Zákaz nedělního prodeje má jen menšina evropských zemí

V České republice aktuálně probíhá debata o obnovení prodejů v době státních svátků, zatímco ve třech ze čtyř sousedních zemí budou brzy obchody zavřeny i téměř každou neděli.
Česko bude brzy ze tří stran obklopeno zeměmi, kde platí téměř úplný zákaz prodeje o nedělích. Zdroj: Evropa v datech

V Německu je tomu tak, Například v Německu jsou obchody až na výjimky v tento den zavřeny již desítky let – od roku 1956. Výjimku tvoří jen menší prodejny na nádražích, letištích nebo čerpacích stanicích. Vlády jednotlivých spolkových zemí mohou také několik nedělí do roka, maximálně však deset, vyhlásit za nákupní dny. V Rakousku jsou pravidla podobná, výjimka platí navíc ještě pro turistické obchody a prodeje v období Vánoc. Obchody musí mít v neděli zavřeno také ve Švýcarsku a v Norsku.

Podle zjištění projektu Evropa v datech omezují prodeje v neděli především země v západní Evropě. Státy střední a východní Evropy nechávají otevírací dobu na uvážení obchodníků. Výjimkou je Polsko, kde od příštího roku bude otevřeno jen o několika málo nedělích.

Polsko mění pravidla

V Polsku se nedělní prodej ještě donedávna neomezoval. „Po celý rok 2018 platilo, že obchody mají otevřeno jen první a poslední neděli v měsíci. Letos už je ‚niedziela handlowa‘ jen každá poslední v měsíci a od příštího roku už to bude jen poslední neděle v lednu, dubnu, červnu a srpnu. Kromě toho platí některé výjimky ve vánočním a velikonočním období,“ říká Adéla Denková z analytického projektu Evropa v datech.

Pro české obchody neplatí o nedělích žádná zvláštní opatření týkající se pracovní doby. „Charakter neděle jako jednoho z dnů, kdy by měl být dodržován jistý ‚pracovní klid‘, je u nás zohledněn například zvýšením odměňování za práci v neděli dle zákoníku práce,“ připomíná Petr Knebel, advokát společnosti Deloitte.

Česká debata

Zákaz prodeje pro české obchody s plochou nad 200 m² platí jen o některých svátcích – konkrétně na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října a 25. a 26. prosince. Na Štědrý den je otevřeno dopoledne. Senátoři na začátku letošního května navrhli, aby se zákaz svátečního prodeje zrušil.

„Toto opatření vzbuzuje velké diskuse. Jedním z argumentů je ten, že díky zákazu prodeje budou zaměstnanci obchodů trávit více času doma s rodinami. To ale nemusí být vždy pravda. Zákaz prodeje neznamená, že zaměstnanci nejsou v některých případech přítomni na pracovišti a neprovádějí jiné práce, například inventury, údržbu a úklid,“ upozorňuje Knebel.

Zaměstnance nesmí nutit

Mezi země s omezeným prodejem patří například Španělsko, Belgie, Nizozemsko či Lucembursko nebo Spojené království. V Anglii a Walesu mohou mít obchody s plochou větší než 280 m² otevřeno od 10 do 18 hodin a menší si mohou otevírací dobu určit samy. Skotská legislativa nedělní prodej nezakazuje, ale obchodníci nesmí své zaměstnance k nedělní práci nutit. V praxi se pak otevírací doba obchodů liší podle místních zvyklostí. V Severním Irsku je nastavení díky většímu vlivu církví přísnější – velké obchody mohou mít otevřeno jen odpoledne.

Dlouholetá debata ve Francii o zákazu z roku 1906 zase vyústila v řadu výjimek, které obchodníků umožňují otevírat i během neděle. Zejména pravidla v turistických oblastech jsou velmi volná a otevřeno mohou mít nejrůznější druhy obchodů včetně velkých center. Také malé obchody a prodejny s potravinami mohou mít otevřeno a supermarkety mohou v neděli dopoledne prodávat potraviny.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Jo Josef

    Do r.89 se zavřelo v sobotu ve 12 a šmytec.a nikdo hlady neumřel.dnes lidí vyřvávají že si chtějí nakoupit a nejlépe i v noci?? to je nemoc.když to někde slyším,jak bědují.co k tomu dodat nic.nakupují krámy honí „slevy“tedy rádoby slevy.