Vakcína proti viru HIV? Nový výzkum produkce protilátek ukazuje cestu

Sexuální zdrženlivost, bezpečný koitus a selský rozum jsou dosud jedinou prevencí proti šíření HIV. Dosud totiž neexistují žádné léky ani vakcíny, které by uměly zastavit rozvoj nemoci nebo nemocného člověka vyléčit. 
Vědci odhalují zásadní nové poznatky o nové očkovací strategii, která objasňuje možnost spuštění protilátek schopných zacílit na virus HIV. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ve studii publikované v prosincovém magazínu Science vědci odhalují zásadní nové poznatky o nové očkovací strategii, která objasňuje možnost spuštění protilátek schopných zacílit na virus HIV. Ten se do organismu může dostat třemi způsoby – nechráněným pohlavním stykem, krví (injekční užívání drog, aplikace infikované krve nebo přípravků z ní vyrobených, pozn. aut.) a přenosem z matky na dítě.

K infikování organismu dojde v případě, že do něj pronikne tzv. infekční dávka viru. Inkubační doba se pohybuje kolem tří týdnů, infikovaná osoba je zdrojem možné nákazy prakticky okamžitě po vniknutí viru HIV do organismu a nakažlivou zůstává až do konce svého života.

Osoba, která byla infikována virem HIV, zažije počáteční onemocnění podobné chřipce, po kterém následuje období, kdy se cítí normálně, než se u něj rozvinou příznaky AIDS. Ty zahrnují chronický průjem nebo zvracení, přetrvávající horečku, ztrátu váhy, kožní vyrážky nebo léze, ochabování svalů, zmatenost a demenci.

HIV virus v těle napadá skupinu bílých krvinek zvanou T lymfocyty. Ty hrají důležitou roli při obranyschopnosti lidského organismu. Množící se virus krvinky zabíjí, jejich klesající počet vede k selhávání imunity a rozvoji onemocnění AIDS. Destrukce imunitního systému virem HIV je postupná a může trvat i několik let.

Předem nelze říci, zda se u dané osoby onemocnění projeví. U velké většiny z nich dojde k rozvoji některého z příznaků HIV/AIDS obvykle za 10 až 15 let po infekci. HIV infikuje buňky imunitního systému, zničí je a zanechává tělo bezbranné proti infekcím. AIDS se vyvíjí, když HIV infikuje tolik buněk, že zasahuje do tělesných funkcí a vede ke smrti.

PSALI JSME:
AIDS: V Česku je nejméně pět set lidí, kteří vůbec netuší, že jsou nakažení

Nadějná vakcína?

Odhaduje se, že přibližně deset milionů lidí žijících s HIV se stále neléčí, přičemž téměř třetina těch, kteří se snaží zahájit léčbu, již vykazuje známky pokročilého onemocnění, což je vystavuje vysokému riziku a ohrožuje na životě.

Během pandemie covidu-19 přerušilo léčbu velké množství lidí žijících s HIV. Mezi některé regiony, ve kterých lze pozorovat nárůst výskytu onemocnění v populaci a úmrtnosti, patří například části východní Evropy a Střední Asie. Mezi lety 2010 a 2020 zde narostl počet infekcí o 43 procent a na AIDS zemřelo o 32 procent více lidí.

„Údaje, které publikujeme ve Science, poprvé demonstrují, že lze navrhnout vakcínu, která vyvolá u lidí protilátky vyrobené na zakázku. Předem jsme specifikovali určité molekulární vlastnosti protilátek, které jsme chtěli vyvolat.

PSALI JSME:
Lidi, kteří šíří nebezpečnou nákazu, české soudy nekompromisně trestají

A výsledky této studie ukazují, že náš vakcinační antigen konzistentně indukuje přesně tyto typy protilátek,“ říká spoluautor William Schief, PhD, profesor a imunolog ve Scripps Research a výkonný ředitel designu vakcín v Neutralizing Antibody Center společnosti IAVI, jejíž laboratoř vakcínu vyvinula.

Dlužno dodat, že šlo o vývoj ve fázi 1. Ta se aplikuje u nového léku nebo léčby na malém počtu lidí. Studie je navržena tak, aby vyhodnotila bezpečnost a identifikovala vedlejší účinky, které je třeba řešit před přechodem na větší studie, a tudíž před zkouškou nového léčiva na více lidech.

„Věříme, že tato strategie návrhu vakcíny bude nezbytná pro výrobu vakcíny proti HIV a může pomoci v terénu vytvořit vakcíny pro další obtížné patogeny,“ říká Schief.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
„Vývoj nového léku stojí i miliardu dolarů,“ říká ředitel farmaceutické asociace Jakub Dvořáček

Zavřít reklamu ×
  1. Hned v úvodu článku je několik hrubých chyb – v prevenci velmi účinně fungují kondomy a léková profylaxe (tzv. pre-expoziční profylaxe), v léčbě pak léky, které dokáží průběh infekce zastavit. Člověk žijící s HIV sice není zcela vyléčen, ale díky lékům žije normální život, není infekční pro své sex. partnery, může založit rodinu a má má stejnou šanci se dožít se průměrného věku dožití jako kterýkoli jiný člověk. Léčená HIV infekce je dnes stejné chronické onemocnění jako celá řada dalších, např. cukrovka. Na rozdíl od cukrovky ovšem mají lidé s HIV lepší zdravotní vyhlídky.

  2. Zapomněli jste zmínit, že ješte existuje Pre-expoziční profylaxe (PrEP), která chrání před infekcí až v 99% případů.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Jak jednoduše bojovat se sezónními alergiemi

Jarní sezónní alergie jsou tu, ale ne každý je na ně připravený. Projevují se bolestmi hlavy, rýmou, ucpanými uši, pálením očí nebo bolestmi krku. Největší spouštěč jarních alergií je pyl ze stromů a květin, který …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB