Současný koaliční kabinet nemá problém odchod pirátských ministrů ustát. Ať odejde jeden, dva, nebo všichni tři. I bez podpory Pirátské strany bude mít – už nikoli pětikoalice, ale jen čtyřkoalice – stále poměrně pohodlnou většinu v Poslanecké sněmovně.
Jenže v kuloárech se hovoří o tom, že s pirátskými ministry by rekonstrukce vlády nemusela ještě tento rok skončit. Jednou z poměrně překvapivých, chcete-li razantních možností, je dokonce konec samotného premiéra Petra Fialy (ODS) a jeho nahrazení jihočeským hejtmanem Martinem Kubou (ODS).
Když se podíváme na průzkumy veřejného mínění, má Fialovo odsunutí logiku. Předně: Do nejdůležitějších parlamentních voleb už schází pouze rok. Premiér, který je současně předsedu nejsilnější vládní strany ODS, sice hovoří o tom, že nechce předat zemi levici a populistům, ale má ještě potenciál to dokázat?
Podle letního průzkumu CVVM, který se týkal důvěry ústavním institucím, skončila vláda na pomyslném žebříčku nejhůře (i když těsně za sněmovnou, pozn. aut.). Rozhodně jí nedůvěřuje 38 procent a spíše nedůvěřuje 35 procent dotázaných, tedy bezmála tři čtvrtiny obyvatel jsou s koaličním kabinetem nespokojené.
CVVM před prázdninami zveřejnilo ještě jeden průzkum, v němž lidé hodnotili Fialovu vládu. Na otázku, jak jsou spokojeni se samotným premiérem, odpovědělo 75 procent, že jsou rozhodně, respektive spíše nespokojeno.
Ještě hůře dopadl ministerský předseda v průzkumu, který CVVM zveřejnilo na jaře a v němž zjišťovalo, jaké důvěře se těší vrcholní politici. Fiala dostal 19 procent kladných hlasů a 79 záporných (dvě procenta nevěděla).
Nálady veřejnosti má perfektně zmapované opoziční ANO, které se už třese na to, aby se příští rok na podzim vrátilo so Strakovy akademie. Ostatně když propukla současná vládní krize, nebyl to končící ministr pro místní rozvoj Bartoš, na kterého se lidé okolo Andreje Babiše zaměřili. Byl to právě Fiala, kterého mimo jiné označili za slabého premiéra.
Takže když to shrneme: Není se co divit, že jeden z názorových proudů v ODS má pochybnosti, jestli Fiala, který je u velké části veřejnosti značně neoblíbený, dokáže za rok mobilizovat voliče, aby dokázal porazit rozjetého Babiše – stačí se podívat na výsledek krajských voleb.
A tak se prý mezi některými členy hovoří o tom, že by Fiala mohl dostat nějakou politicky zajímavou „trafiku“, třeba v Bruselu, a místo něj by nastoupila nová krev. Jméno se přímo nabízí, měl by to být hejtman Martin Kuba, jehož ODS získala v Jihočeském kraji 47,5 procenta hlasů, což je mimochodem v krajských volbách historický rekord.
Jenže i toto zdánlivě logické řešení má svá úskalí, na něž jsme na faei.cz už upozorňovali. V první řadě je celostátní politika oproti té regionální jinou ligou. To, co funguje v kraji, nemusí fungovat v celé zemi.
Za druhé: Kuba je u jiného názorového proudu uvnitř ODS, ale i u části veřejnosti stále spojován s kmotrovským obdobím strany. Stačí připomenout, že byl v nejužším vedení ODS v době, kdy na Úřad vlády nastoupila policie a tehdejší premiér Petr Nečas (ODS) nakonec skončil v politickém důchodu.
A za třetí: Právě po Nečasově pádu se Kuba stal na krátkou dobu úřadujícím předsedou ODS. Bylo to v době, kdy strana utrpěla historicky nejtěžší porážku ve sněmovních volbách, hlas jí dalo jen 7,7 procenta nejvěrnějších voličů. Samozřejmě, že tehdy byla politická a společenská situace pro občanské demokraty mnohem složitější. Dneska je zkrátka jiná doba.
Ať už současné vládní tahanice dopadnou jakkoli, ať rekonstrukce kabinetu nakonec zůstane jen u pirátských ministrů, nebo se v dohledné době rozšíří, pro ODS a její koaliční partnery platí, že času do klíčových sněmovních voleb moc nezbývá. A pokud chtějí uspět a přestat umetat opozičnímu ANO cestičku do Strakovky, musí okamžitě začít něco dělat.