Česká ekonomika je ještě závažněji nemocná, než se dosud myslelo

Názor
Německý deník Die Welt nedávno označil českou ekonomiku za „nemocného muže Evropy“. To ale ještě jeho novináři neměli k dispozici data, která v pátek zveřejnil Český statistický úřad. Podle nich se tuzemské hospodářství v letošním třetím čtvrtletí propadlo meziročně o 0,7 procenta a mezičtvrtletně pak o 0,5 procenta.
Nad očekávání hluboko stahuje českou ekonomiku v prvé řadě chabá spotřeba domácností. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V obou případech jde o hlubší propad, než jaký drtivá většina analytiků čekala. Česko je tudíž ještě „nemocnějším mužem Evropy“, než se dosud mínilo. Koruna proto v důsledku zveřejnění zpřesněných údajů k hrubému domácímu produktu (HDP) oslabila.

Nad očekávání hluboko stahuje českou ekonomiku v prvé řadě chabá spotřeba domácností. Ty jsou již finančně vyčerpané několika čtvrtletími v řadě, po něž musí čelit mimořádně vysoké inflaci, která požírá kupní sílu jejich úspor a výdělků. Domácností také svírá tíseň a obavy z dalšího ekonomického vývoje i vývoje v oblasti cen energií.

PSALI JSME:
Pokud je Česko „nemocným mužem Evropy“, pak se ale nakazilo od Německa

Zhruba pětina sociálně nejzranitelnějších domácností už doslova „nemá, kde brát“, takže musí svoji spotřebu značně tlumit, aby vůbec nějak vyšla. Ovšem i lépe finančně a majetkově situované domácnosti – zejména ze střední vrstvy – se ve svých výdajích nadále krotí; a musí krotit. Míra úspor v ekonomice je tak nadále poměrně vysoká, což brání výraznějšímu růstu spotřeby lidí.

Příliš se nevede ani průmyslu. Například automobilová výroba se ve třetím čtvrtletí opět potýkala s nedostatkem komponent. Za celý letošní rok se tuzemská ekonomika propadne podle našich předpokladů o 0,4 procenta, přičemž v příštím roce přidá 1,6 procenta, zčásti ovšem jen z důvodu ponížené základny letošního roku.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česká ekonomika byla i loni jako „cedník“

Zavřít reklamu ×
  1. Jejda! Kdo by řekl? Že by ekonomický systém s 35% platy, 120% cenami a 250% cenami energií – vše oproti Evropě – nebyl ten ideální, správný a konkurenceschopný? Mohl by to někdo vzkázat tomu dráteníkovi, co dělá ministra financí?

  2. Není nemocná,je pouze vysílená z plateb na Ukrajinu. Tyto platby výrazně převyšují možnosti našeho malého a zadluženého státu!

  3. Typické je, že místo toho, abychom vyměnili vládu, zcela změnili Ústavu, zejména volební a vládní systém, nezapomeneme svádět vinu na jiného, tentokrát na Německo. Němci se zachovali jako Náthan ve Śvejkovi: „Sára! Náthan chytrý a vojáci hloupí. Oni tu krávu koupili“.
    To nás někdo nutil, abychom se vázali převážně na Německo?

  4. Zvláštní je, že Češi v dobách nemocné ekonomiky si na její léčbu vždycky zvolí neschopné, ale zato všehoschopné dotory Cvachy z ODS a provařených pidistran. Přitom to není zase tak dávno, co jsme měli nemocnou ekonomiku 2008-2013, kterou doktoři cvachové tak špatně léčili, že jsme se zmítali v krizi ještě dlouho poté, co ostatní země z ní byly dávno venku.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Problémy v tuzemském průmyslu přetrvávají

Index nákupních manažerů (PMI) výrazně poklesl z 46,2 bodů v březnu na 44,7 bodů v dubnu. Hlavním problémem je stále nízká zahraniční poptávka, která se projevuje nižším množstvím nových zakázek a tím pádem také …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Změna v důchodech čeká i nebožtíky

Poradna
Není to velká změna, spíše opakující se shoda okolností. Květnový státní svátek totiž mnoha seniorům mění termín vyplacení důchodu. První máj sice žádnou komplikaci neznamenal, protože ještě letos se penze vyplácejí od 2. do 24. sudého dne v měsíci, ale druhý svátek už změnu přinese.