V české ekonomice trvá poptávka po zaměstnancích v průmyslu a stavebnictví

Míra nezaměstnanosti v české ekonomice v říjnu klesla ze zářijových 3,6 procenta na 3,5 procenta, což bylo z pohledu trhu mírné překvapení, neboť se čekala spíše stabilita na úrovni 3,6 procenta. V meziročním vyjádření míra nezaměstnanosti stagnovala, když v předchozích měsících počínaje loňským říjnem vykazovala míra nezaměstnanosti mírný meziroční růst.
Dle říjnové zprávy z Úřadu práce ČR trvá v české ekonomice poptávka po zaměstnancích v průmyslu a stavebnictví, dlouhodobě je zde hlad po kvalifikovaných řemeslnících. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Jakkoliv česká ekonomika letos z pohledu hrubého domácího produktu (HDP) nevykazuje žádné silné výkony, tak hlad po pracovní síle zatím stále trvá, i když by byl asi přirozenější mírný nárůst nezaměstnanosti.

V předchozích dvanácti měsících, tedy v období od loňského října do letošního září, se míra nezaměstnanosti meziročně zvyšovala, i když v samotném třetím čtvrtletí letošního roku byly tyto meziroční přírůstky již jen mírné.

Nezaměstnanost v české ekonomice je velmi nízká a dle nedávno zveřejněných údajů Eurostatu za letošní září byla míra nezaměstnanosti v české ekonomice nejnižší v rámci celé Evropské unie spolu s Polskem.

Nezaměstnanost zůstává velmi nízká navzdory tomu, že česká ekonomika letos s veškerou pravděpodobností směřuje k celoročnímu poklesu HDP, když v samotném třetím čtvrtletí vykázal HDP nečekaný mezikvartální pokles.

Dle říjnové zprávy z Úřadu práce ČR trvá v české ekonomice poptávka po zaměstnancích v průmyslu a stavebnictví, dlouhodobě je zde hlad po kvalifikovaných řemeslnících. V samotném říjnu ještě doznívala poptávka po sezónních pracovnících například v zemědělství.

V závěru roku lze v souvislosti s útlumem sezónních prací a vypršením pracovních kontraktů na dobu určitou čekat mírný nárůst míry nezaměstnanosti, udržet by se však měla pod úrovní čtyř procent. Ta může být atakována v prvních měsících roku 2024, následně by ale měla míra nezaměstnanosti opět mírně klesnout.

Za celý rok 2022 činila průměrná míra nezaměstnanosti v české ekonomice 3,4 procenta, což představovalo pokles z celoročního průměru 3,8 procenta, jenž byl vykázán za rok 2021. Ve výhledu pro letošní rok se rýsuje mírný nárůst míry nezaměstnanosti, celoroční průměr za rok 2023 očekávám v oblasti 3,6 procenta a na této úrovni by se celoroční průměr mohl udržet také v roce 2024.

Je zde riziko, že slabý výkon české ekonomiky na přelomu roku povede přece jen k viditelnějšímu nárůstu míry nezaměstnanosti.

Ve výhledu na rok 2024 ale i tak hovoříme o celoročním průměru pod úrovní čtyř procent a na tuzemském trhu práce se tedy z pohledu vývoje nezaměstnanosti zatím žádné drama nerýsuje, spíše převažují překvapení ve směru nižší než očekávané míry nezaměstnanosti.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB