Začaly registrace energetických zprostředkovatelů

Se začátkem prázdnin byla zahájena registrace energetických zprostředkovatelů. Jejich podnikání se tak dostává pod dozor Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Změnu přinesla tzv. zprostředkovatelská novela energetického zákona.
Se začátkem prázdnin byla zahájena registrace energetických zprostředkovatelů. Jejich podnikání se tak dostává pod dozor Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Ilustrační foto: Pixabay.com

„Registr zprostředkovatelů v energetice bude jejich první skutečnou evidencí, dosud přesná čísla o jejich počtu chyběla. Doteď totiž zprostředkovatelé podnikali podle živnostenského zákona na základě tzv. volné živnosti,“ sdělil naší redakci tiskový mluvčí úřadu Michal Kebort.

Přesunem pod energetický zákon vzniká nejenom registr, ale především kompetence ERÚ k dozoru nad činností zprostředkovatelů.

Na nepoctivé jednání některých zprostředkovatelů podle úřadu poukazují spotřebitelé měsíčně ve stovkách podání. I když registrace se zatím týkají spíš samotných zprostředkovatelů, 1. červenec je pro spotřebitele přesto důležitým datem.

„Smlouvy o zprostředkování v energetice, které nebyly uvedeny do souladu se zněním novely, od 1. července pozbývají platnosti. To samozřejmě platí i pro ujednání o sankcích, takže staré smlouvy nabízené energošmejdy už by neměly spotřebitele ohrožovat několikatisícovými pokutami,“ upozornil Ladislav Havel, člen Rady ERÚ.

Kromě smluv se zneplatnění týká i souvisejících plných mocí. Ty teď mohou trvat maximálně 12 měsíců a poté zmocnění zaniká. V minulosti totiž bývalo běžné, že zprostředkovatelé využívali i několik let staré plné moci k tomu, aby nic netušícímu spotřebiteli vybrali dodavatele, o kterého již nestál.

PSALI JSME:
Zprostředkovatelé energií už hledají cesty, jak obcházet nový zákon

Energetický regulační úřad připravil nejen registr, který se od 1. července začne plnit veřejně přístupnými údaji, ale chystá se také na kontroly zprostředkovatelů. „Na kontrolní činnost musíme vyčlenit stávající pracovníky,“ připomněl předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček.

„Bohužel jsme se nedočkali slibovaného posílení našich kapacit, takže jsme je museli převést z kontrol elektroenergetiky, kde měli na starosti například prověřování dodavatelů. Přitom máme vyčistit sektor zprostředkovatelů, na který si u nás stěžují tisíce lidí ročně,“ dodal.

PSALI JSME:
„Každá krize až zpětně vyvolává poptávku a vůli po řešení,“ říká šéf ERÚ Stanislav Trávníček

Požadavky, které musejí žadatelé o registraci splňovat, jsou zatím poměrně měkké. Požadována je kvalifikace na úrovni alespoň středního vzdělání a minimální praxe pět let v oboru, bezúhonnost nebo spolehlivost. Právě svou spolehlivost může zprostředkovatel narušit tím, že se dopustí závažného přestupku proti energetickému zákonu nebo zákonu o ochraně spotřebitele.

„V případě, že se takové pochybení prokáže, bude zprostředkovatel z registru vyškrtnut. Teď však zprostředkování v energetice jako nový specifický obor teprve vzniká. Negativní záznamy, pro které by ERÚ mohl žadatele o registraci odmítnout, musíme teprve odhalit a prokázat,“ vysvětlil Havel.

PSALI JSME:
Češi při výběru dodavatele energií slyší na slevy. A energetičtí šmejdi se snaží

Cesta k registraci energetických zprostředkovatelů

2017-2018
Přichází masový rozmach podomního prodeje a nabídky neférových energetických aukcí. Princip spočívá v podpisu smlouvy, která je lidem zpravidla prezentována jako nezávazná a bezplatná přihláška do aukce, typicky bez důležitých informací. Ve skutečnosti je zavazuje pod sankcí ke změně dodavatele.

Květen 2018
ERÍ, ministr průmyslu a obchodu (MPO) Tomáš Hüner a Česká obchodní inspekce (ČOI) představili na společné konferenci plán, jak bojovat proti praktikám energošmejdů. Ministerstvo slibovalo rychlou novelu zákona o ochraně spotřebitele a následně i energetického zákona.

2018-2020
MPO opakovaně představilo novelu energetického zákona, avšak k jejímu schválení nedošlo. Stále ostřejší praktiky energetických šmejdů vedly k požadavkům na regulaci tohoto odvětví také od dodavatelů energií. Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR koordinuje samoregulaci, když s podporou ERÚ vytváří deklaraci, kterou se solidní dodavatelé zavazují nespolupracovat s energetickými šmejdy.
ERÚ zahájilo preventivní kampaň. Prevence se stala na několik let prakticky jediným účinným nástrojem obrany spotřebitele před energetickými šmejdy, kteří podnikali mimo energetický zákon. Kontroly zprostředkovatelů posílila ČOI, ta se však nespecializuje na energetický trh, navíc omezené zákonné povinnosti zprostředkovatelů dávaly jen malý prostor k postihu.

2018 a 2021
Kvalifikované odhady hovořily o desítkách tisíc spotřebitelů, kteří byli mezi lety 2018 a 2021 energetickými šmejdy napáleni. Jen ERÚ eviduje ročně přes pět tisíc stížností na tyto praktiky, obdobný počet shromažďuje ČOI, přes deset tisíc podnětů hlásily spotřebitelské organizace. Za čtyři roky tak spotřebitelé čelili sankcím od zprostředkovatelů v řádu stovek milionů korun.

Září 2021
Po několika neúspěšných pokusech Poslanecká sněmovna ČR schválila novelu energetického zákona s pozměňovacími návrhy Senátu ČR s účinností od ledna následujícího roku. Zatímco spotřebitelé se dočkají větších práv, povinnosti přibydou dodavatelům energií a zejména energetickým zprostředkovatelům, nad kterými získá dohled ERÚ.

Leden 2022
Novela zákona nabyla účinnosti. Zprostředkování v energetice je podnikatelskou činností definovanou energetickým zákonem, má nová pravidla, která musí zprostředkovatelé dodržovat při svém jednání i ve smlouvách.

Červenec 2022
Jsou spuštěny registrace zprostředkovatelů na ERÚ. Registrace je po uplynutí přechodného období podmínkou k tomu, aby mohli zprostředkovatelé nadále vykonávat svou činnost. V případě prokázaných závažných pochybení může být zprostředkovatel z registru vyškrtnut a vrátit se do něj nemůže po tři roky.

PSALI JSME:
„Energošmejdi“ jsou teď opět značně aktivní, zneužívají poklesu cen elektřiny a plynu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Čeští podnikatelé nejsou zvyklí fňukat

Čeká nás pokles ekonomiky. Jinými slovy recese. Spolu s dalšími zástupci podnikatelských svazů jsem si to minulý týden vyslechl přímo od členů bankovní rady České národní banky (ČNB), jejíhož jednání jsme se zúčastnili.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Nešťastné a neveselé. Každý desátý Čech nemá peníze na vánoční dárky

Průzkum
Bezmála desetina Čechů letos nebude kupovat žádné vánoční dárky, protože na ně nemají dost peněz. Ukázal to průzkum pro společnost KRUK Česká a Slovenská republika, která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků. Z odpovědí také vyplynulo, že mnozí lidé nakupují dárky s výrazným předstihem. Výsledky průzkumu má redakce FAEI.cz k dispozici.

Vraťte mi moje peníze!

Poradna
Prý je to prakticky vyloučené. Ale vyprávějte to někomu, kdo se splete, přehlídne či překlepne a pošle peníze na …