důchodového věku, se neobává nedostatečného finančního zajištění v důchodu. Více než tři pětiny tvrdí, že strach mají. Vyplývá to z výsledku šetření, které redakci FAEI.cz poskytlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).
Lidé hledí na stáří nejen z obav, jak na tom budou zdravotně, ale také jestli budou mít dost peněz. Ilustrační foto: Pixabay.com

Obyvatel, kteří se obávají nedostatku peněz ve svém penzijním věku, za poslední dva roky mírně přibylo. Podle zjištění CVVM, které se dotazovalo zhruba tisícovky občanů, narostl podíl o pět procentních bodů.

Jen zhruba desetina občanů věří, že je stát v penzi dostatečně zaopatří. Většina – více než čtyři pětiny oslovených – je spíše negativní. Více než dvě pětiny k tomu uvedly, že podle jejich názoru bude důchod vyplácený státem „spíše nedostatečný“, a další téměř dvě pětiny se obávají, že bude „rozhodně nedostatečný“.

Tři pětiny spoří nebo investují

Výzkum rovněž ukázal, že téměř tři pětiny dotázaných, kteří zatím nejsou důchodci, spoří nebo investují, aby se zajistily na důchod. Zbytek, tedy více než čtyřicet procent, se ekonomicky nepřipravuje.

„V porovnání s výzkumem realizovaným na konci roku 2021 se podíl občanů, kteří si spoří či investují, aby se zajistili na stáří, významně nezměnil a je rovněž srovnatelný s výsledky zaznamenanými v letech 2018 a 2019,“ konstatovali autoři průzkumu.

PSALI JSME:
Z čeho budu žít ve stáří? Na důchod se spoléhá necelá polovina Čechů

Nepřekvapuje, že podstatně častěji šetří či investují lidé s dobrou životní úrovní domácnosti, kterých se na důchod připravují asi dvě třetiny. Mezi dotázanými, kteří životní úroveň vlastní domácnosti označili za „ani dobrou, ani špatnou“, se na důchod připravuje již jen necelá polovina.

„A lidí se špatnou životní úrovní spoří či investuje na důchod pouze o málo více než pětina a více než tří čtvrtiny se na něj finančně nepřipravují,“ poznamenalo CVVM, podle něhož podíl lidí, kteří se finančně připravují na důchod, roste s věkem.

Nemáme z čeho spořit

To, že si většina Čechů nějakým způsobem šetří na svůj důchodový věk, dokládá také průzkum, který pro investiční platformu Portu vypracovala na přelomu roku agentura Ipsos, a zúčastnilo se ho více než tisícovka dotázaných.

PSALI JSME:
Jít do důchodu s dvěma miliony korun? Pro Čechy nereálné

Redakce FAEI.cz má výsledky šetření k dispozici. Ukazují, že peníze stranou si odkládají dvě třetiny obyvatel. Více než polovina lidí, kteří si z různých důvodů nešetří, ovšem tvrdí, že nemají dostatek peněz, všechny utratí na živobytí.

Nedávno zveřejněný Index investiční gramotnosti rovněž ukázal, že inflace donutila Čechy a Češky více uvažovat nad svými financemi. A vzhledem k tomu, že se znalosti obyvatel zvýšily, začínají občané více zvažovat diverzifikaci toho, jak si odkládat na důchod.

„Investiční gramotnost hraje klíčovou roli v přípravě na finanční zabezpečení ve stáří, což potvrzují také výsledky Indexu investiční gramotnosti. Znalosti v této oblasti jsou skvělým předpokladem k správnému přemýšlení nad tím, jak se finančně připravit na důchod.

Lidé s dobrými investičními znalostmi dokážou efektivně plánovat a využívat moderních nástrojů i možností, které jim dává stát, jako je například Dlouhodobý investiční produkt,“ řekl Martin Luňáček, produktový ředitel Portu.

PSALI JSME:
Peníze na důchod odkládejte už od 20 let věku, nejlépe se tak zajistíte na stáří

Zavřít reklamu ×
  1. Dobrý den lidé. Kolegové a kolegyně starobní důchodci, nevěřil bych asociálnímu Fialovému Leču ani nos mezi očima. Chystá se léčka na poctivce, kteří si šetří na stáří v penzi formou důchodového spoření. Co proto dostanou ti, kteří jsou už v důchodu a ti, kteří do něj nastoupí. V 2/2 roku 2024 naběhne do platnosti novela, která si na důchodcích smlsne. Každý, kdo se postavil zodpovědně ke svému stáří a ukládá na důchodové spoření, spláče nad výdělkem, pokud už důchod pobírá. Těmto lidem se totiž přestane vyplácet státní příspěvek. Pokud by chtěli ovšem ze systému odejít a neuběhla nejnižší možná doba spoření, tak přijdou o bonus. A do třetice všeho zlého se jedná o změnu retroaktivní. Retroaktivním zrušením příspěvku postaví stát zhruba čtvrt milionu důchodců do velmi nepříjemné pozice. Sebere jim možnost čerpat státní příspěvky, a zároveň jim neumožní systém opustit, aniž by je za to nepotrestal. Jestliže pobíráte starobní důchod, tak je jedno, co máte napsané ve smlouvě, prostě od 1.7. 20024 žádný státní příspěvek už nedostanete. Napadne vás, to bych byl blázen, jdu pryč? Pokud jste, ale nedosáhli na dobu, do které musíte spořit, nedostanete bonus. Týká se to 250 000 smluv, což je úctyhodné číslo. V případě, že smlouva neběží alespoň dva roky, tak nedostanete ani odbytné. Takových smluv je cca 80 000. Nejspíš vám nezbude než dál házet prachy na účet, jako perly sviním. A pokud vás penze čeká v blízké době? Hned jak do ní nastoupíte, tak máte po státním příspěvku. Člověk by si myslel, že když jednou sepíše smlouvu, tak ta smlouva platí. Jenomže Fialovo Lečo zavelelo a smlouva se za běhu přemění. To už nikdo nemůže být jistý ničím. Neleží vám taková smlouva náhodou v šuplíku? Vidíte tam podmínky černé na bílém? Vidíte. Žili jste v přesvědčení, že co je psáno, to je dáno? Především na řádně uzavřené smlouvě? Tak to jste se zmýlili. Znovu připomínám heslo pro parlamentní volby v roce 2025: Ani jeden volební hlas asociálnímu Fialovému Leču.

  2. Už nyní je důchodový systém v mínusu přes 75 miliard kč. Do budoucna bude jen větší dluh. Pokud se tu nenalezne nalezistě diamantů tak líp nebude.

  3. Jsem v klidu. V sousedním Rakousku jde na důchody kolem 12% hdp. Což je hodnota kterou by měl náš stát vydávat kolem roku 2050. Nyní se vydává 8,8% hdp.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Region i euro posilují

V Česku patřil tento týden výrokům centrálních bankéřů a indikátorům důvěry. Nálada v tuzemské ekonomice se dle konjunkturálního průzkumu v dubnu opět zlepšila. Celkový ukazatel vyšplhal na nejvyšší hodnotu za …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB