Trh práce zůstává silný, podíl nezaměstnaných se snížil

Názor
Nezaměstnanost v Česku zůstává i nadále na nízkých úrovních, kdy podíl nezaměstnaných se podle ministerstva práce a sociálních věcí v říjnu snížil na 3,5 procenta, zatímco náš odhad v souladu s mediánovým odhadem analytiků počítal se stagnací na 3,6 procenta.
Podíl nezaměstnaných za celý letošní rok patrně dosáhne 3,6 procenta, a to přes očekáváné zvýšení na přelomu roku. Ilustrační foto: FAEI.cz

V říjnu na trhu práce obvykle pozitivně působí sezónní vlivy, očekávali jsme ale jejich „vykrácení“ s reálným zhoršováním podmínek v ekonomice. Předstihové ukazatele totiž varují především před zhoršováním situace zejména ve zpracovatelském sektoru, slabý je i zaměstnavatelský sentiment, který je nejnižší od jara 2021.

Aktuální pokles podílu nezaměstnaných tak lze interpretovat i tak, že během října nedocházelo na tuzemském trhu práce k výraznému ochlazování a zaměstnavatelé i nadále doufají v rychlejší ekonomické oživení, díky kterému nebudou muset snižovat počet zaměstnanců.

Pokud jde o počet uchazečů o zaměstnání, jejich počet se oproti září snížil o více než dva tisíce na 261 tisíc. Klesal i počet volných pracovních pozic, jichž je proti září o 1 500 méně, stále ale přes 280 tisíc. Poměrově proto i nadále zůstává v české ekonomice převis pracovních míst nad počtem uchazečů v poměru 1,08:1.

PSALI JSME:
Nezaměstnanost v Česku: Stagnace nebo skrytá krize?

Z regionálního pohledu nedošlo během října k výraznějším distorzím, kdy ve většině Česka docházelo k mírnému snižování nezaměstnanosti. Nejvyšší podíl nezaměstnaných tak zůstává v okresech Karviná (8,0 %), Most (7,0 %) a Chomutov (6,3 %) – ve všech třech případech ale došlo k poklesu oproti září o 0,2 procentního bodu. Nejnižší podíl nezaměstnaných je v okresech Praha-východ a Praha-západ.

Podíl nezaměstnaných za celý letošní rok patrně dosáhne 3,6 procenta, a to přes očekáváné zvýšení na přelomu roku. Pro příští rok očekáváme mírný nárůst podílu nezaměstnaných v průměru na 3,8 procenta, kdy trh práce na ekonomické ochlazení reaguje obvykle se zpožděním.

Mírný nárůst ale v kontextu české ekonomiky znamená spíše návrat nezaměstnanosti ke své rovnovážné úrovni, kdy v posledních letech napjatý trh práce přispíval k vzedmutí inflačních tlaků. Slabší zahraniční poptávka spolu s očekávaným oživením poptávky domácností pak může výhledově představovat větší tlak na zaměstnanost ve zpracovatelském sektoru nežli v oblasti služeb.

Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Stagnující nezaměstnanost

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Reálné mzdy se postupně odrážejí ode dna

Průměrná nominální mzda v letošním třetím čtvrtletí vzrostla meziročně o 7,1 procenta po růstu o osm procent zaznamenaném ve druhém čtvrtletí. Nepatrně se snížila i mezičtvrtletní mzdová dynamika, která podle nás …

Mzdy na papíře rostou, ale v reálu klesají

Podle v pondělí zveřejněné statistiky vzrostla ve třetím čtvrtletí letošního roku průměrná hrubá měsíční nominální mzda meziročně o 7,1 procenta. Nicméně inflace ještě neřekla poslední slovo a stále je vysoká. Když …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Český systém přijímaček tlačil žáky na střední školy, kam nechtěli

Analýza
Dosavadní systém přijímacích zkoušek na střední školy donutil žáky a jejich rodiče k tomu, aby si vybírali takové zařízení, kam se s jistotou dostanou – ovšem bez ohledu na zájem dítěte. Ukázalo to rozsáhlé šetření Národního institutu SYRI a Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Středočeském kraji, jehož výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.