Testovacích kapacit na covid-19 je už dokonce někde přebytek, v některých krajích ale chybí

Laboratoře v posledních měsících výrazně navýšily testovací kapacity na covid-19. Nyní jsou z celorepublikového pohledu dostatečné a očividně někde je jich už přebytek. V některých krajích ale stále nestačí.
Testovacích kapacit na covid-19 je už dokonce někde přebytek, v některých krajích ale chybí. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Z covidových stránek ministerstva zdravotnictví, vyplývá, že na konci minulého týdne a začátku tohoto zůstávalo úhrnem k dispozici za celou ČR padesát až osmdesát procent volných testovacích kapacit.  Například Praha měla v pondělí volných 79 procent testovacích kapacit, Středočeský kraj 44 procent, Plzeňský kraj více než polovinu…

Naopak v Libereckém kraji v pondělí chybělo 51 procent kapacit. V Ústeckém kraji scházelo pět procent, na Vysočině dvě procenta, v olomouckém kraji jedno procento. V Pardubickém kraji zůstávalo jedenáct procent testovací kapacity.

Za měsíc více než dvojnásobek

Celkově kraje, zdravotnická zařízení i laboratoře své možnosti posilují. „V říjnu jsme navýšili testovací kapacity pro vyšetření vzorků na infekci SARS-CoV-2 z původních tisíce na 2 650 vzorků denně. Nově jsme vybavili laboratoře v Brně, v Českých Budějovicích a Chomutově,“ sdělila ředitelka společnosti synlab czech a synlab slovakia Kateřina Danyšová. Testovací kapacitu navýšily také v pražské laboratoři CUBE.

Laboratoře synlab testují vzorky v nepřetržitém provozu. Vzorky k nim putují ze zdravotnických zařízení, z devíti vlastních odběrových pracovišť a od soukromých společností.

Rychlotesty se přezkušují

Kromě klasického laboratorního testování se využívá rychlotestů. Testuje se nejen z nosní sliznice ale i ze slin. Výsledek ukáže indikátor.

„Antigenní test je rychlý. Vzorek není nutné posílat do laboratoře. Výsledek je do patnácti minut. Všechny testy si ale necháváme přezkoušet v laboratořích. Udávaná senzitivita testů se pohybuje na úrovni 96,17 procenta,“ uvedla Martina Finkousová ze společnosti HCP medipro. Rychlotesty stojí desetinu toho, co hradí samoplátci za běžný test v nemocnicích.

„Nepolevujeme v úsilí o zvyšování počtu testovaných osob. Přidali jsme rychlé antigenní testy. Již toho využilo několik významných firem Moravskoslezského kraje. Rychlé antigenní testy jsou však méně citlivé, nemusí odhalit nákazu v počátečním stádiu, kdy má pacient v organismu ještě malou virovou nálož,“ říká Tomáš Hájek z Laboratoří AGEL.

Nevěřte emailům o testování

U testování je třeba být obezřetný, pokud jde o elektronickou komunikaci.

„Množí se případy podvodných e-mailů, které se snaží vzbudit dojem reálné komunikace o testování na přítomnost koronaviru. Tyto e-maily se tváří jako odeslané z nemocnice a adresáta se snaží nalákat ke kliknutí na falešný odkaz s výsledky testu. Neklikejte na to. Testovací laboratoře výsledky testů vždy posílají SMS zprávou, nikdy je nebudou schovávat pod jakýkoliv odkaz,“ připomíná IT specialista Karel Obluk.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB