Výzkum nových léků ušetřil zdravotnictví až 3,5 miliardy korun

Nemalé úspory českému zdravotnickému systému přináší výzkum nových léčiv, takzvané klinické hodnocení. Vloni to bylo podle analýzy Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) a poradenské společnosti EY až 3,5 miliardy korun. Výsledky studie má redakce FAEI.cz k dispozici.
Vývoj nového léku trvá až patnáct let a vyjde na miliardy dolarů. Ilustrační foto: AIFP

V uplynulém roce uskutečnily společnosti sdružené v AIFP celkem 396 klinických hodnocení, což je srovnatelný počet jako v předchozích letech. Největší podíl měla tradičně onkologie s 37 procenty, přičemž v roce 2015 to bylo 21 procent.

„Do hodnocení bylo v uplynulém roce zapojeno více než 16 tisíc českých pacientů a téměř dva tisíce lékařských týmů,“ řekl David Kolář, výkonný ředitel AIFP. Dodal, že celkové úspory zdravotnického systému ve výši až 3,5 miliardy, jsou oproti roku 2019 o více než sto procent vyšší.

Loňská úspora odpovídá přibližně 1,1 procenta z veškerých prostředků vynaložených zdravotními pojišťovnami na zdravotní péči. V roce 2021 přitom vynaložily farmaceutické společnosti v souvislosti s klinickým hodnocením 2,6 miliardy korun. Pro srovnání: Jde zhruba o 14 procent celkových nákladů nemocnice na pražských Vinohradech za rok 2020.

PSALI JSME:
„Vývoj nového léku stojí i miliardu dolarů,“ říká ředitel farmaceutické asociace Jakub Dvořáček

Z toho 2,3 miliardy putovaly na platby lékařům a nemocnicím, dalších 46 milionů posloužilo na poplatky regulátorům a etickým komisím. Výdaje na klinické hodnocení jsou nejvyšší od roku 2015, od kdy se sledují a kdy dosáhly zhruba 625 milionů korun.

Proti rakovině prostaty

Významné zaměření farmaceutických firem na léčbu zhoubných nádorů, dokládá rovněž lék proti pokročilé rakovině prostaty, který nedávno schválila americká léková agentura FDA a na jehož vývoji se podílela česká vědkyně Martina Benešová.

Radiofarmakum s obchodním názvem Novartis Pluvicto s účinnou molekulou PSMA-617, kterou jaderná chemička s kolegy vyvinula v německém Heidelbergu, je bezpečné a účinné proti progresivní, metastazující a vůči jiným terapiím odolné rakovině prostaty.

PSALI JSME:
Muži, kteří vědí, co je test PSA, nepodceňují rakovinu prostaty

Umí přímo v těle pacienta s rakovinou prostaty najít nemocné buňky, navázat se na ně, ozářit je a zničit, a to bez vážnějších vedlejších účinků. Cesta ke schválení léku trvala přes osm let.

V Česku lékaři diagnostikují rakovinu prostaty každoročně přibližně u osmi tisíc mužů, z toho asi u pětiny je onemocnění v pokročilé fázi. Ročně na tuto nemoc zemře okolo 1,5 tisíce pacientů.

Lékaři dlouhodobě upozorňují na to, že karcinom se zpočátku neprojevuje a v těle může růst léta bez povšimnutí. Urologové usilují o zavedení plošného screeningu, na konci loňského roku spustili pilotní projekt, v němž se pokouší zjistit, jak nejlépe zachytit ty, kterých by se nádor mohl týkat.

PSALI JSME:
České muže drtí rakovina prostaty. Urologové volají po plošném screeningu

Výhody pro tři skupiny

Podle Reginy Demlové, primářky Oddělení klinických studií Masarykova onkologického ústavu v Brně a přednostky Farmakologického ústavu Masarykovy univerzity mají z klinického hodnocení prospěch tři základní skupiny. V první řadě to je samozřejmě pacient, který se zejména v onkologii dostane k inovativní léčbě o roky dříve, než je medikament registrován.

„Potom je to lékař, který se naučí s lékem pracovat, zná profily nežádoucích účinků a umí řídit léčbu,“ poznamenala Demlová. „A nakonec je to i samotné zdravotnické zařízení, pro něž klinická hodnocení léčiv znamenají finanční či publikační benefity.“

Loňských zhruba 16 tisíc zapojených pacientů je sice méně, než v předchozích letech, podle Davida Koláře z farmaceutické asociace je to tím, že se klinické hodnocení přesunuje z plošného testování na více osobní, založené primárně na biologické a genetické léčbě. Nejvíce pacientů bylo zapojeno do klinického hodnocení v oblasti kardiologie – celkem 3590 osob.

PSALI JSME:
Nejen covid-19. Nové léky pomáhají proti rakovině či migréně

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB