Hypotéku splácí polovina Čechů s odřenýma ušima

Dozvěděli jsme se, že nebankovní poskytovatele z řad platforem pro půjčování mezi lidmi obchází asi čtyřicetiletý muž z Prahy, který si už předtím nabral hypotéky za zhruba třicet miliónů na několik desítek bytů. Sen o tom, že se za dvacet let stane multimilionářem vlastnícím desítky bytů - a vlastně bez práce - je lákavý. Ale většina lidí má mnohem skromnější sen - vlastní bydlení.

Hypotéku splácí polovina Čechů s odřenýma ušima

Bezmála polovina Čechů mající hypotéky proto zaplatí na splátkách více než polovinu výplaty. Vyplynulo to z výzkumu zpracovaného pro Fincentrum. Splácí tedy s odřenýma ušima. Stačí výpadek příjmu a už se vezou. O dům či byt, který platili třeba pět let, mohou snadno přijít, když tři měsíce po sobě neuhradí splátku bance včas.

„O nemovitost podle svých snů stojí Češi tolik, že jdou často na hranici svých možností. Situaci, kdy rodina zaplatí za výdaje na bydlení a hypotéku více než tři čtvrtiny příjmů, však nelze rozhodně označit za správnou a dlouhodobě bezpečnou,“ varuje šéf Fincentra Petr Stuchlík. Potvrzuje tak obavy České národní banky, která podmínky pro poskytování hypoték chce o něco přitvrdit, aby nedošlo k nafouknutí hypotéční bubliny.

Levné hypotéky totiž, jak už před časem varoval FAEI, neúměrně zdražují ve velkých městech byty a domy. Mnozí lidé si je kupují na investici, tedy na pronájem. Do nemovitosti nedávají jen splátky hypotéky, ale také podstatnou část svých úspor, protože většina hypoték je na polovinu až 80 procent ceny pořizované nemovitosti.

Výzkum Fincentra dále ukázal:

10 % občanů splácejících hypotéku vynaloží na splátku úvěru a další výdaje na bydlení více než tři čtvrtiny všech příjmů domácnosti.

47 % občanů na tyto výdaje spotřebuje více než polovinu všech příjmů.

44 % domácností splácejících hypotéku neušetřilo za uplynulý rok rezervu ani ve výši dvou splátek hypotéky.

Ani ne polovina občanů si přitom před podpisem hypotéky udělá detailní rozvahu svých rodinných financí.

57 % domácností splácejících hypotéku by dokázalo bez změny životní úrovně žít ze svých aktuálních úspor méně než 3 měsíce.

25 % domácností by dokázalo z úspor vystačit 3-6 měsíců.

Déle než jeden rok by bez změny životní úrovně dokázalo žít z úspor jen necelých devět procent domácností splácejících hypotéku.

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

V práci mrtvého brouka nehrajte. Prodraží se to

Poradna
Za chyby se platí, s tím většina z nás tak nějak počítá. Ale když opravdu dojde na placení, je rázem po vyrovnanosti. Zvlášť, když jsme udělali chyby v práci a namísto výplaty si domů neseme smutný účet jak z filmové komedie – vytažení, vysušení, odbahnění. Na náhradu za způsobenou škodu však zaměstnavatel nemá nárok automaticky. Na druhou stranu i pouhá nevšímavost nás může stát hodně draho.
Rolovat nahoru