Uniqa pojišťovna loni rostla hlavně díky integraci AXA

Loni ukončená integrace společností AXA do Uniqa výrazně upevnila pozici této značky nejen v Česku a na Slovensku, ale i ve střední Evropě, kde se nyní Uniqa Insurance Group řadí k pěti nejsilnějším hráčům.
Celkový hrubý zisk Uniqa pojišťovny v Česku a na Slovensku činil loni podle platných českých účetních standardů 1,575 miliardy korun. Ilustrační foto: FAEI.cz

Pojišťovna uvedla v tiskové zprávě, že poprvé jsou v předběžných výsledcích agregována jak data za Uniqa pojišťovnu, tak i za bývalé dvě pojišťovací společnosti AXA, jež byly integrovány do firemní struktury po jejich akvizici k 31. srpnu 2021.

Celkový hrubý zisk Uniqa pojišťovny (v Česku a na Slovensku, pozn. red.) činil loni podle platných českých účetních standardů 1,575 miliardy korun. Z toho připadalo na českou část 1,137 miliardy korun a na slovenskou část 438 milionů korun (ve „slovenské“ měně 17,34 milionu eur, pozn. red.).

Celkový čistý zisk Uniqa za rok 2021 dosažený v obou zemích byl 1,210 miliardy korun. Obě země se tak společně podílely v mezinárodní části koncernu na 30 procentech celkového pojistného. Patří tím k nejaktivnějším i nejvýnosnějším entitám evropského koncernu Uniqa Insurance Group.

PSALI JSME:
Dokončeno. Uniqa převzala společnosti pojišťovny AXA na trzích střední a východní Evropy

„Rok 2021 byl pro naše společnosti rokem jedna v jejích novodobé historii. Proběhly zásadní změny, které přinesly novou strukturu řízení, a zejména se nám podařilo na konci srpna úspěšně naše původní pojišťovny spojit do jedné silné entity,“ komentoval loňská čísla generální ředitel skupiny Uniqa v Česku a na Slovensku Martin Žáček.

Podle předběžných výsledků České asociace pojišťoven (ČAP) posílila Uniqa loni na předepsaném pojistném v České republice o 3,5 procenta a zakončila rok 2021 na hodnotě 11,8 miliardy korun. Obsadila tak v žebříčku tuzemských pojišťoven šesté místo, resp. páté, pokud jde o skupiny pojišťoven.

Z pořadí a výkonů pojišťoven rovněž vyplývá, že prvních šest hráčů českého pojistného trhu výrazně odskočilo zbývajícím pojišťovnám, protože mezi šestým a sedmým místem je nyní rozdíl bezmála sedm miliard korun na ročním pojistném.

PSALI JSME:
Pojišťovací skupina Uniqa znovu získala rating „A-“ se stabilním výhledem

Loňská fúze Uniqa s pojišťovnami AXA se projevila i jinak: Více se vyrovnaly aktuální tržní podíly neživotního a životního pojistného. V obou segmentech vloni dokázala Uniqa posílit, když v neživotním pojištění si připsala meziročně na pojistném 4,1 procenta, zatímco v životním pojistném se zlepšila o 2,1 procenta.

Z neživotních odvětví prokázala Uniqa nejvyšší dynamiku v retailovém pojištění majetku a odpovědnosti, kde meziročně vzrostla na pojistném o 19,8 procenta, což bylo nejrychlejší tempo mezi velkými pojišťovnami. Předpis pojistného zněl ke konci roku 2021 na 750 milionů korun.

Růstovou trajektorii minulých let neopustily ani oba druhy pojištění vozidel: Pojistné za povinné ručení vzrostlo o 1,8 procenta na 3,12 miliardy korun (nadále nejsilnější druh neživotního pojištění Uniqa, pozn. red.) a pojistné za havarijní pojištění stouplo o 6,5 procenta na 3,01 miliardy korun.

PSALI JSME:
Penzijní a investiční společnosti AXA se přejmenovaly na UNIQA

Fúzí s AXA významně posílil kmen smluv povinného ručení, který překonal milionovou hranici (k 31. 12. 2021 měla Uniqa 1 035 526 kusů smluv, pozn. red.). Podnikatelská pojištění přinesla celkem na pojistném loni 891 milionů korun, což meziročně znamenalo stabilní výsledek.

Těžiště životního businessu UNIQA je v běžně placeném pojistném. To loni posílilo o 2,1 procenta. Celkově se na smlouvách s běžně placeným pojistným předepsalo 3,57 miliardy korun. I jednorázové pojistné zaznamenalo v roce 2021 podstatný nárůst o 16,6 procenta.

Přes mimořádně náročné podmínky vykázal koncern Uniqa Insurance Group loni nad očekávání příznivé výsledky. Předepsané pojistné vzrostlo podle předběžných výsledků meziročně o 14 procent na 6,36 miliardy eur, kde se už plně projevil efekt integrace v regionu střední Evropy. Hrubý zisk dosáhl 382 milionů eur.

PSALI JSME:
Uniqa pojišťovna vloni dosáhla historicky nejvyššího zisku

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč otcové nedostávají výchovné?

Poradna
Mohl by to být docela dobrý nápad, jak k důchodu získat pár stovek měsíčně navíc. Od ledna je totiž k penzi přiznáváno tzv. výchovné ve výši 500 Kč za každé vychované dítě a zmíněný nápad spočívá v tom, aby si o toto přilepšení zažádal otec v rámci např. předčasného důchodu. A nikoli obvykle mladší matka, kterou penze čeká až za několik let, během nichž by výchovné nebylo vypláceno ani jednomu z rodičů.