To tu dlouho nebylo: Na jedno volné pracovní místo jeden uchazeč

Názor
Podíl nezaměstnaných osob v lednu 2023 podle informací úřadu práce stoupl na 3,9 procenta, po sezónním očištění však podle našeho odhadu zůstal beze změny na prosincových 3,6 procenta. Indikátor tak skončil v souladu s naším i tržním očekáváním.
Na jedno pracovní místo po dlouhé době připadl jeden uchazeč. Naposledy tomu tak bylo v dubnu 2018. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Počet uchazečů o zaměstnání ve srovnání s předchozím měsícem stoupl o zhruba jedenáct tisíc (na 258,8 tisíc, pozn. aut.) a ve srovnání s loňským lednem byl vyšší o necelých šestnáct tisíc. Po sezónním očištění se však oproti prosinci 2022 počet nezaměstnaných osob mírně snížil.

I letos v lednu pokračoval pokles volných pracovních míst. K dispozici jich bylo 281 tisíc, tedy o 7 500 méně než v prosinci. Jejich počet klesal i po sezónním očištění (z 301 tisíc v prosinci na 291 tisíc v lednu). Na jedno pracovní místo tak po dlouhé době připadl jeden uchazeč. Naposledy tomu tak bylo v dubnu 2018.

PSALI JSME:
Žádné drama na trhu práce

Harmonizovaná míra nezaměstnanosti měřená Eurostatem dosáhla podle posledních dostupných údajů v prosinci 2,2 procenta, po sezónním očištění to bylo 2,3 procenta. Mezi státy EU tak stále drží Česká republika prim.

Navzdory tomu, že česká ekonomika prošla v minulých dvou čtvrtletích mírnou recesí, zůstává trh práce napjatý. Firmy mají zřejmě ještě v živé paměti, jak obtížné bylo pracovní sílu sehnat, a do propouštění se nehrnou. Podíl nezaměstnaných tak v letošním roce zřejmě stoupne pouze nepatrně. Po loňských průměrných 3,4 procenta by měl letos podle naší prognózy dosáhnout 3,9 procenta.

PSALI JSME:
Míra nezaměstnanosti se bude meziročně zvyšovat

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Odbory hazardují s opětovným roztočením inflace

Největší odborová organizace v Česku, Českomoravská konfederace odborových svazů, opět prokazuje, že má jen málo pochopení pro obecnou celospolečenskou shodu. Pro rok 2024 totiž žádá razantní navýšení minimální …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB