Testovacích kapacit na covid-19 je už dokonce někde přebytek, v některých krajích ale chybí

Laboratoře v posledních měsících výrazně navýšily testovací kapacity na covid-19. Nyní jsou z celorepublikového pohledu dostatečné a očividně někde je jich už přebytek. V některých krajích ale stále nestačí.
Testovacích kapacit na covid-19 je už dokonce někde přebytek, v některých krajích ale chybí. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Z covidových stránek ministerstva zdravotnictví, vyplývá, že na konci minulého týdne a začátku tohoto zůstávalo úhrnem k dispozici za celou ČR padesát až osmdesát procent volných testovacích kapacit.  Například Praha měla v pondělí volných 79 procent testovacích kapacit, Středočeský kraj 44 procent, Plzeňský kraj více než polovinu…

Naopak v Libereckém kraji v pondělí chybělo 51 procent kapacit. V Ústeckém kraji scházelo pět procent, na Vysočině dvě procenta, v olomouckém kraji jedno procento. V Pardubickém kraji zůstávalo jedenáct procent testovací kapacity.

Za měsíc více než dvojnásobek

Celkově kraje, zdravotnická zařízení i laboratoře své možnosti posilují. „V říjnu jsme navýšili testovací kapacity pro vyšetření vzorků na infekci SARS-CoV-2 z původních tisíce na 2 650 vzorků denně. Nově jsme vybavili laboratoře v Brně, v Českých Budějovicích a Chomutově,“ sdělila ředitelka společnosti synlab czech a synlab slovakia Kateřina Danyšová. Testovací kapacitu navýšily také v pražské laboratoři CUBE.

PSALI JSME:
Na vlastní kůži: Jak jsem se testovala na koronavirus

Laboratoře synlab testují vzorky v nepřetržitém provozu. Vzorky k nim putují ze zdravotnických zařízení, z devíti vlastních odběrových pracovišť a od soukromých společností.

Rychlotesty se přezkušují

Kromě klasického laboratorního testování se využívá rychlotestů. Testuje se nejen z nosní sliznice ale i ze slin. Výsledek ukáže indikátor.

„Antigenní test je rychlý. Vzorek není nutné posílat do laboratoře. Výsledek je do patnácti minut. Všechny testy si ale necháváme přezkoušet v laboratořích. Udávaná senzitivita testů se pohybuje na úrovni 96,17 procenta,“ uvedla Martina Finkousová ze společnosti HCP medipro. Rychlotesty stojí desetinu toho, co hradí samoplátci za běžný test v nemocnicích.

PSALI JSME:
Zpověď ženy s Covid-19: Nenakazila jsem někoho dalšího?

„Nepolevujeme v úsilí o zvyšování počtu testovaných osob. Přidali jsme rychlé antigenní testy. Již toho využilo několik významných firem Moravskoslezského kraje. Rychlé antigenní testy jsou však méně citlivé, nemusí odhalit nákazu v počátečním stádiu, kdy má pacient v organismu ještě malou virovou nálož,“ říká Tomáš Hájek z Laboratoří AGEL.

Nevěřte emailům o testování

U testování je třeba být obezřetný, pokud jde o elektronickou komunikaci.

„Množí se případy podvodných e-mailů, které se snaží vzbudit dojem reálné komunikace o testování na přítomnost koronaviru. Tyto e-maily se tváří jako odeslané z nemocnice a adresáta se snaží nalákat ke kliknutí na falešný odkaz s výsledky testu. Neklikejte na to. Testovací laboratoře výsledky testů vždy posílají SMS zprávou, nikdy je nebudou schovávat pod jakýkoliv odkaz,“ připomíná IT specialista Karel Obluk.

PSALI JSME:
„Potřebujeme teď alespoň deset tisíc dárců krevní plazmy,“ říká muž, který na jaře zachránil Česko

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kyberzločinec se natahoval pro 13 milionů korun, ale neuspěl

Průzkum
Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu, který Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla technologická a platební společnost Mastercard. Podle České bankovní asociace (ČBA) je nejvyšší zachráněná částka u jednoho klienta 13 milionů korun.