Kdy je třeba k nehodě v zahraničí volat policii

V České republice jsme si už zvykli, že ne ke každé kolizi na silnici je třeba přivolávat policii. „Před odjezdem do zahraničí je ale třeba zjistit si předpisy v zemích, kudy na dovolenou projíždíte. A ta nejsou jednotná,“ upozorňuje tisková mluvčí pojišťovny UNIQA Eva Svobodová.
V mnoha zemích je opuštění místa nehody před příjezdem policie nebo okamžité neposkytnutí první pomoci zraněným hodnoceno jako trestný čin, za který se může viník dostat až na několik let do vězení. Foto: Pixabay

V případě nehody všude v Evropě vždy kontaktujte policii v těchto situacích:

  • došlo ke zranění nebo usmrcení osob/y,
  • byl poškozen majetek třetích osob, tedy například sloupy veřejného osvětlení, ploty nebo stavební objekty, dopravní značení, svodidla apod.,
  • máte-li podezření na alkohol nebo návykové látky u protistrany,
  • odmítne-li se protistrana identifikovat, případně opustí-li místo nehody bez identifikace,
  • došlo-li k vysoké škodě na vozidle, která odhadem převyšuje 100 000 korun (na Slovensku 4 000 EUR),
  • došlo-li k úniku nebezpečných látek na vozovku.

Tyto podmínky nemusí být ve všech evropských zemích stejné. Určitě platí v tomto znění na Slovensku. Nicméně telefonátem na policii s vysvětlením konkrétního průběhu nehody zjistíte, zda nehodu bude chtít šetřit na místě či nikoli, případně zda je nezbytné vyžádat si třeba jiný úřední dokument o poškození vozidel při nehodě. Ten je například v řadě zejména balkánských zemí nezbytný pro průjezd zpět přes hranice.

PSALI JSME:
Drobná autonehoda? Neztrácejte hlavu a dodržte šest jednoduchých pravidel

Evropský záznam o nehodě

Jde-li o banálnější nehodu, než je popsáno výše, stačí vyplnit Evropský záznam o nehodě, který by měl mít v autě každý řidič. Čím podrobněji událost popíšete, tím lépe. V dokumentu je třeba dodržovat zvolené označení zúčastněných vozidel, například A, B, C atd., a to i v situačních nákresech. Jsou-li na místě nezúčastnění svědci, doplňte i kontakt na ně.

Záznam musí obsahovat rovněž identifikaci všech účastníků nehody a vozidel, včetně jejich pojišťovny. Pořiďte i fotodokumentaci mobilními telefony. Nejprve foťte registrační značku vozidel. Ale pozor: Vždy tažného vozu, tedy nikoli návěsu nebo přívěsu. Pokud by měla protistrana tendenci místo urychleně opustit, lze majitele auta podle značky dohledat.

Pokud se na interpretaci nehody neshodnete, zapište i více verzí, které stvrdíte podpisy. Otázku zavinění a její míry pak budou řešit pojišťovny.

PSALI JSME:
Každý šestý viník autonehody ujel, zůstali po nich zranění i mrtví

Pozor na přísnější předpisy a sankce

V řadě zemí, kam čeští turisté míří o prázdninách nejčastěji, jsou podmínky přísnější. Například v Polsku, Chorvatsku, Rumunsku, na Ukrajině nebo v Maďarsku a v Bulharsku je třeba k nehodě přivolat policii vždy, i když jde třeba jen o „ťuknutí“.

V mnoha zemích je opuštění místa nehody před příjezdem policie nebo okamžité neposkytnutí první pomoci zraněným hodnoceno jako trestný čin, za který se může viník dostat až na několik let do vězení.

V jiných zemích naopak může motorista, jenž trvá na přítomnosti policie na místě nehody, přestože nejde o naléhavou situaci, za její příjezd a šetření zaplatit. Například v sousedním Rakousku jde o poplatek 36 eur.

Pokud si nejste jisti, nebo pokud nesouhlasíte s interpretací nehodového děje místní policií, kontaktujte asistenční linku ke svému pojištění auta. Odborníci mohou pak záležitost řešit s lokálními orgány za vás. Jinak ale je třeba počítat s tím, že škoda bude z pojištění vyřízena vždy v souladu se závěry policejního protokolu.

PSALI JSME:
Nepřipravte se o odškodné! Jak postupovat po nehodě

Služební auta, zapůjčené vozy a auta na leasing

Nevlastníte-li auto, jímž jedete, pro případ nehody (ale někdy vyžadují úředníci doložení i při průjezdu na hranicích) je užitečné mít u sebe na cestu potvrzení majitele auta (firmy, leasingové společnosti, rodičů, přátel), že s ním můžete do ciziny cestovat. V opačném případě může být nezbytné si takový písemný souhlas dodatečně vyžádat a čekat na něj v zahraničí, protože bez něj vás lokální policie nebo jiné orgány nepustí dál.

Před odjezdem si můžete zjistit více konkrétních informací o zemích v Evropě, a to nejen ohledně dopravních nehod, ale také třeba k povolené rychlosti, toleranci alkoholu, povinné výbavě a důležitým telefonním číslům na webu www.uamk.cz/informace/mezinarodni-turisticke-informace.

PSALI JSME:
Na co si dát pozor u havarijního pojištění?

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Motorismus

Nejslavnější Bondovo auto je tento týden na prodej

Pokud jste fanoušek filmů s agentem Jamesem Bondem, máte tento týden čas, volné místo v garáži a na bankovním kontě disponujete alespoň stovkami volných milionů korun nebo čtyřmi až šesti miliony dolarů, pak je …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru