Týden na akciových trzích: Pozitivní nálada a bezbřehý optimismus, kam se podíváš

Názor
Za mořem začala výsledková sezóna za první čtvrtletní tohoto roku. Tradičně jako jedny z prvních oznámily svá kvartální čísla velké banky. A nutno dodat, že dodané výsledky jsou opravdu dobré. Meziroční zisky rostly násobně (např. 5x). Důvodem je pravděpodobně rozpouštění rezerv ke špatným úvěrům a zisky z obchodování.
Na akciových trzích tento týden panovaly pozitivní nálada a bezbřehý optimismus. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Náladu dále podpořila makrodata. Za mořem je prakticky všechno lepší, než se čekalo. Např. data z trhu práce, motor tamní ekonomiky maloobchodní tržby, nebo nálada/výhled byznysmenů. Maloobchodní tržby byly lepší také v Eurozóně, stejně jako průmyslová produkce. Raketový růst předvedl také hrubý domácí produkt Číny (+18,3 % meziročně), důvodem je nízká srovnávací základna (loni lockdown kvůli covidu již během prvního čtvrtletí – pozn. aut.).

Americký trh

Hlavní index S&P500 dnes otevřel obchodování lehce v plusu. A neomrzí se opakovat, že opět přepisoval historická maxima a aktuálně je opět posouvá výše. Za celý týden tak posílí o zhruba dvě procenta (4 180 b.). Jde o čtvrtý růstový týden v řadě.

Evropské akciové trhy

Evropa (index Stoxx Europe 600) posilovala, kromě pondělka, každý obchodní den. Dnes (krátce před koncem obchodování) se obchodovala silnější o +0,8 procenta (442 b.), a dostala se na svá historická maxima. Za celý týden to pak vypadá na zhodnocení o +1,1 procenta. Jen ještě připomenu, že to je již sedmý růstový týden v řadě.

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Amerika a Evropa znovu na rekordech, Praha na nule

Pražská burza je na dvouletých maximech

Tento týden naše burza rostla a smazala ztráty z předcházejících dvou týdnů. V pátek se neslo obchodování v Praze v podobně pozitivním duchu jako na ostatních evropských parketech. V pátek hlavní index pražské burzy PX posílil o +0,88 procenta (1 103,78 b.). Prakticky celý den index rostl, mírnou korekci jsme viděli až samotném závěru seance.

V čele dnešního pelotonu byly banky. Moneta realizovala nejvyšší zisk a vyskočila o +2,76 procenta na 80,15 korun, ale zahanbit se nenechala ani Erste Group (+1,71 %, 760,4 Kč). Slušný výkon předvedl ČEZ (+1,36 %, 596 Kč) a po výsledcích a následném dnešním konferenčním hovoru Kofola (+1,08 %, 281 Kč). Dnes oslabil jen Philip Morris ČR (-0,82 %, 14 460 Kč) a mírně také Avast (-0,39 %, 141,55 Kč) a Stock (-0,12 %, 84,1 Kč).

Za celý týden pražská burza po dvou záporných týdnech konečně rostla a přidala +1,09 procenta mezitýdně. Pátý týden po sobě posiluje ČEZ! Tento týden je to nejlepší titul s velmi slušným ziskem +4,29 procenta (596 Kč). Za těch zmírněných pět týdnů potěšil investory růstem o +14,6 procenta a dosáhl šestiletých maxim.

PSALI JSME:
Phillip Morris bez valné hromady, ale s dividendou

Důvody jsou z mého pohledu tři; vysoké ceny elektřiny, výhled na vysokou dividendu, která by měla být oznámena v nejbližších dnech a další odložení jaderného tenderu, kdy snad zahraniční investoři konečně také pochopili, že ČEZ nikdy žádné nové jaderné bloky stavět nebude. Toto zejména dusilo cenu akcií ČEZu v posledním období.

Moneta přidala +3,22 procenta (80,15 Kč) a je nad cenou dobrovolné nabídky od PPF (80 Kč). Kofola rostla o +2,93 procenta (281 Kč) a podobný výkon ukázalo i O2 (+2,31 %, 266 Kč). Na opačném konci skončila Česká zbrojovka (-1,07 %, 369 Kč) a oslabil také Philip Morris ČR (-0,96 %, 14 460 Kč), VIG (-1,26 %, 587,5 Kč) a Stock (-1,06 %, 84,1 Kč).

PSALI JSME:
O stavbě nového jaderného bloku rozhodne až příští vláda

Kurzotvorné zprávy

Výsledky za čtvrtý kvartál loňského roku a za celý loňský rok reportovala Kofola. Ale vybrané ukazatele zveřejnila již v únoru. Takže se žádné překvapení nekonalo. Samozřejmě je patrný dopad pandemie, respektive restrikcí, což negativně ovlivnilo zejména na sektor HoReCa (restaurace). Velmi slabý bude i první kvartál tohoto roku, který jsme strávili opět v lockdownu. O dividendě se rozhodne až po zrušení restrikcí.

Skupina PPF dostala od regulátora zelenou k navýšení podílu v Monetě až do 30 procent. Tzn., že po výkupu akcií Monety v dobrovolné nabídce ovládne 28,36 procenta všech akcií Monety. Ani toho ale nebylo překvapení, naopak se to dalo čekat.

Co se dá čekat příští týden?

V úterý 20. dubna zveřejní výsledky Avast. Ale jde o lichý kvartál, kdy společnost zveřejnuje jen tržby a zisk EBITDA. Pokračuje výsledková sezóna. Výsledky by měly zveřejnit např. Coca-cola, Johnson&johnson, Lockheed Martin, Philip Morris International, Procter & Gamble, AT&T, Honeywell, Heineken nebo firmy ze sektoru oil&gas.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Investice v korunách přináší možnost diverzifikace, říká šéf pražské burzy

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru