Zákaz nedělního prodeje má jen menšina evropských zemí

V České republice aktuálně probíhá debata o obnovení prodejů v době státních svátků, zatímco ve třech ze čtyř sousedních zemí budou brzy obchody zavřeny i téměř každou neděli.
Česko bude brzy ze tří stran obklopeno zeměmi, kde platí téměř úplný zákaz prodeje o nedělích. Zdroj: Evropa v datech

V Německu je tomu tak, Například v Německu jsou obchody až na výjimky v tento den zavřeny již desítky let – od roku 1956. Výjimku tvoří jen menší prodejny na nádražích, letištích nebo čerpacích stanicích. Vlády jednotlivých spolkových zemí mohou také několik nedělí do roka, maximálně však deset, vyhlásit za nákupní dny. V Rakousku jsou pravidla podobná, výjimka platí navíc ještě pro turistické obchody a prodeje v období Vánoc. Obchody musí mít v neděli zavřeno také ve Švýcarsku a v Norsku.

Podle zjištění projektu Evropa v datech omezují prodeje v neděli především země v západní Evropě. Státy střední a východní Evropy nechávají otevírací dobu na uvážení obchodníků. Výjimkou je Polsko, kde od příštího roku bude otevřeno jen o několika málo nedělích.

PSALI JSME:
Zmatek s otvírací dobou o svátcích: Kdy budou obchody zavřené?

Polsko mění pravidla

V Polsku se nedělní prodej ještě donedávna neomezoval. „Po celý rok 2018 platilo, že obchody mají otevřeno jen první a poslední neděli v měsíci. Letos už je ‚niedziela handlowa‘ jen každá poslední v měsíci a od příštího roku už to bude jen poslední neděle v lednu, dubnu, červnu a srpnu. Kromě toho platí některé výjimky ve vánočním a velikonočním období,“ říká Adéla Denková z analytického projektu Evropa v datech.

Pro české obchody neplatí o nedělích žádná zvláštní opatření týkající se pracovní doby. „Charakter neděle jako jednoho z dnů, kdy by měl být dodržován jistý ‚pracovní klid‘, je u nás zohledněn například zvýšením odměňování za práci v neděli dle zákoníku práce,“ připomíná Petr Knebel, advokát společnosti Deloitte.

PSALI JSME:
Práce o svátcích je dobře placená mrzutost

Česká debata

Zákaz prodeje pro české obchody s plochou nad 200 m² platí jen o některých svátcích – konkrétně na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října a 25. a 26. prosince. Na Štědrý den je otevřeno dopoledne. Senátoři na začátku letošního května navrhli, aby se zákaz svátečního prodeje zrušil.

„Toto opatření vzbuzuje velké diskuse. Jedním z argumentů je ten, že díky zákazu prodeje budou zaměstnanci obchodů trávit více času doma s rodinami. To ale nemusí být vždy pravda. Zákaz prodeje neznamená, že zaměstnanci nejsou v některých případech přítomni na pracovišti a neprovádějí jiné práce, například inventury, údržbu a úklid,“ upozorňuje Knebel.

PSALI JSME:
Alza měla na Velikonoční pondělí zavřeno. Další pokutu už neriskovala

Zaměstnance nesmí nutit

Mezi země s omezeným prodejem patří například Španělsko, Belgie, Nizozemsko či Lucembursko nebo Spojené království. V Anglii a Walesu mohou mít obchody s plochou větší než 280 m² otevřeno od 10 do 18 hodin a menší si mohou otevírací dobu určit samy. Skotská legislativa nedělní prodej nezakazuje, ale obchodníci nesmí své zaměstnance k nedělní práci nutit. V praxi se pak otevírací doba obchodů liší podle místních zvyklostí. V Severním Irsku je nastavení díky většímu vlivu církví přísnější – velké obchody mohou mít otevřeno jen odpoledne.

Dlouholetá debata ve Francii o zákazu z roku 1906 zase vyústila v řadu výjimek, které obchodníků umožňují otevírat i během neděle. Zejména pravidla v turistických oblastech jsou velmi volná a otevřeno mohou mít nejrůznější druhy obchodů včetně velkých center. Také malé obchody a prodejny s potravinami mohou mít otevřeno a supermarkety mohou v neděli dopoledne prodávat potraviny.

PSALI JSME:
Za práci přesčas náleží příplatek, nebo náhradní volno

×
  1. Do r.89 se zavřelo v sobotu ve 12 a šmytec.a nikdo hlady neumřel.dnes lidí vyřvávají že si chtějí nakoupit a nejlépe i v noci?? to je nemoc.když to někde slyším,jak bědují.co k tomu dodat nic.nakupují krámy honí „slevy“tedy rádoby slevy.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Po chodníku by neměli jezdit ani ti nejmenší

Vypadněte, nemáte tu co dělat! To vy se tady pletete! Cyklisté versus chodci je citlivé jarní téma, které letos posílilo lockdownem zahuštěný pohyb lidí na ulicích i v parcích. Chodci a cyklisté se vzájemně považují …

Dopady pandemie: Právní ochrana majetku se zdvojnásobila

Zájem lidí o zajištění právní ochrany svého majetku se v koronavirové pandemii více než zdvojnásobil. Změnily se také požadavky klientů. Zatímco před pandemií se chtěli především vyvarovat majetkovým ztrátám v …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru