Tuzemští výrobci sázejí na pozvolné oživení na poptávky

Analýza
Listopadový PMI (Index nákupních manažerů, pozn. red.) průzkum pro tuzemský zpracovatelský průmysl hlásí další mírné zlepšení celkového PMI indikátoru, nicméně obrázek zůstává celkově stále spíše ponurý a podmínky v tomto klíčovém sektoru české ekonomiky se i nadále zhoršují.
Listopadový PMI průzkum pro tuzemský zpracovatelský průmysl hlásí pokračující pokles aktivity v tomto sektoru české ekonomiky. Ilustrační foto: Škoda Auto

Výroba i nové objednávky ve zpracovatelském sektoru pokračují v poklesu, byť se v samotném listopadu tempo tohoto propadu zmírnilo. Co se cenového vývoj ve zpracovatelském průmyslu týče, listopadový průzkum hlásí pokračující zmírňování cenových tlaků.

Snaha snižovat náklady je patrná i v tom, že zaměstnanost v tuzemském zpracovatelském průmyslu v listopadu dále klesla, přičemž pokles zaměstnanosti v tomto sektoru české ekonomiky dle průzkumu PMI trvá nepřetržitě od loňského října.

Souhrnný indikátor PMI, mapující aktivitu v tuzemském zpracovatelském průmyslu, v listopadu vzrostl z říjnové úrovně 42,0 na úroveň 43,2. Finanční trh očekával nárůst celkového indikátoru PMI na úroveň 42,9.

PSALI JSME:
Listopadové zlepšení nálady v průmyslu překonalo očekávání

Pod úrovní padesáti bodů, jež v tomto průzkumu vytváří kritickou hranici mezi růstem a poklesem aktivity ve zkoumaném sektoru ekonomiky, se PMI indikátor pro tuzemský zpracovatelský průmysl nachází již osmnáctý měsíc v řadě. Na úrovni 43,2 je ale PMI indikátor za listopad nejsilnější od letošního března.

Dle PMI průzkumu se v tuzemském zpracovatelském průmyslu v listopadu zmírnilo tempo poklesu nových zakázek i výroby, pokles nových zakázek nicméně zůstává výrazný. Nové objednávky dle průzkumu PMI klesají již jedenadvacátý měsíc v řadě.

Objednávky jsou ve zpracovatelském průmyslu slabé prakticky napříč Evropou, tedy na exportní straně, a průzkum PMI hlásí slabost poptávky také v důsledku celkového vývoje v české ekonomice. Pokles výroby ve zpracovatelském sektoru byl v listopadu sice nejmírnější od letošního dubna a ke zmírnění poklesu výroby došlo pátý měsíc v řadě.

Výrobci v situaci klesající výroby a slabších objednávek dále snížili zaměstnanost: Její pokles trvá nepřetržitě od loňského října, letos v listopadu byl ale pokles zaměstnanosti nejmírnější od letošního srpna.

PSALI JSME:
V české ekonomice trvá poptávka po zaměstnancích v průmyslu a stavebnictví

V listopadu se dle průzkumu PMI mírně zlepšilo očekávání ohledně výroby v tuzemském zpracovatelském průmyslu pro příštích 12 měsíců a optimismus byl v tomto ohledu nejsilnější za uplynulé tři měsíce. Nárůst optimismu byl tažen mimo jiné očekáváním oživení poptávky ze strany zákazníků.

Pozitivní zprávou PMI průzkumu z tuzemského zpracovatelského průmyslu jsou již řadu měsíců signály ohledně vývoje cenových tlaků v tomto sektoru ekonomiky. Náklady firem ve zpracovatelském průmyslu vykázaly v listopadu devátý meziměsíční pokles v řadě. Posedmé v řadě hlásí průzkum pokles prodejních cen ve zpracovatelském sektoru.

Přetrvávající ochlazování aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu by mělo vést k zmírňování cenových tlaků v tomto sektoru české ekonomiky i v dalších měsících. Pokles cenových tlaků ve zpracovatelském průmyslu zapadá do mozaiky scénáře zmírňující se inflace v české ekonomice.

PSALI JSME:
Důvěra v české ekonomice v listopadu mírně stoupla

Listopadový PMI průzkum pro tuzemský zpracovatelský průmysl hlásí pokračující pokles aktivity v tomto sektoru české ekonomiky. Určitou náplastí je signál, že se v listopadu tempo poklesu výroby i nových objednávek dle průzkumu dále zmírnilo.

Aktivita ve zpracovatelském průmyslu klesá též v Německu i v eurozóně jako celku a v tomto kontextu není překvapivé, že také tuzemský zpracovatelský sektor hlásí pokračující útlum výroby a objednávek.

Povzbudivou zprávou je odeznívání cenových tlaků v tuzemském zpracovatelském průmyslu: Dle průzkumu PMI klesají jak náklady, tak prodejní ceny, což zapadá do celkového obrázku zmírňující se inflace v české ekonomice.

Určitý optimismus, anebo alespoň méně pesimismu, se projevuje také v očekávání výroby do příštích dvanáct měsíců, kde tuzemští výrobci sázejí na pozvolné oživení na straně poptávky.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česká ekonomika je ještě závažněji nemocná, než se dosud myslelo

Zavřít reklamu ×
  1. Oživení poptávky po čem? Nová auta nebo stavební materiál? Od nového roku zdraží elektřina,firmám razantně….Občané koupí jen to nutné a zbytek(jesttli nějaký zbytek) zůstane odloží na horší časy.A ty horší časy skutečně přijdou. Pětikolka tu bude škodit ještě 2 roky!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Začínají nové závody ve zbrojení

Výdaje na obranu se budou ve světě strukturálně zvyšovat v souvislosti s novým normálem geopolitického napětí a koncem několik desetiletí trvající mírové dividendy. Stále jsme ještě daleko od více než šesti procent …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB