Premiér je fakt mimo. Chudí Češi na Nutellu nemají

Názor
Premiér Petr Fiala (ODS) „objevil Ameriku“. Zjistil, že v německém obchodě jsou levnější potraviny, a ještě se tím „pochlubil“ na sociálních sítích ve svém pořadu Otázky a odpovědi z Kramářovy vily. Oprávněně za to schytává kritiku ze všech stran.
Premiér a předseda ODS Petr Fiala. Foto: ODS

My versus oni. Přičemž my představuje širokou veřejnost, „obyčejné“ lidi (a samozřejmě voliče) a oni jsou ti nahoře – ministři, poslanci, senátoři, politici. Nemalá část ze skupiny „my“ je přitom dlouhodobě přesvědčená o tom, že „oni“ neznají skutečný život, že jsou odtržení od reality.

Poslední akce premiéra Petra Fialy, který si zajel do Německa na „kontrolní“ nákup, aby zjistil, že v tamním obchodě jsou vybrané potraviny včetně populární Nutelly levnější, pak tuto část veřejnosti jen utvrdí v tom, že „oni“ jsou skutečně mimo. Sociální sítě jsou ostatně plná kritických a zesměšňujících příspěvků. Vyrojily se okamžitě po zveřejnění Fialova videa.

O tom, jak se dá za hranicemi pořídit vybrané zboží výrazně levněji než v českých obchodech, vědí už roky nejen lidé z příhraničních regionů, kteří pravidelně vyrážejí za nákupy do Polska nebo právě Německa.

PSALI JSME:
Lidé kupují potraviny v zahraničí, vyjdou tam levněji

Podle reprezentativního průzkumu agentury Ipsos pro Asociaci malých a středních podniků ČR (AMPS) z letošního jara jezdí pravidelně nakupovat do zahraničí, a to i několikrát týdně, zhruba čtvrtina Čechů. Dalších 22 procent tam nakupuje občas, maximálně dvakrát do roka. Domů si čeští zákazníci vozí čerstvé a trvanlivé potraviny, ale také maso, uzeniny nebo lahůdky.

Čeští zákazníci tam utrácejí nemalé peníze. Průměrná hodnota jednoho nákupu se blíží třem tisícům korun. Podle jarního šetření Asociace malých a středních podnikatelů a živnostníků by letos Češi měli utratit v rámci přeshraničního nákupu přibližně 60 miliard korun. Znamená to, že stát přichází o nemalé peníze na daních.

Fialovo video ale jakoby vyzývalo české občany, aby si jeli koupit Nutellu a další potraviny do zahraničí. Proč by si ostatně měli lidé kupovat něco, co je v českých obchodech mnohdy výrazně dražší a ještě v menším balení – byť jde o stejnou značku.

Samozřejmě je otázkou, jestli si všichni Češi skutečně mohou dovolit originální Nutellu, Coca-colu nebo značkovou čokoládu. Těsně nad hranicí chudoby totiž žije na dva miliony českých obyvatel, pod ní milion. Pokud si něco z tohoto sortimentu chtějí dopřát, bývají to obvykle lacinější náhražky, takže třeba cenový test Nutelly se jich moc netýká.

PSALI JSME:
Státní rozpočet přichází o miliardy na daních. Až polovina Čechů nakupuje v zahraničí

Fialův srovnávací nákup má samozřejmě také politickou rovinu. Premiér jakoby kopíroval svého největšího rivala Andreje Babiše (ANO), který si v podobných akcích, kde chce být za každou cenu blíže lidu, doslova libuje.

Jenže Fialovi tento pokus očividně nevychází, není to jeho parketa. Výsledkem je tak spíše otázka, co tím chtěl vlastně pan premiér říct. Video by dávalo smysl, pokud by uvozovalo třeba nějaké zásadní vládní rozhodnutí, které by se týkalo zkrocení vysokých cen potravin. Jenže divák se pouze dozví, že se ministerský předseda obrátí na výrobce, zejména na mezinárodní firmy, a bude po nich chtít veřejné vysvětlení.

Není ani jasné, na koho vlastně Fialova nákupní akce míří. Těžko si představit, že by se díky tomu zvýšila popularita kabinetu nebo že by se zvedly volební preference vládní koalice. Spíše to ukazuje na to, že vláda komunikaci s českými občany příliš nezvládá a teď, v polovině volebního období, začíná trochu panikařit.

PSALI JSME:
Češi utrácejí v Česku méně a v zahraničí více

Zavřít reklamu ×
  1. A to chudí Češi fakt nepochopili o co jde? Že nejde o Nutelu, ale o to ukázat, že se obchodňáky u nás – oproti zahraničí – neúměrně napakovávají?
    V tom případě rozumím, že jsou (a asi vždy budou) chudí.

  2. Já neutratím za jídlo měsíčně víc než 2 500,- a Nutellu si dovolit můžu. Nekupuji si totiž takový šmakulády jako je „salám“ Vysočina, kterým se ti „chudí“ ládují horem spodem, přitom stojí víc než ta Nutella.

  3. Tak už nechte premiéra na pokoji. Vůbec to nechápete. Zakoukal se do Zelenského a zkouší roli komika, aby splnil kvalifikaci na budoucího prezidenta.

  4. Falešná krysa, naprosto bez páteře. O tom všem moc dobře ví celou dobu, co je premiérem a taky celou dobu na to i se svými pětikolovými přicmrndy z vysoka kašlali. On jen předstírá zájem o tuto problematiku, dělá si PRko, protože je před volbami do evropského parlamentu a potřebuje tam dostat svoje komplice.

  5. To Babiš se zajímal o lidi jen co mu nadiktovali mediálni specialisté. Zajímal ho vždy jen on sám a jeho byznys, několikrát soudem usvědčený lhář, estébák.., tahle vláda je spíš neschopnost , prostě menší zlo. Jsem seniorka a vygooglovala jsem si kolik mají průměrný důchod v Polsku, Slovensku a Madarsku- budete se divit jak se máme vlastně dobře.

  6. Fiala je opravdu mimoň a je to katastrofa pro tento stát! Baterkárna bude ve Španělsku,elektrická auta budou vyrábět v Madarsku….Díky cenám energií budou podniky mizet do zahraničí a Češi budou na sociálce žádat o podporu na bydlení. Řešení bylo jednoduché až triviální. Znárodnit ČEZ a přes burzu prodávat pouze přebytky. Vláda však raději zařídila koresponenční volbu a koupila prázdné trubky a zásobník na plyn.

  7. Jen krátce. Kdo umí počítat,ten ví kolik co stojí,kdo umí číst,ten si přečte plno protichůdných názorů, kdo za to může. Kdo umí přemýšlet, udělá si svůj názor. Ten můj je, že půl kila Nuttely stojí cca. jako krabička cigaret. Nuttela vydrží rodině několik týdnů, krabičku cigaret vykouří jeden z těch co si nemohou Nuttelu dovolit za jeden den. Tak asi tak.

  8. Smutné pro nás je, že tento člověk bez zřejmých předpokladů být dobrým a užitečným vrcholovým managerem této republiky bude vrcholově rozhodovat o zásadních hospodářských momentech státu téměř ještě další dva roky. Bohužel ještě tak dlouho! Petr Fiala nemá vůbec tah na bránu, stále jen tápe s jakýmsi úsměvem na rtech – prý, ono to nějak dopadne! Na nějaké pokusy hokusy v hospodářství ale není žádný čas a prostor. Mimochodem boj s energiemi totálně nezvládl a dále nezvládá a velmi to všichni pocítíme v budoucnu v různých souvislostech. Byla to bohužel nešťastná volba, která potažmo znamená především ztráty ekonomické. Pro spousty lidí to je neštěstí a ztráta….

    • Vážený pane Kyjský,
      ani nevím , jak Váš příspěvek vlastně vnímat. Znáte někoho, kdo by nám z podobné situace pomohl vyjít bez ztráty , ať již finanční, či duševní….
      Energie je téma, které nás přec nedostihlo pouze v těchto dvou letech, vzpomeňme na bouchanec s BE, to bylo za vlády minulé a jak to zvládl tehdejší manager …
      Ne, musíme si pomoci , spolehnout se na vlastní schopnosti a jenom tak můžeme být spokojeni se stavem a myslím, že je jedno, zda tam bude žlutý, rudý nebo fialový premiér.
      Děkuji , není to nic proti Vaší myšlence, jen taková vsuvka.

  9. To je sice hezký, jak tu každej pisálek brečí nad tím, jak je v zahraničí levnějc, než tady, ale teď mi někdo povězte, co by s tím vláda jako mohla udělat. Nařídit obchodníkům, aby zlevnily? A to jako jak? Stát nemá páky jak někomu nařídit, za kolik má prodávat. Uvědomte si, komu patří všechny ty Lídly, Kauflandy, Tesca a podobně. To nejsou Čeští vlastníci. Takže, co by s tím jako mohla vláda dělat? Snížit DPH? Prosím. Může. JEnže to státnímu rozpočtu nepmůže. Jednak je dost pravděpodobné, že obchodníci by část uleveného DPH započítali do své marže(takže pro zákazníka by to nemělo takový efekt), ztráta z odvodu DPH by činila mnohem víc, než teď, když lidi jezdí nakupovat do zahraničí(to není fikce, to je spočítaná skutečnost). Jediný, kdo s cenami může něco udělat, je spotřebitel. Tedy my a vy, kteří nadáváte na drahotu. Chovejt se tržně tak, aby řetězce museli zlevnit. Jenže to vzhledem k jejich ekonomické síle taky nevidím moc reálně. Současná drahota se nelíbí nikomu. Ani mě ne. Ale jestli chcete na někoho nadávat, nadávejte tomu, kdo to zavinil, nebo kdo s tím nic nedělá, ikdyž by mohl.

    • Hrubě se mýlíte. Stát má nástroje, jak zákonným způsobem regulovat ceny. Jenom nemáme politiky, kteří by (tváří v tvář velkým nadnárodním společnostem) měli koule to udělat!

  10. Jen nakupujte v Polsku a Německu, ale nezapomeňte si tam také zažádat o důchod. Když nenecháte vydělat české obchodníky, tak proč by Vám měli formou daní přispívat na důchod a Vaše výlety za čáru.

  11. Chudé Čechy lze spatřit v každém obchodním řetězci během dopoledne. Nemajíce 110,- Kč na 60dkg Nutelly, jsou nuceni kupovat karton cigaret za 1400,-

  12. Jsou to lháři už od voleb. Pamatuji, když vláda s Babišem (volím jiné) měla tiskovku, tak do pár vteřin měla i pětikolka v čele s profesůrkem a hned všechno bylo špatně a oni znají recept! Kecy, teď plačou , že jim to dělá opozice, a dlouhé řeči ve sněmovně kritizují. Ať se podívají do Anglie, nebetelci. Sámi si s tou svou bandou asi ani nedojdou na WC bez poradců. A jít do voleb všichni dohromady, to snad je už i protiústavní, minimálně nemorální švindl na občany!!!

  13. Někdy si tak říkám, že poslední dva roky docela určitě spím a že se brzo probudím a budu moci jen konstatovat, že to byl ale hloupý sen. Nebo hloupý premiér.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Které banky sponzorují Rusko?

Britský list Financial Times před několika dny přinesl informaci, že velké evropské banky, které navzdory sankcím …