Navzdory vlastním závazkům, které si stanovila v tzv. Akčním plánu realizace Národní strategie prevence a snižování škod spojených se závislostním chováním 2019–2027, ve kterém si předsevzala financovat a realizovat mnoho potřebných opatření, nedokázala dostát svým slibům.
Česko tak může zapomenout na řešení expandujícího problému digitálních závislostí, kterými trpí zejména děti, na ambulantní léčbu desítek tisíc lidí problémově užívajících alkohol a na zvládání závislosti na kouření.
Pokryta nebude dostatečně ani stávající síť sociálních a zdravotních služeb pracujících se závislými. Vláda tím porušila svůj předchozí slib, že pro tuto oblast prevence a léčby zajistí potřebné finanční prostředky. Gesce závislostí leží přímo na premiérovi, který se ale za již téměř tři roky ve funkci dosud nijak neangažoval v řešení této agendy.
Zajištění dostatečného financování se neuskutečnilo ani přesto, že šéfka Úřadu vlády Jana Kotalíková (ODS) poskytla písemnou záruku, že ODS tento krok jednoznačně podporuje. Navýšení peněz na prevenci nenastalo ani přesto, že jak premiér, který má tuto agendu přímo ve své gesci, tak i ministr financí vědí, že dostatečné finanční zajištění těchto služeb ve výsledku veřejným rozpočtům ušetří.
Ochrana životů a zdraví tisíců lidí je prioritou, a navíc by to přineslo státu významnou úsporu, protože následky rozvinutých závislostí jsou vždy mnohonásobně vyšší než řešit prevenci. Přesto vláda flagrantním způsobem porušila vlastní programové prohlášení, ve kterém se za navýšení peněz na prevenci zaručila.
Jen z daní z „neřestí“ stát ročně vybere kolem 80 miliard korun. Na prevenci jde ale pouze 330 milionů pro celou Českou republiku.
Autor je ředitel Asociace poskytovatelů adiktologických služeb
(Redakčně upraveno)
Politik slibuje, volič volí. Obráceně to nefunguje.