Konto pracovní doby. Neznáte? Možná se to už brzy změní

Poradna
Že vám ten pojem nic neříká? Možná hodně brzy se to změní. Konto pracovní doby je institut zavedený v zákoníku práce sice už 14 let, přesto jej domácí firmy zatím moc nevyužívaly. Jeho hlavní předností je, že zaměstnancům zajišťuje stálý plat a zaměstnavatelům umožňuje přidělovat práci flexibilně či nárazově. A to se především v době po pandemii může oběma stranám hodit.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

Konto pracovní doby pracuje s tzv. vyrovnávacím obdobím v délce nejvýše půl roku (když je vyhlášeno interní směrnicí – pozn. aut.) až rok (obsaženo v kolektivní smlouvě). Zjednodušeně řečeno, v tomto období zaměstnavatel s týdenním předstihem písemně přiděluje práci podle množství zakázek. Zatímco v jednom období se pracuje více dní či hodin, v dalším se to vyrovná delším volnem. Za to má zaměstnanec garantováno minimálně 80 % průměrného výdělku.

Stálá mzda jako jistota

Průměrný výdělek se však nepočítá, jako je zvykem pro pracovněprávní účely, za minulé čtvrtletí, ale pro potřeby konta pracovní doby za předchozí rok. V případě, že pracovník tak dlouho ve firmě zaměstnán není, bere se v úvahu tzv. pravděpodobná mzda. Tedy to, co by pravděpodobně za rok vydělal, přičemž je nutné výpočet vést v souladu s dobrými mravy, tedy zaměstnance nepoškodit.

Zaměstnancům v rámci konta pracovní doby náleží tzv. stálá mzda, která je uvedena v kolektivní smlouvě nebo interním předpise např. v podobě 82 % průměrného výdělku zaměstnance. Ten je tedy nutné vypočíst u každého jednotlivce. Pokud by se však ve vyrovnávacím období jeho stálá mzda dostala pod 80 %, jde o porušení zákona.

Můžete si i polepšit

Zaměstnanci po celé vyrovnávací období dostávají fixní (stálou) mzdu bez ohledu na skutečný počet odpracovaných hodin, počítá se i s náhradou mzdy např. za dovolené. Na účtu mzdy se však vykazuje také mzda podle počtu skutečně odpracovaných hodin (včetně příplatků) za kalendářní měsíc.

PSALI JSME:
Jak fungují brigády, přesčasy a nařízené dovolené v době koronaviru

Na konci vyrovnávacího období se pak oba údaje porovnají a zaměstnavatel doplatí rozdíl mezi stálou mzdou a mzdou za skutečně odvedenou prací. A co případ, kdy zaměstnanec odpracoval méně hodin, než byla stanovená fixní hodnota, takže jeho stálá mzda byla vyšší, než co skutečně odpracoval? Pokud to nebylo z důvodu překážek na jeho straně, nevrací nic.

Nejpozději týden předem

V účtu pracovní doby zaměstnavatel písemně informuje pracovníka o stanovené týdenní pracovní době, jejím rozvrhu na jednotlivé dny, včetně začátku a konci směn. Zaměstnanci musejí být s tímto rozpisem seznámeni nejpozději týden před první směnou.

Může sice dojít ke změnám i v průběhu již stanoveného režimu, ale to již se souhlasem pracovníka a při aktuálním prodloužení pracovní směny jde o přesčasy.

PSALI JSME:
Práce o svátcích je dobře placená mrzutost

Požadavek na plánování a kontrolu

Tím pádem se flexibilita tohoto systému, který vyžaduje přesné plánování a kontrolu zaměstnanců, může v především větších firmách změnit v chaotický a nepřehledný institut. I to je vysvětlení toho, proč jej u nás zatím využívají hlavně zahraniční firmy, které s ním mají zkušenosti z domácích poměrů.

Konto bývá srovnáváno s dnes populárním kurzarbeitem, v němž však zaměstnavatelé musejí zaplatit část mzdy i za neodvedenou práci bez šance, že se jim v nejbližší budoucnosti tento „dárek“ vrátí. Při použití konta pracovní doby je však možné si zaměstnance udržet stálým platem a pojistkou, že výpadek ve výrobě či dodávkách v průběhu minimálně půlroku nahradí.

Intenzitu práce nepřehánět

„Jde o nástroj flexibility pro společnosti, které bojují s měnící se poptávkou po svých výrobcích a službách, a to nejen v době pandemie,“ říká Roman Urban, Senior konzultant společnosti Déhora, která se zabývá plánováním pracovních sil ve směnných provozech: „I v případě zavedení kont pracovní doby je důležité stanovit jasná pravidla a umožnit zaměstnancům skloubit osobní a pracovní život.“

PSALI JSME:
Čeští zaměstnanci jsou spokojení, zaměstnavatelé hledají větší flexibilitu

Firmy se musejí i v období, kdy potřebují své zaměstnance maximálně vytížit, řídit zákoníkem práce. Délka směny může být nejvýše 12 hodin. V průběhu pracovního dne či celého týdne je nezbytné dodržovat zákonem stanovené přestávky i čas na odpočinek.

I bez souhlasu zaměstnanců

Podle zákoníku práce je konto pracovní doby zaváděno vnitřním předpisem, nebo kolektivní smlouvou, pokud u zaměstnavatele působí odborová organizace. V jednotlivých pracovních smlouvách její úprava není možná. K uplatnění konta pracovní doby a délce období nemusí mít zaměstnavatel předchozí souhlas zaměstnanců, jichž se bude toto rozvržení pracovní doby týkat.

Konto nesmí být uplatňováno u některých veřejných zaměstnavatelů uvedených v zákoníku práce (§ 109), jde především o zaměstnance státu, územních samosprávných celků, příspěvkových organizací, státních fondů a školských právnických osob.

A není možné jej použít ani při pracích na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr.

PSALI JSME:
Kde seženete nové místo, až přijdete o práci?

Zavřít reklamu ×
  1. Nějaký konto pracovní doby mě nikdy nezajímalo a nezajímá ! Také vzhledem k tomu,že jsem nikdy nepracoval,ale vydělával !! Tudíž mě zajímá pouze-osobní konto !!

  2. Práce je poslední zoufalý pokus přijít k penězům.Bratranec pracoval 8 měsíců a už je 25 let doma.Rodiče ho založili a on nakoupil byty,které pronajímá.Sám bydlí v paláci a jen jeho auta mají hodnotu 6 milionů korun.Vždycky říkal,než chodit denně do práce tak se raději oběsím.

    • A to je přesně ono. Každý nemá to štěstí na bohaté rodiče. I idiot dokáže žít bez práce když mu rodiče dají miliony do začátku. Ale zkuste se vžít do situace že rodiče nic nemají…..

      • Konto pracovní doby je pěkná prasárna, dají se pak s nadpracovanymi hodinami dělat opravdu divy, nejhorší je že to je vždy v neprospěch zaměstnance, ten pak chodí do práce jak barevnej a nedostane nic, 3 měsíce stačili abych odešel od firmy. Tolik odpracovaných hodin a tak malou mzdu jsem ještě nikde jinde neměl.

  3. Hloupost s tym ne souhlasim rači v těžke dob jě u za konit
    90procent překažka zestrany za měsnavatele a za druhe u za konit že kážda firma bude povina davat smlouvi na dobu ne určitou na fšech pozicich

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Problém s nedostatkem zaměstnanců se vrací

Situace na trhu práce se během června dále zlepšila. Podíl nezaměstnaných klesl z květnových 3,9 procenta na 3,7 procenta. Jde o nejnižší hodnotu za posledního tři čtvrtě roku. Během června klesl počet …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru