Zájem o daňové ráje klesá, ale raketově roste zájem o „jednočlenné“ akciovky

Založení akciové společnosti, kterou řídí pouze jeden člověk, umožnila od začátku roku novela zákona o obchodních korporacích. Akciová společnost s touto strukturou vnitřního uspořádání, která je označována jako monistická, totiž může nově mít jen správní radu. Ta, pokud to stanovy společnosti výslovně umožní, může být i jednočlenná. A mezi podnikateli je podle odborníků zájem o tento typ akciovek značný.
Založení akciové společnosti, kterou řídí pouze jeden člověk, umožnila od začátku roku novela zákona o obchodních korporacích. Mezi podnikateli je podle odborníků zájem o tento typ akciovek značný. Ilustrační foto: Pixabay.com

„Za naši společnost mohu potvrdit, že zájem je extrémní, v meziročním srovnání evidujeme od začátku roku raketový nárůst prodejů akciových společností téměř o 80 procent,“ říká Michael Dobrovolný, manažer společnosti Smart Office & Companies ze skupiny Apogeo. Ta se mimo jiné zabývá zakládáním a prodejem tzv. ready made firem.

„Monistických společností bylo podle našich databází v České republice v říjnu loňského roku registrováno sedm tisíc, aktuálně to je téměř o čtyři procenta více, tedy 7 265. To je více, než čtvrtina všech akciových společností v Česku,“ potvrzuje Petra Štěpánová, analytička společnosti Bisnode A Dun & Bradstreet Company.

PSALI JSME:
Evidence skutečných majitelů: Šance, nebo strašák?

Připomeňme, že letos v lednu, patrně v souvislosti se změnou legislativy, došlo poněkud překvapivě k automatickému výmazu statutárních ředitelů monistických akciových společností z obchodního rejstříku. Tedy akciových společností, které měly místo představenstva a dozorčí rady (čili dualistických – pozn. aut.) statutárního ředitele a správní radu.

Monistická organizační struktura, a to i s například tříčlennou správní radou, může představovat zjednodušení organizace, rychlejší řízení a úspory nákladů, které by jinak souvisely s odměňováním dozorčí rady. Představuje tedy volbu vhodnou například pro menší společnost, nebo společnosti s jediným akcionářem, jenž zároveň firmu řídí.

PSALI JSME:
Tisíce akciovek se nedostanou do datových schránek. Nepomůže ani Czechpoint

„Na trhu lze pozorovat tendenci, kdy podnikatelům patrně nezbývá, než reagovat na zoufalé dění související s pandemií, následkem čehož sice vzniká mnoho nových firem, těch se ovšem staré závazky týkat nebudou a je zde riziko, že původní entity mohou zůstat ‚napospas‘,“ upozorňuje Dobrovolný. Už nyní se přitom odhaduje, že v obchodním rejstříku je cca 80 000 firem „mrtvými schránkami“.

Intenzivní poptávka je podle Dobrovolného také po akciových společnostech bez zapsaných akcionářů, u nichž je zjištění vlastníka z veřejných rejstříků komplikované navzdory povinné evidenci skutečných majitelů. To podle Štěpánové může souviset také s klesajícím zájmem tuzemských podnikatelů o daňové ráje, které čím dál obtížněji dokáží zajistit anonymitu, tedy skrýt skutečné vlastníky.

PSALI JSME:
Hitem mezi podnikateli se stávají s.r.o. s kmenovými listy

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru