Hypotéku splácí polovina Čechů s odřenýma ušima

Dozvěděli jsme se, že nebankovní poskytovatele z řad platforem pro půjčování mezi lidmi obchází asi čtyřicetiletý muž z Prahy, který si už předtím nabral hypotéky za zhruba třicet miliónů na několik desítek bytů. Sen o tom, že se za dvacet let stane multimilionářem vlastnícím desítky bytů - a vlastně bez práce - je lákavý. Ale většina lidí má mnohem skromnější sen - vlastní bydlení.

Hypotéku splácí polovina Čechů s odřenýma ušima

Bezmála polovina Čechů mající hypotéky proto zaplatí na splátkách více než polovinu výplaty. Vyplynulo to z výzkumu zpracovaného pro Fincentrum. Splácí tedy s odřenýma ušima. Stačí výpadek příjmu a už se vezou. O dům či byt, který platili třeba pět let, mohou snadno přijít, když tři měsíce po sobě neuhradí splátku bance včas.

„O nemovitost podle svých snů stojí Češi tolik, že jdou často na hranici svých možností. Situaci, kdy rodina zaplatí za výdaje na bydlení a hypotéku více než tři čtvrtiny příjmů, však nelze rozhodně označit za správnou a dlouhodobě bezpečnou,“ varuje šéf Fincentra Petr Stuchlík. Potvrzuje tak obavy České národní banky, která podmínky pro poskytování hypoték chce o něco přitvrdit, aby nedošlo k nafouknutí hypotéční bubliny.

Levné hypotéky totiž, jak už před časem varoval FAEI, neúměrně zdražují ve velkých městech byty a domy. Mnozí lidé si je kupují na investici, tedy na pronájem. Do nemovitosti nedávají jen splátky hypotéky, ale také podstatnou část svých úspor, protože většina hypoték je na polovinu až 80 procent ceny pořizované nemovitosti.

Výzkum Fincentra dále ukázal:

10 % občanů splácejících hypotéku vynaloží na splátku úvěru a další výdaje na bydlení více než tři čtvrtiny všech příjmů domácnosti.

47 % občanů na tyto výdaje spotřebuje více než polovinu všech příjmů.

44 % domácností splácejících hypotéku neušetřilo za uplynulý rok rezervu ani ve výši dvou splátek hypotéky.

Ani ne polovina občanů si přitom před podpisem hypotéky udělá detailní rozvahu svých rodinných financí.

57 % domácností splácejících hypotéku by dokázalo bez změny životní úrovně žít ze svých aktuálních úspor méně než 3 měsíce.

25 % domácností by dokázalo z úspor vystačit 3-6 měsíců.

Déle než jeden rok by bez změny životní úrovně dokázalo žít z úspor jen necelých devět procent domácností splácejících hypotéku.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …
Rolovat nahoru