Listopadové zlepšení nálady v průmyslu překonalo očekávání

Tuzemský průmyslový sektor se nadále nachází v situaci výrazné kontrakce aktivity. Útlum v tomto sektoru přetrvává již od poloviny loňského roku. Nicméně aktuální hodnocení je nejvyšší od letošního března a listopadová hodnota mírně překonala tržní konsensus. PMI (Index nákupních manažerů, pozn. red.) se totiž zlepšil na 43,2 bodu z říjnových 42 bodů, když trh čekal zlepšení na 42,9 bodu.
Pozitivní zprávou je určité zlepšení obchodní důvěry. Firmy doufají, že zákazníci začnou v příštím roce opět více utrácet. Ilustrační foto: Pixabay.com

V průmyslu je patrná výrazně utlumená poptávka, a to ta domácí i zahraniční. Respondenti explicitně zmiňovali zhoršení kupní síly zahraničních zákazníků, zejména z Německa. Ruku v ruce se slabou poptávkou jdou klesající cenové tlaky, když ceny vstupů i výstupů v listopadu klesaly, a to dokonce zrychlujícím se tempem.

Naopak pozitivní zprávou je určité zlepšení obchodní důvěry, a to na tříměsíční maximum. Firmy doufají, že zákazníci začnou v příštím roce opět více utrácet.

Listovkový PMI je v souladu s daty národního účetnictví. Ekonomika je v útlumu, ve výraznějším pak byl zejména v průběhu třetího čtvrtletí zpracovatelský průmysl. Svou roli v případě toho automobilového sehrály potíže v subdodávkách, které opět ochromovaly produkci.

Zlepšení situace pro závěr roku bude v průmyslu spíše kosmetické. I my doufáme v lepší rok 2024. Naše aktuální prognóza přepokládá, že letošní průmyslová produkce zaznamená v reálném vyjádření růst o cca jedno procento, pro rok 2024 ale počítáme se zrychlením ke čtyřem procentům.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB