Česká ekonomika je ještě závažněji nemocná, než se dosud myslelo

Německý deník Die Welt nedávno označil českou ekonomiku za „nemocného muže Evropy“. To ale ještě jeho novináři neměli k dispozici data, která v pátek zveřejnil Český statistický úřad. Podle nich se tuzemské hospodářství v letošním třetím čtvrtletí propadlo meziročně o 0,7 procenta a mezičtvrtletně pak o 0,5 procenta.
Nad očekávání hluboko stahuje českou ekonomiku v prvé řadě chabá spotřeba domácností. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V obou případech jde o hlubší propad, než jaký drtivá většina analytiků čekala. Česko je tudíž ještě „nemocnějším mužem Evropy“, než se dosud mínilo. Koruna proto v důsledku zveřejnění zpřesněných údajů k hrubému domácímu produktu (HDP) oslabila.

Nad očekávání hluboko stahuje českou ekonomiku v prvé řadě chabá spotřeba domácností. Ty jsou již finančně vyčerpané několika čtvrtletími v řadě, po něž musí čelit mimořádně vysoké inflaci, která požírá kupní sílu jejich úspor a výdělků. Domácností také svírá tíseň a obavy z dalšího ekonomického vývoje i vývoje v oblasti cen energií.

Zhruba pětina sociálně nejzranitelnějších domácností už doslova „nemá, kde brát“, takže musí svoji spotřebu značně tlumit, aby vůbec nějak vyšla. Ovšem i lépe finančně a majetkově situované domácnosti – zejména ze střední vrstvy – se ve svých výdajích nadále krotí; a musí krotit. Míra úspor v ekonomice je tak nadále poměrně vysoká, což brání výraznějšímu růstu spotřeby lidí.

Příliš se nevede ani průmyslu. Například automobilová výroba se ve třetím čtvrtletí opět potýkala s nedostatkem komponent. Za celý letošní rok se tuzemská ekonomika propadne podle našich předpokladů o 0,4 procenta, přičemž v příštím roce přidá 1,6 procenta, zčásti ovšem jen z důvodu ponížené základny letošního roku.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 5
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. In Ing.Mysík

  Jejda! Kdo by řekl? Že by ekonomický systém s 35% platy, 120% cenami a 250% cenami energií – vše oproti Evropě – nebyl ten ideální, správný a konkurenceschopný? Mohl by to někdo vzkázat tomu dráteníkovi, co dělá ministra financí?

 2. Pe Petr

  Není nemocná,je pouze vysílená z plateb na Ukrajinu. Tyto platby výrazně převyšují možnosti našeho malého a zadluženého státu!

 3. Da David

  Petr Nutella : Nevyvíjí se to dobře, to je známka toho , že to děláme dobře.

 4. SZ Stanislav Zapletal

  Typické je, že místo toho, abychom vyměnili vládu, zcela změnili Ústavu, zejména volební a vládní systém, nezapomeneme svádět vinu na jiného, tentokrát na Německo. Němci se zachovali jako Náthan ve Śvejkovi: „Sára! Náthan chytrý a vojáci hloupí. Oni tu krávu koupili“.
  To nás někdo nutil, abychom se vázali převážně na Německo?

 5. Lu Lubajs

  Zvláštní je, že Češi v dobách nemocné ekonomiky si na její léčbu vždycky zvolí neschopné, ale zato všehoschopné dotory Cvachy z ODS a provařených pidistran. Přitom to není zase tak dávno, co jsme měli nemocnou ekonomiku 2008-2013, kterou doktoři cvachové tak špatně léčili, že jsme se zmítali v krizi ještě dlouho poté, co ostatní země z ní byly dávno venku.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB