Téma týdne (2): Prodlouží se zkušební doba, zkrátí se výpovědní lhůta

V letošním roce nastaly v zákoníku práce i další novinky. „Novela má za cíl zvýšit flexibilitu pracovněprávních vztahů. Zákoník práce je totiž často po právu považován za příliš rigidní, což přináší obtíže nejen zaměstnavatelům, ale i zaměstnancům,“ upozornil na úvod dalšího dílu Tématu týdne Finanční a ekonomické informace (faei.cz) Adam Hussein, advokátní koncipient z advokátní kanceláře BDO Legal.
Při porušování povinností, nesplňování předpokladů či požadavků zaměstnavatele bude možné zkrátit výpovědní lhůtu na jeden měsíc. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Při porušování povinností, nesplňování předpokladů či požadavků zaměstnavatele bude možné zkrátit výpovědní lhůtu na jeden měsíc. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Evropské firmy dlouhodobě ztrácejí konkurenceschopnost kvůli přebujelé byrokracii a pomalému tempu modernizace. Nízká flexibilita pracovního trhu brzdí ekonomický růst a doplácejí na něj zejména sezónně zaměřené firmy. Novela zákoníku práce by měla do pracovněprávních vztahů vnést větší volnost, podle odborů však pro zaměstnance znamená oslabení práv a více nejistoty.

Novela má prodloužit zkušební dobu pro běžné zaměstnance ze tří na čtyři měsíce a pro vedoucí pracovníky ze šesti na osm. Další změny se týkají změn u výpovědi a výpovědní doby. „Ta bude začínat dnem doručení, nikoli až od prvního dne následujícího měsíce. Při porušování povinností, nesplňování předpokladů či požadavků zaměstnavatele ji bude možné zkrátit na jeden měsíc,“ uvedl Hussein.

Podle odborníků to bude pro zejména sezónně zaměřené firmy výhodná možnost rychleji reagovat na problémy, které by jinak mohly snižovat produktivitu. Ocení to například firmy ze stavebnictví, pohostinství nebo cestovního ruchu, jimž množství práce kolísá během roku. Zaměstnavatelé z těchto oborů po větší flexibilitě v najímání pracovníků volali dlouhodobě.

Novela dále umožňuje zaměstnancům během rodičovské dovolené přivydělávat si na DPP či DPČ u stejného zaměstnavatele, a to i stejným druhem práce, který vykonávají na základě pracovní smlouvy. Navrhuje se také, aby návrat na stejnou práci a pracoviště byl zaručen i zaměstnankyním a zaměstnancům, kteří se vrátí z rodičovské dovolené do práce před dovršením dvou let věku dítěte.

Při zastupování za rodiče na rodičovské nebude počet omezený, celková doba ovšem nesmí přesáhnout devět let. „Zatímco novinka v podobě držení pracovního místa může posílit ochranu zaměstnanců, prodloužení zkušební doby může být naopak vnímáno zaměstnanci jako méně výhodné,“ upozornila Anna Kevorkyan, CEO portálu JenPráce.cz.

Smlouvu na dobu určitou bude, jak dále zmínila, možné uzavřít nejvýš na tři roky, a to maximálně dvakrát. Práce na „lehkých“ brigádách má být nově umožněna mladistvým od 14 let, a to během letních prázdnin. Maximální pracovní doba má být 35 hodin týdně, s omezením na sedm hodin denně. Bude nutný písemný souhlas rodičů.

Vykonávat půjde jen lehké práce. U mladých pod 15 let a u žáků a studentů do 18 let může směna trvat nejvýš sedm hodin a týdenní pracovní doba maximálně 35 hodin. „Mladí lidé tímto získají příležitost nabýt pracovní zkušenosti již během školních let, což by mohlo přispět k jejich finanční nezávislosti a rozvoji pracovních dovedností,“ uvedla Anna Kevorkyan.

Písemný souhlas zaměstnavatele budou potřebovat státní zaměstnanci a úředníci samospráv, pakliže boudou chtít zasedat ve správních a dozorčích radách firem, což jim je nově umožněno. Dosud v nich mohli být jen tehdy, když je tam zaměstnavatel vyslal. „Tato novinka může vzbuzovat obavy ohledně možného střetu zájmů,“ upozornila Kevorkyan.

Zaměstnanci si dle novely budou moci nově sami rozvrhovat pracovní dobu do směn, a to nejen při práci z domova, ale i na pracovišti. Budou se na tom muset písemně dohodnout se zaměstnavatelem. Při haváriích, živelních pohromách či mimořádných událostech se odpočinek zkrátí z osmi na šest hodin.

Další novinkou novely zákoníku práce je, že v Česku budou moci mzdu v eurech začít dostávat za určitých podmínek nejen cizinci, ale i Češi, kteří bydlí v jiném státě nebo v tomto státě hradí náklady na životní potřeby sebe či svých rodinných příslušníků. Navrhovaná změna reflektuje vývoj trhu, na němž se stále častěji propojují pracovní vztahy na mezinárodní úrovni.

Nejméně měsíc bude muset v práci zůstat i pracovník, který podal výpověď po převzetí firmy jiným zaměstnavatelem. „Pokud zaměstnanec dostane neplatnou výpověď, do vyřešení či řádného ukončení pracovního poměru bude dostávat náhradu mzdy či platu a bude mít nárok na dovolenou,“ uvedla Kevorkyan.

„A jestliže má někdo ve smlouvě sjednané, že výpovědní doba začíná běžet prvním dnem měsíce, který následuje po měsíci doručení výpovědi, může si nechat tato pravidla, protože smlouvy se musí dodržovat,“ upozornila Anna Kevorkyan na stav, kdy může mít zaměstnanec sjednáno něco jiného, než co bude platit po novele zákona.

Zaměstnavatelské organizace změny v zákoníku vesměs vítají. „Celá Evropa se trápí tím, že přestává být konkurenceschopná. Jednou z věcí, které konkurenceschopnost zásadním způsobem ovlivňují, je přepjatá regulace a přílišná byrokracie, jež bohužel přetrvává i v pracovněprávních vztazích. Tato novela je krokem správným směrem,“ sdělil prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček.

„Mnohé z plánovaných změn představují posun směrem k modernizaci pracovního práva a přináší vítané zjednodušení pracovněprávních vztahů, stejně jako řešení některých praktických problémů, s nimiž jsme se často potýkali. Revoluce se však nekoná a pracovní právo tak zůstává i nadále pevně sevřeno regulací,“ okomentoval novelu zákoníku práce Adam Hussein z BDO Legal.

Novinky obsažené v novele zákoníku práce však kritizují odbory, podle kterých namísto narovnání vztahů přinášejí především oslabení práv zaměstnanců. „Zaměstnanci nemají zájem na prodloužení zkušební doby, která současně prodlužuje i jejich nejistotu a má nepříznivé dopady na jejich soukromý a rodinný život,“ upozornila na svém webu Českomoravská konfederace odborových svazů.

Odbory rovněž upozornily na to, že zaměstnanci a zaměstnankyně ve zkušební době jsou v praxi často vyloučeni z nároku na benefity takzvané stabilizační povahy, tedy například na odměny za ekonomické výsledky, příspěvky na doplňkové penzijní spoření či delší dovolenou.

Pokračování zítra

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

  1. Da DG alias MALîŘ

    On je to spíš moderní pracovní fašismus, goyim zde můžou konečně spokojeně bekat nad fialovým štěstím.