Svůj starý mobilní telefon někdy prodalo jen 17 procent Čechů

Průzkum
Neradi se vzdáváme starých věcí, byť už je třeba ani nepotřebujeme. A platí to rovněž o mobilních telefonech. Ukazuje to aktuální průzkum společnosti Swappie, finského start-upu, který vykupuje, repasuje a prodává iPhony. U příležitosti prvního výročí Swappie na českém trhu ho vypracovala společnost Kantar na reprezentativním vzorku tisícovky lidí.
Bez mobilu ani ránu. Chytrých mobilů se nechceme vzdát, dokonce ani těch vysloužilých. Ilustrační foto: Pixabay.com

Cílem průzkumu, jehož výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici, bylo zjistit, jaké překážky brání Čechům v prodeji jejich vysloužilých mobilů. Ukázalo se například, že zhruba třetina lidí nemá zájem o prodej své staré elektroniky. Více než polovina Čechů (64 %) si zase svůj telefon pro jistotu nechává, ačkoliv více než čtvrtina z nich potvrzuje, že toto zařízení od té doby nevyužili.

Swappie působí v České republice od srpna 2021 a během jednoho roku se stal dominantním prodejcem repasovaných iPhonů na trhu. Leaderem je i na většině zastoupených evropských trhů, díky čemuž se mu podařilo prodat už jeden milion repasovaných telefonů a podle Financial Times se stal nejrychleji rostoucím evropským start-upem roku 2022.

Raději známým, než přes internet

Ačkoliv například pravidelný úklid šatníku berou mnozí jako samozřejmost, pokud jde o elektroniku, Češi jsou nesmírně konzervativní. Svůj chytrý telefon někdy prodalo jen 17 procent Čechů – i přesto, že svůj starý telefon nepoužívají.

PSALI JSME:
Česko je především montovna. Zaměstnanec u pásu nebo na stavbě iPhone k práci nepotřebuje

Na 27 procent dotázaných by svůj telefon neprodalo, ani kdyby už nefungoval tak, jak má. Přitom takové přístroje ještě mohou přinést finanční profit pro původního majitele, a uživatelský pro toho, kdo si repasovaný telefon koupí.

Překážkou se ukazuje například místo prodeje: Jen 13 procent Čechů by ho prodalo přes internetový obchod, o něco lépe dopadly tradiční kamenné obchody. Nejvíce otevření jsou Češi prodeji z ruky do ruky – na 39 procent dotázaných by mobil klidně nabídlo někomu z rodiny nebo přátel.

„Ukazuje se, že prodej telefonu je rozhodnutí, které je ovlivněno emocemi, a tak není jednoduché postoj spotřebitelů měnit. Je proto nutné šířit povědomí a přibližovat jim cesty k tomu, aby si nejen uvolnili místo v šuplíku, ale také udělali něco dobrého pro naši planetu,“ poznamenal Janne Korpela, Head of Region společnosti Swappie.

Prodej telefonu totiž podle jeho názoru dává zařízení druhý život – a pokud to není možné, umožňuje alespoň recyklaci materiálů a zabraňuje jejich plýtvání při výrobě nových kusů.

PSALI JSME:
Za explodující mobily platí Samsung vysokou cenu. Přichází o miliardy dolarů

Ochrana životního prostředí

Právě repasování snižuje zátěž životního prostředí, protože 85 až 95 procent ekologických dopadů vznikne při výrobě, přepravě a prvního roku používání smartphonů. Mobilní telefony například využívají některé vzácné kovy včetně zlata, které se musí vytěžit.

Z nejnovějších dat vyplývá, že trh s použitými a repasovanými chytrými telefony poroste v letech 2022 až 2027 každý rok o více než deset procent, tento trend se očekává také na českém trhu.

„Naším cílem je, aby se prodej i nákup repasovaných smartphonů stal v Česku běžnou záležitostí, tak jako je tomu třeba na trhu s ojetými automobily,“ uvedl Korpela. Dodal, že společenským trendem je právě větší důraz na udržitelné hospodaření.

PSALI JSME:
Češi neumějí recyklovat elektrozařízení. Staré mobily házejí do šuplíků

Mobilní závislost

Většina Čechů se nejen nechce vzdát svých vysloužilých přístrojů, nepředstavitelná je pro ně i představa, že by mobil vůbec neměli. Dokonce se u nich může vytvořit nebezpečná závislost.

Podle odborných odhadů hrozí v Česku závislost na mobilních telefonech, sociálních sítích nebo on-line hrách 445 tisícům lidí. Vyplývá to z letošní zprávy o digitálních závislostech, kterou v červenci schválila vládní rada pro koordinaci politiky v oblasti závislostí.

„Nadužívání internetu a digitálních technologií se týká poměrně velké části populace a je příčinou řady zdravotních poruch a negativních dopadů na jednotlivce i jeho okolí,“ uvedli autoři zprávy. Nadměrné používání internetu a digitálních technologií se podle nich týká až čtvrtiny dospívajících. Například internet v mobilu používá více než 80 procent lidí.

Podle expertů narušuje tento typ závislosti denní rytmus, lidé trpí nedostatkem spánku a hůř se orientují v čase. Projevuje se to únavou, nesoustředěností, bolestí hlavy, očí nebo zad.

PSALI JSME:
Když s někým nechceme mluvit, předstíráme na mobilu zaneprázdněnost

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB