Stagnující nezaměstnanost

Názor
Míra nezaměstnanosti v září nepřekvapivě stagnovala, počet volných pracovních míst mírně vzrostl na necelé 282 tisíce. Nezaměstnanost navzdory slabému výkonu ekonomiky zůstává poměrně nízká a trh práce byl dokonce schopný hladce absorbovat příchozí desítky tisíc lidí přicházejících z Ukrajiny i zaměstnance propuštěné z průmyslu.
I když se tuzemské ekonomice rozhodně příliš nedaří a firmy jsou pod tlakem slabé poptávky, polštář volných pracovních míst by měl zabránit výraznějšímu vzestupu nezaměstnanosti i v následujících měsících. Ilustrační foto: Úřad práce ČR

Výhledově bude trh práce ovlivněn vysokým zájmem o předčasné penze, který ovšem nemusí ještě automaticky znamenat odchod pracovníků do důchodu.

I když se ekonomice rozhodně příliš nedaří a firmy jsou pod tlakem slabé poptávky, polštář volných pracovních míst by měl zabránit výraznějšímu vzestupu nezaměstnanosti i v následujících měsících. Zvlášť když navzdory vysoké inflaci zůstávají mzdové požadavky zaměstnanců velmi umírněné, jak ostatně potvrzují dosavadní přehledy mezd v letošním roce.

PSALI JSME:
Nezaměstnanost v září zůstala beze změny

Vzhledem k přetrvávající slabé domácí i zahraniční poptávce však budou některé firmy nuceny přehodnocovat svoji dosavadní politiku udržování zaměstnanosti s vidinou brzkého obratu k lepšímu.

Na konci letošního roku se nezaměstnanost nejspíše dostane na hranici čtyř procent a bude tak na podobné úrovni jako v covidovém roce 2020. Tentokrát ovšem i bez tzv. kurzarbeitu a dalších mimořádných stimulů ze státního rozpočtu.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Podíl nezaměstnaných v srpnu mírně stoupl

Zavřít reklamu ×
  1. Nikdo není ochotný zveřejnit kolik občanů ČR pracuje na „západě“ za mnohem vyšší mzdy a tudíž logicky chybí lidi na práci…….

  2. Mnoho mladých nestuduje, ale ani nepracuje. Nemají zájem se zapojit do pracovního procesu , to radši parazitují na rodičích a příbuzných. Nabízené mzdy jsou pro ně nezajímavé a nízké.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Novinky v osobních financích: Desetina Čechů se zadlužuje vysoce rizikově

Průzkum
V tomto týdnu nás v redakci ze světa osobních financí zaujal průzkum agentury Ipsos pro Českou bankovní asociaci (ČBA). Podle jeho výsledků se v posledním roce při půjčování peněz 11 procent lidí chovalo vysoce rizikově. Výrazně ale přibylo těch, kteří se rizikově nechovají vůbec. Jejich počet stoupl z 33 na 42 procenta. Češi si podle průzkumu nejčastěji půjčují od bank.