Zahraniční agenturní zaměstnanci Čechům práci neberou. Dělají to, co Češi dělat nechtějí

Názor
Ministerstvo práce a sociálních věcí (MSPV) připravilo návrh změn zákona o zaměstnanosti, který by měl mimo jiné zavést kvóty na využívání agenturních zaměstnanců ve firmách. Těch by nově nesmělo být víc než deset procent.
Je iluzorní se domnívat, že agenturní pracovníci berou práci českým občanům. Vykonávají v naprosté většině práci, o kterou mezi českými pracovníky zájem není. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Probírali jsme to v Legislativní radě Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, která je jedním z připomínkových míst při přípravě nových zákonů. A jednoznačně jsme se shodli: Tudy cesta nevede. Nelze to označit jinak, než jako nepřijatelnou tržní regulaci.

Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů, se chce pokusit zabránit „nadužívání agenturního zaměstnávání v České republice, aby zaměstnavatelské subjekty ke své činnosti využívaly především své vlastní zaměstnance, což povede k posílení jistoty v pracovněprávních vztazích zaměstnanců“.

PSALI JSME:
Cizinci pracující v Česku si vydělají až třikrát více, než doma

Má to sice vypadat jako převratná novinka, MSPV se ale jen vrací ke své myšlence novely příslušného zákona z let 2014-2015. Již v tehdejším meziresortním řízení byly z důvodu všeobecné kritiky a možného rozporu připravovaných změn s evropskou a mezinárodní právní úpravou kvóty (tehdy 15%, pozn. aut.) a další restrikce vypuštěny.

Je iluzorní se domnívat, že agenturní pracovníci berou práci českým občanům. Vykonávají v naprosté většině práci, o kterou mezi českými pracovníky zájem není, zejména ve výrobních nebo zemědělských podnicích. Tedy zaplňují mezeru na pracovním trhu.

Podniky navíc často potřebují v určitém období navýšit výrobní kapacitu, stejně tak potřebují reagovat opačným směrem poté, co například skončí sezónní špička. To, vzhledem k dlouhodobému nedostatku pracovních sil a nepružnosti tuzemského pracovního práva, dokáží jedině s pomocí agenturních pracovníků.

PSALI JSME:
Nejsou lidi, zpohodlněli a platí je stát na dluh. Česko zaplaví sta tisíce pracovníků z ciziny

Důsledkem kvót by ve finále bylo omezení produkce, pokles zisku i tržeb, a následně i pokles příjmů státu. Naše země by si pro české podnikatele (ale i pro zahraniční investory, pozn. aut.) připsala jen další bod do výčtu restrikcí, omezení a komplikací podnikání.

A na závěr ještě třešnička na ministerském dortu: Na přizpůsobení se novele by stát poskytl pouhé tři měsíce od účinnosti nového zákona, s níž se počítá od 1. 4. 2022. Jako kdyby na úřadech práce stály na tyhle pozice fronty…

Autor je člen dozorčí rady AMSP ČR a většinový vlastník poradenské skupiny Apogeo
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Měli by mít Češi na trhu práce přednost? V Česku už pracuje přes půl milionu cizinců

Zavřít reklamu ×
 1. Haha, to jsou zase vtipy. Proč cizinci dělají práci kterou tuzemci dělat nechtějí? Protože je mizerně placená. Proč je mizerně placená? Protože jí můžou dělat cizinci…
  Pěkný výmysly jak by stát zchudl… stát možná ale daňový poplatník by určitě nezchudl. Cizinci sem jezdí dělat práce s nízkou přidanou hodnotou, snižují cenu práce a tlačí proti růstu mezd, brzdí rozvoj průmyslu, zvyšují ceny bydlení a často přetěžují infrastrukturu jako je např. zdravotnictví – zejména v oblastech kde se kumulují dělníci. Každý si oběhá doktory když už je tady a pojištěný, protože to doma nemají. Na ubytovnách samozřejmě každou chvíli sanitka příp. policie, což taky asi neplatí stát, že?
  Stát z agenturních cizinců většinou nemá vůbec nic. Cizinci buď nejsou přihlášení, případně berou jen to nutné a zbytek na ruku (proč platit víc za sociální a zdravotní, že?). Často je agentury odrbou úplně takže si domů ani nic neodvezou (nechat se ojebat zaměstnavatelem asi taky patří do skupiny „to co Češi dělat nechtějí“.
  Dalším problémem je to, že spousta firem sem leze už s úmyslem zaměstnat cizince. Nejde o firmy, které tu mají tradici a které nemají zaměstnance, ale o firmy (často západní), které chtějí levnou pracovní sílu a které už dopředu ví, že jí budou muset importovat.
  A to vůbec nemluvím o otázce bezpečnosti (ať už je to páchání trestné činnosti nebo sem tam zavlečení nemocí jako je tubera atp.).
  Jediné z čeho má stát příjem díky cizincům je pár milionů z daně za lihoviny, pár milionů z DPH za to co si tu cizinci koupí a pár desítek milionů od těch několika málo slušných zaměstnavatelů.
  Problém je že miliarda ve státní kase víc nebo míň znamená pro průměrného člověka daleko méně, než když mu vedle baráku vyroste pololegální ubytovna, nebo ho vyhodí z práce protože „naberem agenturní, ti jsou levní a neremcaj“…
  Na západ od nás dávno ví že agentury práce jsou problém. A migraci ze zemí mimo EU? Jen vysoce kvalifikovaní zaměstnanci jinak není šance.
  Jinak pro připomenutí kdyby někdo zapomněl – míra nezaměstnanosti je stále o dost vyšší než byla loni před Covidem, takže práceschopní lidé jsou.
  Jo a vtipná poznámka na konec: Díky tomu že máme tak nízké mzdy nám začali chybět Slováci a Poláci, kterým se zde už prakticky nevyplatí pracovat 😀
  Takže tak… mám pár let praxe v oboru takže vím moc dobře jak to chodí 🙂

  • Máte pravdu. Spousta zaměstnavatelů chce maximální pracovní výkon za minimální mzdu a k tomu samozřejmě nařízené přesčasy jak potřebují.A čech samozřejmě nemá zájem o práci kde vydělá jen na nájem a trochu jídla.Dále pak máme podniky jako třeba nejmenovaná automobilka na moravě.Tam to český management vyřešil tak že na montážních linkách zrušil některé pozice a práci rozdělil mazi ostatní.Takže osm hodin na montážní lince běháte aby ste to stihl.A nedovedete si představit co to znamená dělat těžší manuální práci v poklusu 🙁 No a pak se managéři diví že lidé nemají zájem u nich pracovat a každej tam pracuje jen než si najde něco lepšího 🙁

 2. Nehledě na to, že mají v jenom podniku dvě smlouvy s jinou hlavičkou a makají 16 hodin denně celý týden. A stálým zaměstnancům se nařizuje dovolená.

 3. Ano, to je pravda. Ale také je tu situace, kdy je plná fabrika multikulti nádeníků přes všemožné agentury, se kterými si jakože opravdu nemáte co říct a ještě opravujete chyby, které se vám prostě nestanou, protože takovou chybu udělá snad jen totální hlup. Dnes děláte s Mongolem a za týden k vám daj Bulhara. Bulhar si v kantýně sedne k jiným Bulharům, protože jich je tam hodně. Vy sedíte sám, protože kolega Čech (že jich tam moc není) má dovolenou. Samotná práce mě bavila, byla dobře placená, ale prachy nejsou všechno. Už bych tam dělat nešel.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Home office na cestě od benefitu ke standardu

Ještě před několika lety, v době předcovidové, byl home office častěji využíván jen u lidí z IT. I tam se to týkalo spíše jen programátorů. Firmy z jiných oborů se dívaly na takový experiment s nedůvěrou a braly to …

Nezaměstnanost se v listopadu dále mírně snížila

Podíl nezaměstnaných osob se v listopadu snížil oproti předchozímu měsíci o jednu desetinu na 3,3 procenta. K poklesu došlo i po sezónním očištění. Počet volných pracovních pozic byl sice v listopadu o 7 614 míst …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB