V Praze výrazně rostou prodeje nových bytů. Trh s nimi v Brně překonal očekávání. V Ostravě stoupají ceny starších bytů

Analýza
Prodeje nových bytů letos v Praze výrazně rostou, developeři za první čtvrtletí prodali celkem 1 520 nových bytů. V Brně se během letošního prvního kvartálu prodalo nejvíce bytů od začátku války na Ukrajině, zatímco v Ostravě vzrostly ceny starších bytů meziročně o 13 procent.
V cenících developerů je momentálně více bytů, než kolik se jich prodá. Nabídka tak stále převyšuje poptávku. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Prodeje nových bytů v Praze na začátku roku výrazně oživily. Růst na trojnásobek způsobila hlavně historicky nízká srovnávací základna z loňského roku, nicméně se promítly také první pozitivní signály,“ informoval redakci portálu Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol.

Ceny nových bytů se podle analýzy společnosti po předchozí stagnaci na konci loňského roku letos vrátily k mírnému růstu. Metr čtvereční nového bytu nabízeného v cenících developerů nyní vyjde na 149 670 korun. To je ve srovnání s koncem loňského roku o 1 770 korun více. Ve srovnání s prvním čtvrtletím loňského roku zaplatí kupující za metr čtvereční o 1 720 korun více.

Kupujícím nových nemovitostí v Praze podle Korce nahrává také poměrně dobrý výběr. V cenících developerů je totiž více bytů, než kolik se jich skutečně prodá. Nabídka tak stále převyšuje poptávku. Zájemci si aktuálně mohou vybírat ze 4 560 dostupných bytů, což je jen o 190 bytů méně než na konci roku 2023.

Během loňského roku prodali developeři v Praze celkem 3 650 nových bytů, což představovalo meziroční nárůst o 52 procent. Přesto šlo o druhý nejhorší rok v historii monitoringu trhu. Drahé a nedostupné hypotéky a nejistá ekonomická situace zasáhly pražský rezidenční trh hlavně v roce 2022. Za celý rok 2022 developeři v Praze prodali jen 2 400 nových bytů, nejméně za posledních 20 let.

Zdroj: Ekospol

Podle Korce bude letošek ve znamení zlepšování dostupnosti vlastního bydlení: „Hypotéky budou dále zlevňovat s tím, jak bude klesat základní úroková sazba. To bude posilovat poptávku po vlastním bydlení, na které letos dosáhne více zájemců. Někdo toho využije ke zvýšení prodejní ceny, přesto si myslím, že prim budou hrát cenově dostupné byty.“

Zvyšující se poptávku po nových nemovitostech zaznamenala společnost JRD již loni a letos podle jejího obchodního ředitele Pavla Krumpára tento trend pokračuje. „Objemy prodejů samozřejmě nedosahují úrovně, na jakou jsme byli dříve zvyklí, ale již od konce loňského roku vidíme, že trh se postupně zvedá,“ informoval Krumpár naši redakci.

„V porovnání se závěrem roku 2023 jsme v prvním kvartále letošního roku zaznamenali 80% nárůst zájmu o naše prodávané projekty. U některých z nich došlo dokonce ke 100% nárůstu prodejů. Pozitivní je také zvyšující se relevance poptávek ze strany zájemců o vlastní bydlení. Loni došlo k nákupu nemovitosti u každého 11. poptávajícího zájemce. Letos je to průměrně každý osmý,“ dodal.

Pokud jde o druhé největší tuzemské město, respektive moravskou metropoli, tak za první letošní kvartál zde našlo své kupce celkem 246 novostaveb. Oproti průměru za předchozí rok, který byl poznamenán utlumenou poptávkou v důsledku vysokých úrokových sazeb, jde o 100% nárůst. Z dat společnosti Trikaya vyplývá, že začátek letošního roku dokonce překonal dlouhodobý průměr.

PSALI JSME:
Brno je zlatá loď. A čím dál dražší

Prodeje za letošní první tři měsíce překonaly očekávání řady realitních expertů. Zatímco desetiletá statistika udává, že se v Brně průměrně každé čtvrtletí prodá asi 220 novostaveb, posledních pět let tento trend překreslilo o zhruba deset procent dolů a až do konce loňského roku se prodávalo asi 200 nových bytů za kvartál.

„Zlevnění hypoték vyhnalo lidem z hlavy inflační obavy a realitní trh na Brněnsku se po dvouleté stagnaci otočil strmě vzhůru. Za první letošní čtvrtletí se v Brně prodal dvojnásobek novostaveb oproti loňskému kvartálnímu průměru,“ sdělil redakci FAEI.cz Dalibor Lamka, výkonný ředitel a předseda představenstva společnosti Trikaya.

O prudkém zdražování, jakému jsme přihlíželi v letech 2020-2021, podle jeho názoru zatím nemůže být řeč. Už více než dva roky se totiž průměrné nabídkové ceny developerů v Brně drží v rozmezí zhruba 125 000 až 127 000 korun za metr čtvereční. „V posledních měsících už ale můžeme pozorovat pozvolnou změnu tohoto trendu,“ konstatoval Lamka.

Zatímco v uplynulém roce odrazovaly zájemce o koupi bydlení vysoké úrokové sazby a zvýšená ekonomická nejistota, v posledních měsících je situace odlišná. „Obnovená poptávka se bude střetávat s nabídkou omezenou ochlazením stavební aktivity, což podle nás ve zbytku letošního roku způsobí odražení cen bytů směrem vzhůru,“ informoval hlavní ekonom společnosti Cyrrus Vít Hradil.

Starší byty?

Lumír Kunz, jednatel společnosti FérMakléři.cz, se domnívá, že o cenovém trendu u straších bytů nemůže být pochyb. Meziročně zkoumaná města zaznamenala růst od čtyř procent v Českých Budějovicích do 13 procent v Ostravě. Vyplývá to z analýzy firmy, která spolupracuje s více než stovkou realitních makléřů z velkých i malých realitních kanceláří napříč celým Českem.

PSALI JSME:
Ceny nemovitostí v Česku přestaly klesat

Starší byt v Praze lze podle analýzy společnosti FérMakléři.cz, kterou má redakce FAEI.cz k dispozici, aktuálně koupit v průměru za 125 400 korun za m2. Zhruba před třemi měsíci byly ceny kolem 121 700 korun za m2 a před půl rokem ještě zhruba o dva tisíce korun za metr čtvereční nižší. Ceny před rokem se pohybovaly kolem 117 870 korun za m2.

„Cenový vývoj za poslední rok hovoří poměrně jasně,“ řekl Kunz naší redakci. „Starší byty v Praze zdražily v průměru o šest procent, v Brně o sedm procent a v Ostravě dokonce o 13 procent.“ Jedinou anomálii mezi osmi monitorovanými městy je Ústí nad Labem. „Tam se ceny meziročně snížily o čtyři procenta, ale v pohledu na letošní první kvartál a loňský poslední kvartál už také rostly,“ dodal.

Starší byt o rozloze 80 m2 dle analýzy společnosti FérMakléři.cz vychází v Praze aktuálně kolem deseti milionů korun. Loni touto dobou by se dal byt o podobné rozloze koupit za 9,43 milionu korun. V Brně se ceny starších bytů o rozloze 80 m2 pohybují kolem 7,76 milionu korun. V Ostravě šly ceny meziročně nahoru nejvíce.

Ruku v ruce se zotavováním realitního trhu jde i trh hypoték, kde postupně klesají úrokové sazby. „Průměrné nabídkové sazby jsou 5,3-5,5 procenta. Sazby jsou stále bariérou pro větší zájem klientů, ale důležitý je trend. A ten je klesající. Předpokládám, že letos se nabídkové sazby dostanou na dohled úrovni čtyř procent,“ sdělil redakci David Eim, místopředseda představenstva Gepard Finance.

PSALI JSME:
Index: Ceny bytů i rodinných domů loni klesly. Realitní trh ožívá

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Blíží se velký chaos ve stavebnictví?

České stavebnictví v únoru po předchozím dlouhém propadu nepatrně vzrostlo. Stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v únoru meziročně vzrostla o 3,6 procenta. Zásadní vliv mělo …

Ceny nemovitostí v Česku přestaly klesat

Podle dat Eurostatu zveřejněných v minulém týdnu se ceny bytů v posledním čtvrtletí loňského roku v Česku mezikvartálně podruhé za sebou zvýšily o 0,3 procenta. Na konci roku nové byty ještě symbolicky zlevnily, ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB