Nezaměstnanost v Česku: Stagnace nebo skrytá krize?

Úřad práce ve středu zveřejnil data o nezaměstnanosti, která zůstává stabilní s meziročním podílem nezaměstnaných osob 3,5 procenta. Tento údaj odhaluje stagnující dynamiku trhu práce.
Průměrná podpora v nezaměstnanosti činí 10 702 korun. Ilustrační foto: FAEI.cz

Podle aktuální statistiky potřebuje český pracovní trh minimálně 43 tisíce dalších pracovníků k vyrovnání nabídky s poptávkou. V ideálním scénáři by počet pracovníků měl převyšovat počet volných míst, což umožňuje zaměstnavatelům výběr z širšího spektra uchazečů. V současné době připadá v ČR na jedno volné pracovní místo průměrně 0,9 uchazeče, což naznačuje potenciální problém pro dlouhodobou udržitelnost trhu.

Politici se pyšní nejnižší mírou nezaměstnanosti v EU a schopností vytvářet nové pracovní podmínky. Avšak tato situace má i stinné stránky, jako je obtížnost získávání nových zaměstnanců, růst mezd nad možností ekonomiky a ztráta konkurenceschopnosti firem. Firmy jsou nuceny zaměstnávat i méně kvalifikované pracovníky, což může snižovat jejich efektivitu.

Z údajů ÚP ČR vyplývá, že od začátku konfliktu do konce října 2023 našlo práci v ČR 330 511 osob z Ukrajiny s dočasnou ochranou. Toto číslo pozitivně ovlivňuje statistiky, ale případný odchod Ukrajinců by způsobil výrazný nedostatek pracovních sil.

Plán vlády přivést 20 000 zahraničních pracovníků je nedostačující; potřebný počet je minimálně 400 tisíc a ideálně půl milionu. Bez toho se bude muset ekonomika transformovat. Továrny, kde je třeba hodně lidské práce, odejdou. Jinde se budou snažit více využít roboty.

Regionálně se nezaměstnanost liší, nejvyšších hodnot dosahuje v Ústeckém a Moravskoslezském kraji. Naopak nejnižší nezaměstnanost nezaznamenala Praha, ale Zlínský kraj. Vzdělání hraje klíčovou roli, nejvíce pracovních míst zaniká u lidí se základním vzděláním, zatímco vysokoškoláci čelí vyhazovu méně často.

Data také ukazují nárůst dlouhodobě nezaměstnaných osob, což je znepokojivý trend. Průměrná podpora v nezaměstnanosti činí 10 702 korun, což je pro mnohé nedostatečné. V nejbližších měsících se neočekávají zásadní změny na trhu práce. Oživení ekonomiky se předpokládá až v příštím roce, avšak prostor pro další pokles nezaměstnanosti je již omezený.

Autor je hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Petr

    Nízká nezaměstnanost je obrovskou výhodou do budoucna. Automobilový průmysl zažívá útlum,energeticky náročné průmyslové továrny půjdou za levnější energií,stále postupujícící robotizace sebere další místa…..Za takových 5 až 10 let bude nezaměstnanost už mnohem větší než nyní.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB