Ubývá Čechů s úsporami. Na nečekané výdaje má stále méně rodin

Průzkum
Stále méně rodin má peníze na mimořádné výdaje nebo pro případ zhoršení své ekonomické situace. Zatímco v roce 2020 mělo nějaký finanční polštář 73 procent domácností, před rokem to bylo 71 procent a nyní už jen 69 procent.
Podle průzkumu přibylo lidí, kteří mají úspory aspoň na jeden měsíc. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ukázal to průzkum agentury STEM/MARK pro společnost Kruk Česká a Slovenská republika, která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků. Redakce FAEI.cz má výsledky k dispozici.

Pozitivní zprávou z tohoto průzkumu je, že se zvýšil podíl Čechů, kteří by se svými úsporami vystačili aspoň měsíc. Zatímco před rokem jich bylo pouze 12 procent, podle aktuálních dat už jich je přes 20 procent.

Podíl domácností s úsporami ve výši tříměsíčního příjmu se téměř nezměnil – ze 24 na 25 procent. A rovněž i podíl Čechů s úsporami ve výši tří až šestiměsíčního příjmu – ten zůstává na 21 procentech.  Až na jeden rok by si s penězi „bokem“ vystačilo téměř 17 procent domácností a každá desátá dokonce na tři roky.

„Češi jsou spořivý národ a pamatují na nečekané výdaje – aktuálně především na vyšší zálohy a doplatky za energie. Přestože celkově mírně poklesnul podíl domácností s úsporami, zaznamenali jsme výrazný růst podílu domácností s alespoň krátkodobou finanční rezervou,“ řekla Jaroslava Palendalová, generální ředitelka společnosti Kruk.

PSALI JSME:
Rezervu ani na měsíc nemají dvě pětiny tuzemských domácností

„Svědčí to o rostoucí úrovni finanční gramotnosti, kterou se i my snažíme posílit prostřednictvím našeho online kurzu Peníze od základů,“ dodala.

Muži na svém, žen ubylo

Méně optimistickým výsledkem je, že se už několik let v řadě rozevírá rozdíl mezi ženami a muži: Zatímco v průzkumu z roku 2021 uvádělo úspory 75 procent mužů a 67 procent žen, v roce 2022 byl podíl mužů s úsporami téměř stejný, ale u žen klesl na 64 procent.

Muži také uvádějí výrazně vyšší úspory v poměru ke svému příjmu. Zatímco polovina žen má finanční polštář na úrovni jednoho až tří měsíčních příjmů, 39 procent dotázaných mužů by „přežilo“ šest měsíců až tři roky.

Nejčastěji mají úspory mladí lidé ve věku 18 až 24 let, kteří si typicky drží rezervu ve výši svého jednoměsíčního příjmu. Nejvyšší úspory v poměru ke svému příjmu mají lidé ve věku 55 až 64 let, kdy každý desátý z dotázaných uvedl, že úspory má ve výši větší, než je příjem jejich domácnosti za tři roky.

PSALI JSME:
Čtvrtině rodin vystačí peníze jenom na nejlevnější jídlo a oděvy

Výrazně častěji mají úspory lidé s vysokoškolským či středoškolským vzděláním oproti lidem se vzděláním bez maturity. S úrovní dosaženého vzdělání také rychle roste výše úspor v poměru k příjmu.

„Úspory mají výrazně častěji lidé žijící v manželství a poněkud překvapivě i studenti bez stálého zaměstnání. Až poté následují podnikatelé a osoby samostatně výdělečně činné, stejně jako zaměstnanci,“ konstatovala Palendalová.

Nejčastěji si podle ní spoří lidé zaměstnaní v armádě a u bezpečnostních složek, následují pracovníci v sektoru finančních a pojišťovacích služeb a poté v oboru školství, vědy a výzkumu či kultury. „Meziročně bohužel výrazně ubylo nezaměstnaných lidí, kteří měli alespoň krátkodobé úspory,“ dodala generální ředitelka společnosti Kruk.

PSALI JSME:
Úspory domácností rostou, ale jen relativně

Rodiny šetří na nákupech

Vedle finančních úspor se domácnosti rovněž snaží ušetřit na nákupech. Český statistický úřad (ČSÚ) na svém webu v prosinci uvedl, že tržby v maloobchodě klesají už půl roku. V říjnu propad dokonce zrychlil na 9,4 procenta po zářijovém snížení o 5,3 procenta.

Lidé méně utráceli zejména za nepotravinářské zboží, v říjnu poklesly tržby meziročně o 11,2 procenta. O osm procent se snížily rovněž tržby za pohonné hmoty a o sedm procent za potraviny.

„Meziroční pokles vykázaly všechny hlavní sortimentní typy specializovaných nepotravinářských prodejen, s výjimkou farmaceutických a zdravotnických obchodů. Internetové a zásilkové obchody pokračovaly v poklesu nepřetržitě již desátý měsíc,“ uvedla Marie Boušková, ředitelka odboru statistiky obchodu, dopravy, služeb, cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ.

PSALI JSME:
Nejnovějšímu „průzkumu“ Home Credit od STEM/MARK se nedá věřit. Záměrně neoslovil důchodce, čtvrtinu tuzemské populace

Zavřít reklamu ×
    • zase je treba uznat ze jim to jde vyborne, takovy pokles kupni sily jako byl vloni a ceka se letos, to se tak rychle nepovedlo ani komunistum. Tedy pokud 5k nejsou komunisti, spolecneho maji hodne

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Šéf ČNB: Zůstaneme „opatrnými jestřáby“

V rozhovoru pro deník Blesk guvernér České národní banky (ČNB) Aleš Michl opět zdůraznil, že navzdory postupnému snižování úrokových sazeb v letošním roce zůstanou centrální bankéři „opatrnými jestřáby“.

Rating? Česko na tom není vůbec špatně

Ratingové agentury pravidelně vystavují vládám vysvědčení. Jejich hodnocení je důležité nejen proto, že země s lepším ratingem jsou zpravidla schopny na finančních trzích levněji financovat svůj dluh. Zároveň nám …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Ekonomové: Letos už reálná mzda v Česku začne opět narůstat

Analýza
Reálné mzdy Čechům klesaly také v poslední loňském čtvrtletí. Dokonce mírně více, než se čekalo. Reálná mzda loni se v měsících říjnu až prosinci totiž meziročně snížila o 1,2 procenta. Analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom ve střední hodnotě svých odhadů předpokládali propad pouze o 1,1 procenta.