Z Prunéřova jsou sutiny. Jeho proud by pražským rodinám vydržel 64 let

Fungovala více než padesát let. Teď je uhelná elektrárna Prunéřov l srovnaná se zemí a zbyly po ní jen zbytky sutin. Jak redakci FAEI.cz sdělila společnost ČEZ, za svou existenci vyrobila elektrárna tolik elektřiny, že by to vystačilo na provoz všech domácností v Praze na 64 let.
Demolice komína prunéřovské jedničky v červnu loňského roku. Foto: ČEZ

Před několika sty lety stálo uhlí na počátku průmyslové revoluce. Dnes je jeho éra pro využívání elektrické a tepelné energie u konce. Dokládá to i postupné uzavírání uhelných elektráren v severozápadních Čechách. „Uhelná energetika splnila svůj úkol,“ konstatoval Daniel Beneš, předseda představenstva a generální ředitel ČEZ.

Jednou z nich je i Prunéřov l, která byla v těchto dnech definitivně srovnána se zemí. Zbyly po ní pouze administrativní budova s vrátnicí a objekty se sociální vybaveností a šatnami. Vše ostatní, tedy výrobní a provozní technologii, připomínají už jen zmenšující se hromady šrotu a betonové suti. Zbytky stavebního odpadu poslouží jako výplň k terénním úpravám.

Více než 138 milionů tun uhlí

Prunéřovská jednička byla postavena na konci 60. let minulého století a její osud byl zpečetěn po třiapadesáti letech existence 30. června 2020, kdy byla odstavená a začalo se s její demolicí. Jako první přišly na řadu chladicí věže, s jejichž bouráním se začalo v květnu 2022.

PSALI JSME:
„Otázka, zda mít znovu uhlí, nebo něco jiného, je zcela legitimní,“ říká expert

Pak následovaly strojovna, kotelna, mezistrojovna, sila na vápenec a další objekty. Dvě stě metrů vysoký železobetonový komín byl odstřelen 23. června loňského roku.

Z celé elektrárny ve finále zbyly jen hromady šrotu a stavebního odpadu – v recyklačním centru bylo zpracováno více než 145 tisíc tun stavební suti, přičemž certifikovaný recyklát se použil k zasypání podzemních prostorů demolovaných objektů a na další terénní úpravy.

Za tu dobu své existence, tedy za 1 533 797 provozních hodin vyrobila prunéřovská jednička 139 193 107 megawatthodin elektrického proudu. „Výroba elektřiny by pokryla spotřebu všech pražských domácností na 64 let. Praha má 620 tisíc domácností a roční spotřeba jedné domácnosti je 3,5 megawatthodiny,“ řekl FAEI.cz Martin Schreier, mluvčí ČEZ.

S bouráním elektrárny se začalo v roce 2022. Foto: ČEZ

Prunéřov l vyrobil rovněž 41 433 487 gigajoulů tepelné energie. To by všem pražským domácnostem vystačilo podle Schreiera na zhruba 1,7 roku, respektive 22 měsíců – průměrná spotřeba české domácnosti je zhruba 40 gigajoulů. K výrobě elektřiny a tepla spálila prunéřovská jednička za více půlstoletí provozu gigantických 138 532 416 tun uhlí.

Asi 50 tisíc tun železa

Při demolici elektrárny se zjistily i další údaje o tomto energetickém zdroji. Z vážního systému vyplývá, že na stavbu prunéřovské jedničky a její provozní vybavení bylo použito zhruba 50 tisíc tun železa všeho druhu,“ uvedl Jiří Hampl, ředitel elektráren Tušimice a Prunéřov Skupiny ČEZ.

Toto množství železa narůstalo postupně, protože elektrárna prošla několika generálkami a modernizacemi. Zásadní byla ekologizace provozu v druhé polovině 90. let, kdy byl její výkon 660 megawattů snížen po odstavení dvou výrobních bloků na celkový výkon 440 megawattů. Modernizace – včetně odsíření – spočívala v tom, že byl provoz přizpůsoben teplárenskému režimu.

PSALI JSME:
České stavebnictví se chystá na nápor recyklace

V areálu ještě zůstala stát mladší sestra prunéřovské jedničky, totiž Prunéřov II, která vedle výroby elektřiny rovněž dodává teplo do okolních měst. Její fungování se ale také blíží ke svému konci, jako ostatně u všech ještě stojících uhelných elektráren. V Česku by se mělo používat uhlí nejdéle do roku 2033, jak se o tom píše i v programovém prohlášení vlády.

Je ale pravděpodobné, že uhelné bloky skončí ještě o několik let dříve, protože se kvůli cenám emisních povolenek už nevyplatí uhlí dolovat a spalovat v elektrárnách a teplárnách.

Na místě prunéřovské elektrárny by měly vyrůst nové ekologicky šetrnější energetické zdroje – pravděpodobně na plyn a biomasu. „Každopádně něco starého skončilo, aby něco nového mohlo začít,“ dodal Jiří Hampl, ředitel elektráren Tušimice a Prunéřov.

PSALI JSME:
„O naší energetické soběstačnosti se rozhoduje právě teď,“ říká Pavel Tykač

Zavřít reklamu ×
  1. Nevadí,elektřinu dovezeme. Němci nám prodají přebytky ze solárů a vetrníků za hubičku. Prý 🙂

    • Ano. Jenom si sem budeme muset tu elektřinu z větrníků nanosit v kýblích, protože jaksi dráty schopné přenosu této energie do Česka neexistují. 🙂

  2. Možná by nebylo špatné převést vyrobenou tepelnou energii také na MWh.
    Co mě zaujalo, že na výrobu 1 MWh (tedy 3,6 GJ) elektrické energie bylo potřeba kolem 1 tuny uhlí. Na těch 3,5 MWh pro jeden byt tedy musí padnou 3,5 tuny uhlí. To mi přijde hodně.

    • Ono je to ale „elektrárenské“ uhlí, to nemůžete srovnávat s tím , čím se topí v RD. Tohle by Vám v kotli fakt nehořelo.

    • Mně to zase nepříjde moc . Když si představím tu hromadu tak zas tak velké hromada to není a ještě představa že za to celí rok svítím , topím , vařím atd . To není až tak strašný

  3. Stát potřebuje mít drahou elektřinu. Čím dražší elektřina, tím větší dividendy od ČEU-u a tím pádem i více peněz do státního rozpočtu.

    • Státní rozpočet bude až podružný. Tady půjde o zisky menšinových akcionářů z amerických a německých penzijních fondů, americké banky JP Morgan a hedgeového fondu Black rock, ale hlavně půjde o zisky místních Českých menšinových akcionářů. Kdoví kolik těch akcionářů je mezi našimi politiky, státními úředníky či kmotry.

  4. To se nemuselo bourat ale využít jak sklad nebo výroba, portálové jeřáby k dispozici, vlečka atd.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Apple na to stále má

Apple tento týden ukázal svou velkolepost, protože překonal očekávání tržeb a zisku, zvýšil dividendu a oznámil zpětný odkup akcií v hodnotě 110 miliard dolarů. Mnozí investoři začali pochybovat, zda Apple stále na …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB