To tu dlouho nebylo: Na jedno volné pracovní místo jeden uchazeč

Podíl nezaměstnaných osob v lednu 2023 podle informací úřadu práce stoupl na 3,9 procenta, po sezónním očištění však podle našeho odhadu zůstal beze změny na prosincových 3,6 procenta. Indikátor tak skončil v souladu s naším i tržním očekáváním.
Na jedno pracovní místo po dlouhé době připadl jeden uchazeč. Naposledy tomu tak bylo v dubnu 2018. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Počet uchazečů o zaměstnání ve srovnání s předchozím měsícem stoupl o zhruba jedenáct tisíc (na 258,8 tisíc, pozn. aut.) a ve srovnání s loňským lednem byl vyšší o necelých šestnáct tisíc. Po sezónním očištění se však oproti prosinci 2022 počet nezaměstnaných osob mírně snížil.

I letos v lednu pokračoval pokles volných pracovních míst. K dispozici jich bylo 281 tisíc, tedy o 7 500 méně než v prosinci. Jejich počet klesal i po sezónním očištění (z 301 tisíc v prosinci na 291 tisíc v lednu). Na jedno pracovní místo tak po dlouhé době připadl jeden uchazeč. Naposledy tomu tak bylo v dubnu 2018.

Harmonizovaná míra nezaměstnanosti měřená Eurostatem dosáhla podle posledních dostupných údajů v prosinci 2,2 procenta, po sezónním očištění to bylo 2,3 procenta. Mezi státy EU tak stále drží Česká republika prim.

Navzdory tomu, že česká ekonomika prošla v minulých dvou čtvrtletích mírnou recesí, zůstává trh práce napjatý. Firmy mají zřejmě ještě v živé paměti, jak obtížné bylo pracovní sílu sehnat, a do propouštění se nehrnou. Podíl nezaměstnaných tak v letošním roce zřejmě stoupne pouze nepatrně. Po loňských průměrných 3,4 procenta by měl letos podle naší prognózy dosáhnout 3,9 procenta.

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB