
No co – pokud jste si poslední roky poctivě odkládali peníze ušetřené za dovolenou, tím, že jste se s dětmi ráchali ve vodě na vlastní zahradě, neměla by vás zarazit cena, která se nepohybuje v jednotkách ani desítkách, ale rovnou stovkách tisíc korun. Ovšem pozor: Katalogová cena, navíc akční, zaručeně nebude konečná.
Ne že by vám výrobce a prodejce něco tajili, jen to příliš nezdůrazňují. V podstatě jde o to, že kolik kubíků vody se do budoucího bazénu vejde, tolik zeminy bude třeba odtěžit.
Připočtěte něco na obezdění a betonáž a vynásobte to třemi, protože zemina na lžíci bagru a korbě náklaďáku okamžitě nabyde. Tak si uděláte představu, kolik vám bude fakturovat stavební firma za zemní práce, odvoz a uložení materiálu na skládku.
A to zatím nemluvíme o technologickém zázemí, které bude obstarávat ohřev vody, její filtraci, protiproudu, a už vůbec ne o zastřešení. Těmi se budeme zabývat příště.
Fólie zaručí originální řešení
„Nadzemní bazény vyčnívají nad okolní terén a jejich design nepůsobí příliš esteticky. Luxusní zapuštěný přelivový bazén, jehož vodní hladina s okolním terénem přirozeně splývá, se naopak stane designovým doplňkem zahrady,“ říká Kateřina Tylová, produktová specialistka českého výrobce bazénů, společnosti Albixon.
Zapuštěný bazén si můžete vybrat z různých tvarů a materiálů. Například Mountfield nabízí čtyři konstrukční a materiálová řešení – stavebnicové, sklokompozitní, skeletové a keramické.
Stavebnicové jsou složeny ze speciálních silnostěnných ocelových panelů se žárovým zinkováním. Sklokompozitní je tvořen monolitickou skořepinou. Skeletový je z unikátního materiálu Polystone a je zpevněn masivním žebrováním a kompozitními výztuhami po celém obvodu.
Další variantou je beton. Ten se pokrývá speciální silnostěnnou folií, případně obkládá keramikou, skleněnou mozaikou nebo kamenem. Pokud jde o velikost, kromě zůstatku na účtu vám nic nebude bránit, abyste zkusili trumfnout městskou plovárnu…
Který bazén je levnější
Odborníci se shodují, že nerezový bazén je nejlepší, nejkvalitnější, ale také nejdražší. Betonový bazén s folií je cenově srovnatelný s laminátovými bazény a v některých případech (vysoce kvalitních sklolaminátů, pozn. aut.) vychází beton dokonce levněji.
Nevýhodou betonového bazénu s folií je to, že je nutné ji cca za deset let vyměnit. U betonového bazénu s obložením (skleněnou mozaikou, kamenem apod.) je zase náročnější údržba kvůli spárám mezi obklady.
Na vás bude také to, zda zvolíte skimmerové anebo přelivné provedení. Neznámých termínů se nelekejte, jde o způsoby filtrace. Oba se postarají důkladně a efektivně o čistotu bazénové vody. Navíc si můžete usnadnit čištění dna bazénovým vysavačem.
Příště si povíme o bazénech s protiproudem.
Autor je spolupracovník redakce
(Redakčně upraveno)