Trh práce zůstává silný, podíl nezaměstnaných se snížil

Nezaměstnanost v Česku zůstává i nadále na nízkých úrovních, kdy podíl nezaměstnaných se podle ministerstva práce a sociálních věcí v říjnu snížil na 3,5 procenta, zatímco náš odhad v souladu s mediánovým odhadem analytiků počítal se stagnací na 3,6 procenta.
Podíl nezaměstnaných za celý letošní rok patrně dosáhne 3,6 procenta, a to přes očekáváné zvýšení na přelomu roku. Ilustrační foto: FAEI.cz

V říjnu na trhu práce obvykle pozitivně působí sezónní vlivy, očekávali jsme ale jejich „vykrácení“ s reálným zhoršováním podmínek v ekonomice. Předstihové ukazatele totiž varují především před zhoršováním situace zejména ve zpracovatelském sektoru, slabý je i zaměstnavatelský sentiment, který je nejnižší od jara 2021.

Aktuální pokles podílu nezaměstnaných tak lze interpretovat i tak, že během října nedocházelo na tuzemském trhu práce k výraznému ochlazování a zaměstnavatelé i nadále doufají v rychlejší ekonomické oživení, díky kterému nebudou muset snižovat počet zaměstnanců.

Pokud jde o počet uchazečů o zaměstnání, jejich počet se oproti září snížil o více než dva tisíce na 261 tisíc. Klesal i počet volných pracovních pozic, jichž je proti září o 1 500 méně, stále ale přes 280 tisíc. Poměrově proto i nadále zůstává v české ekonomice převis pracovních míst nad počtem uchazečů v poměru 1,08:1.

Z regionálního pohledu nedošlo během října k výraznějším distorzím, kdy ve většině Česka docházelo k mírnému snižování nezaměstnanosti. Nejvyšší podíl nezaměstnaných tak zůstává v okresech Karviná (8,0 %), Most (7,0 %) a Chomutov (6,3 %) – ve všech třech případech ale došlo k poklesu oproti září o 0,2 procentního bodu. Nejnižší podíl nezaměstnaných je v okresech Praha-východ a Praha-západ.

Podíl nezaměstnaných za celý letošní rok patrně dosáhne 3,6 procenta, a to přes očekáváné zvýšení na přelomu roku. Pro příští rok očekáváme mírný nárůst podílu nezaměstnaných v průměru na 3,8 procenta, kdy trh práce na ekonomické ochlazení reaguje obvykle se zpožděním.

Mírný nárůst ale v kontextu české ekonomiky znamená spíše návrat nezaměstnanosti ke své rovnovážné úrovni, kdy v posledních letech napjatý trh práce přispíval k vzedmutí inflačních tlaků. Slabší zahraniční poptávka spolu s očekávaným oživením poptávky domácností pak může výhledově představovat větší tlak na zaměstnanost ve zpracovatelském sektoru nežli v oblasti služeb.

Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB