Svět si opět všímá neobratných vyjádření premiéra k ČEZ

Názor
Akcie ČEZ padají nejvíce od června poté, co premiér Fiala zchladil očekávání trhu, že stát vyplatí menšinové akcionáře s prémií k tržní ceně, všimla si v   Bloomberg. Už tedy i svět zaznamenává další „kapitolu“ v nešťastném vládním vyjadřování k ČEZ.
Premiér Petr Fiala svými dílčími, často ne zcela vzájemně konzistentními výroky vnáší mezi investory společnosti ČEZ nejistotu. Ilustrační foto: Vláda ČR

Dodejme, že Fialova vláda už tržní cenu ČEZ dvakrát výrazně srazila dolů. Nejprve loni v souvislosti se zavedením mimořádné daně a mimořádných odvodů, podruhé letos kvůli zjevné, oficiálně však nepotvrzené snaze vytěsnit menšinové akcionáře za pro ně nevýhodných podmínek.

Vládní představitelé by se ideálně měli zdržet jakýchkoli veřejných komentářů na téma ČEZ a jeho restrukturalizace, dokud není na stole hotový finální návrh.

Zejména premiér totiž svými dílčími, často ne zcela vzájemně konzistentními výroky vnáší mezi investory nejistotu a může budit dojem záměrné manipulace s cenou akcií podniku, jehož je vláda většinovým akcionářem. Byť spíše jde prostě o neobratnost ve vyjadřování k problematice, která není premiérovi zcela vlastní.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vláda připravila ČEZ o 46 miliard korun jeho hodnoty. Raiffeisenbank předvídá prudký pád akcií firmy

Zavřít reklamu ×
 1. Není to podvod? Když stát vsadí na to, že akcie čezu budou klesat a pak udělají nějaké vyjádření, které jak vidíme dokáže lehce manipulovat s akciemi a pak když to klesne, tak to s výdělkem prodají? To nějak hodně smrdí a už všichni víme, čeho je Fiala schopný.

 2. Stačilo by, aby většinový vlastník se zachoval logicky a rozhodl,že na 10-15let zastaví výplaty dividend aby se naakumuloval kapitál potřebný na výstavbu nového jaderného bloku…. tak je to jednoduché !

 3. …..toho neobratného a nejasně vyjadřujícího se člověka si nevšímá jen svět, ale především a zcela jistě naši přemýšliví čeští občané. A není to jen za jeho nečitelné vyjadřování k ČEZu a k neúměrně vysokým až likvidačním cenám elektřiny pro tuzemsko. K jiným veledůležitým událostem či věcem neříká vůbec nic nebo příliš pozdě (čili s křížkem po funuse). Je patrné, že to nebyla to pro nás šťastná volba……

 4. ČEZ je politická firma.Nedá se jí věřit a proto její akcie padají.Většinu akcií vlastní manipulativní politici a i tak se to řídí.Důkaz?Když měli někde bordel a měli něco dokazovat přes správní řízení,kde by dokazoval CEZ,tak aby neprohráli,hned stát zařídil,aby soudní spory přešly na občansko-právní rovinu,kde dokazuje druhá strana.Tato akcie je z hlediska důvěryhodnosti bezcenná.

 5. Hlavně by soudruh Fiala neměl zapomínat na to, že se Temelín postavil z daní pracujících.
  Tohle není soukromá firma.

 6. Říkam již dlouho.Tato vláda má za úkol zničit český průmysl a zemědělství.A dle jejich blbých vyjádření k tomu směřují.

 7. Tato vláda je jen snůška politicky dosazených zástupců svých stran, jinak ovšem jsou to klasičtí politici, žvanilové, zoufalé slibotechny, odborně neschopní a nekompetentní diletanti, kteří neví, co počít, plácají se v tom jak žáby v bahně. Z jedné strany opozice, z druhé lid, odbory atd., ze třetí strany jejich „odborníci“, kdy ale co člověk, to názor. Vláda tak hasí jen to, co zrovna nejvíc hoří a absolutně neví,co správně počít, tak vymýšlí jednu kravinu za druhou a kiks následuje kiks. Zkrátka obraz neschopnosti, diletantismu, hlavně se držet u vesla a nějak to do voleb přežít, už teď jim musí být jasné, že skončili. Bohužel v tomto státě není nikdo, kdo by to tu dal dohromady, všichni jsou buď neschopní nebo zloději a gauneři, hledící jen na vlastní prospěch a koukající ještě urvat,co se dá, dotace, politické kontakty, přístup k obchodním informacím, využitelným v budoucnu atd. atd.

 8. Myslím ze horšího premiéra,který nás zastupuje už asi neseženete.Tak hlavne ať se zase pochválí,co dobrého vykonal a současně podá demisi. Občanům této země se zřejmě uleví

 9. Pořád ještě se vládě snažím věřit, ale dělají všechno proto, abych jim nevěřila. Akorát netuším, koho budu v příštích volbách volit.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB