V české ekonomice trvá poptávka po zaměstnancích v průmyslu a stavebnictví

Analýza
Míra nezaměstnanosti v české ekonomice v říjnu klesla ze zářijových 3,6 procenta na 3,5 procenta, což bylo z pohledu trhu mírné překvapení, neboť se čekala spíše stabilita na úrovni 3,6 procenta. V meziročním vyjádření míra nezaměstnanosti stagnovala, když v předchozích měsících počínaje loňským říjnem vykazovala míra nezaměstnanosti mírný meziroční růst.
Dle říjnové zprávy z Úřadu práce ČR trvá v české ekonomice poptávka po zaměstnancích v průmyslu a stavebnictví, dlouhodobě je zde hlad po kvalifikovaných řemeslnících. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Jakkoliv česká ekonomika letos z pohledu hrubého domácího produktu (HDP) nevykazuje žádné silné výkony, tak hlad po pracovní síle zatím stále trvá, i když by byl asi přirozenější mírný nárůst nezaměstnanosti.

V předchozích dvanácti měsících, tedy v období od loňského října do letošního září, se míra nezaměstnanosti meziročně zvyšovala, i když v samotném třetím čtvrtletí letošního roku byly tyto meziroční přírůstky již jen mírné.

Nezaměstnanost v české ekonomice je velmi nízká a dle nedávno zveřejněných údajů Eurostatu za letošní září byla míra nezaměstnanosti v české ekonomice nejnižší v rámci celé Evropské unie spolu s Polskem.

PSALI JSME:
Trh práce zůstává silný, podíl nezaměstnaných se snížil

Nezaměstnanost zůstává velmi nízká navzdory tomu, že česká ekonomika letos s veškerou pravděpodobností směřuje k celoročnímu poklesu HDP, když v samotném třetím čtvrtletí vykázal HDP nečekaný mezikvartální pokles.

Dle říjnové zprávy z Úřadu práce ČR trvá v české ekonomice poptávka po zaměstnancích v průmyslu a stavebnictví, dlouhodobě je zde hlad po kvalifikovaných řemeslnících. V samotném říjnu ještě doznívala poptávka po sezónních pracovnících například v zemědělství.

V závěru roku lze v souvislosti s útlumem sezónních prací a vypršením pracovních kontraktů na dobu určitou čekat mírný nárůst míry nezaměstnanosti, udržet by se však měla pod úrovní čtyř procent. Ta může být atakována v prvních měsících roku 2024, následně by ale měla míra nezaměstnanosti opět mírně klesnout.

PSALI JSME:
Nezaměstnanost v Česku: Stagnace nebo skrytá krize?

Za celý rok 2022 činila průměrná míra nezaměstnanosti v české ekonomice 3,4 procenta, což představovalo pokles z celoročního průměru 3,8 procenta, jenž byl vykázán za rok 2021. Ve výhledu pro letošní rok se rýsuje mírný nárůst míry nezaměstnanosti, celoroční průměr za rok 2023 očekávám v oblasti 3,6 procenta a na této úrovni by se celoroční průměr mohl udržet také v roce 2024.

Je zde riziko, že slabý výkon české ekonomiky na přelomu roku povede přece jen k viditelnějšímu nárůstu míry nezaměstnanosti.

Ve výhledu na rok 2024 ale i tak hovoříme o celoročním průměru pod úrovní čtyř procent a na tuzemském trhu práce se tedy z pohledu vývoje nezaměstnanosti zatím žádné drama nerýsuje, spíše převažují překvapení ve směru nižší než očekávané míry nezaměstnanosti.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Nezaměstnanost v září zůstala beze změny

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Reálné mzdy se postupně odrážejí ode dna

Průměrná nominální mzda v letošním třetím čtvrtletí vzrostla meziročně o 7,1 procenta po růstu o osm procent zaznamenaném ve druhém čtvrtletí. Nepatrně se snížila i mezičtvrtletní mzdová dynamika, která podle nás …

Mzdy na papíře rostou, ale v reálu klesají

Podle v pondělí zveřejněné statistiky vzrostla ve třetím čtvrtletí letošního roku průměrná hrubá měsíční nominální mzda meziročně o 7,1 procenta. Nicméně inflace ještě neřekla poslední slovo a stále je vysoká. Když …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Český systém přijímaček tlačil žáky na střední školy, kam nechtěli

Analýza
Dosavadní systém přijímacích zkoušek na střední školy donutil žáky a jejich rodiče k tomu, aby si vybírali takové zařízení, kam se s jistotou dostanou – ovšem bez ohledu na zájem dítěte. Ukázalo to rozsáhlé šetření Národního institutu SYRI a Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Středočeském kraji, jehož výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.