Co premiér ve svém vánočním projevu národu neřekl

Ve svém vánočním projevu se premiér Petr Fiala poměrně výrazně věnoval také ekonomickým tématům. Správně uvedl, že v roce 2024 po letech „reálné mzdy začnou opět růst“. Už však nedodal, že tento růst zcela požerou vyšší daně a odvody, tedy důsledek konsolidačního balíčku.
Optimismus premiéra Petra Fialy z vánočního projevu se kvůli negativním dopadům konsolidačního balíčku na tuzemské domácnosti zdá být poněkud předčasným. Foto: David Sedlecký – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=127027205

Nominálně by mzdy měly roku 2024 citelně růst, nejpravděpodobněji o 6,5 procenta, jak plyne z pravidelného šetření České národní banky (ČNB) mezi analytiky tuzemských i zahraničních finančních institucí. To při přibližně tříprocentní inflaci bude značit vskutku růst také právě reálných mezd – o zhruba 3,5 procenta.

Proč zrovna tříprocentní inflaci? Ministerstvo financí prognózuje pro příští rok inflaci čítající 3,3 procenta, ČNB zase 2,6 procenta. Průměr prognóz těchto dvou institucí se tak pohybuje právě kolem úrovně tří procent.

Jenže vlastně celé reálné mzdové navýšení – tedy navýšení o ona 3,5 procenta – zase požerou vyšší daně a odvody, které v rámci konsolidačního balíčku vstupují v platnost již v pondělí 1. ledna 2024. Podle poradenské společnosti BDO bude průměrný dopad balíčku na poplatníky kolem dvou až pěti procent hrubé mzdy.

To tedy znamená, že v základním průměru balíček lidem sebere 3,5 procenta hrubé mzdy. Tedy přesně o tolik, o kolik stoupne reálná mzda. Kvůli balíčku totiž člověk pobírající průměrnou mzdu, aktuálně přes 42 tisíc korun hrubého měsíčně, totiž příští rok přijde o přibližně 18 tisíc korun.

V zásadně tak platí, že to, co Češi v roce 2024 získají díky zpomalení – nikoli zastavení – inflace, odevzdají státu na daních a odvodech. Podstatná část Čechů si toto zjevně uvědomila již letos v prosinci, kdy se rapidně propadla spotřebitelská důvěra v ekonomiku, jak ji měří Český statistický úřad (ČSÚ).

Spotřebitelská důvěra se propadla na rozdíl od té podnikatelské neboli firemní. To proto, že podnikatelé budou balíčkem zasaženi méně než spotřebitelé, jejich nálada se totiž více odvíjí od vývoje v zahraničí, a navíc například zvýšení firemní daně – jedna ze součástí balíčku – vstupuje v platnost až od roku 2025.

V porovnání s listopadem 2023 se letos v prosinci zvýšil v šetření ČSÚ počet respondentů z řad spotřebitelů, kteří v následujících dvanácti měsících očekávají zhoršení celkové ekonomické situace. Také se zvýšil počet těch, kteří očekávají zhoršení své vlastní finanční situace.

Přibližně třetina domácností – tedy přibližně 1,6 milionu domácností, což odpovídá více než třem milionům lidí – pak rovněž uvádí, že sotva vyjde se svými příjmy. Dopady konsolidačního balíčku a pokračujících poměrně vysokých cen energií v příštím roce mohou tento podíl ještě navýšit. Premiérův optimismus z vánočního projevu se ve světle těchto faktů zdá být poněkud předčasným.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 18
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. KK K. Kacaba

  Ano, je to přibližně tak, možná bude ještě hůř. Slova největšího českého dezinformátora P. N. Fialy v porovnání očekávanou realitou vůbec nepřekvapují.

 2. Pe Pepa

  Fiala lže a neříká vědomě ve všem pravdu, což je daleko horší , jak kdyby nevěděl. Zapomněl na na vyšší daně. tedy vědomě, Nevěřím mu ani slovo

  • VK Vlasta Kuhleova

   Hlavně zapomněl říct, že od samého začátku, všechno zpackali.

 3. In Ing.Mysík

  Jakékoliv vystoupení kohokoliv z vlády k ekonomickým otázkám mi, jakožto vzdělanému postaršímu ekonomovi způsobuje přímo fyzickou nevolnost. Lidově by se asi řeklo, že se mi z nich chce blejt. Neznalost elementárních základů, neschopnost pracovat s reálnými čísly a fakty, naprosté blábolení. Velmi smutné pro tuto zemi.

 4. La Larys

  Nuttela si nezaslouží aby jí dělal reklamu tenhle podvodník a lhář.

 5. mi miroslav

  mně to připadlo že se mi jen vysmívá a že neumím napočítat do dvou a jsem nesvepravny.

 6. JK Jindřich Koudelný

  Je to smutný výsledek voleb. Frustrující je pak skutečnost, že neexistuje mechanismus, kterým bychom jako občané/voliči odvolali zvolené poslance a vládní činitele z jejich postů! Musíme strpět jejich excesy, jejich nesmysly, jejich podrazy, jejich lži, a to až do dalších voleb a budeme doufat, že neuděláme svou volbou opět další chybu – máme jen jeden pokus, 1x za 4 roky! Tyto diletanty jsem nevolil, ale i tak musím strpět demokratický výsledek voleb! Věděl jsem však, že každá vláda po Babišově řádění bude muset dělat nepopulární opatření. Bouhužel jsem si nedovedl představit, že to bude tak tragické, až mnohdy komicky chaotické a naprosto nesystémové! Dluhy tvořily všechny i předchozí vlády, ale ty dluhy byly a jsou způsobeny vyššími výdaji a to především náklady na příliš přebujelé státní zaměstnance, kteří jsou pouhými spotřebiči daní! Přijde mi, že návrat ekonomiky státu do stavu vyrovnaného rozpočtu je nežádoucí!

  • Vi Vilda

   Tak jenom jedna věc pokud mám tak můžu pokračovat pokud nemám tak jsem bezdomovec a na to nepotřebují vysokou to vi obyčejný starý Sedlák jen zloději potřebují ekonomy

 7. ja jaroš

  Vzdělání a akademická kariéra, viz wikipedie, co proti němu máte? A jak umí jako služebník lidu prosazovat svobodu slova!

 8. Va Vaclav

  Je to tragédie pro národ, současná petikolka je poslední hřeb do rakve národa, jim nejde vůbec o lid, jenom o svoje koryta, ještě mají 2 roky aby se zajistili včetně svých nejbližších, je mi smutno ze současného vědomi ovciho stáda , chudáci naši potomci !

 9. MP Miroslav Pihrt

  Stydím se, že naše krásné město Brno reprezentuje v v čele státu tento notorický lhář a zloděj (kdyby se chtěl bránit, že není zloděj, tak stačí připomenout, že mne a ostatní důchodce jen letos okradl o minimálně 7.000.-Kč při protiústavní valorizaci penzí! Ať už táhne pryč!

 10. JP Jirka Pe

  Co stále určitá část duchodcu fnuká. Už je pryč doba kdy ty prachy budeme strkat do štrozoku

 11. Vo Vojta

  …. doufám, že tyto ukejhané husy zde jen přelétnou po vzoru divokých …. Ano stále nejen na večerní obloze jich stále slyšet …

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB