Závislost českých firem na Ukrajincích je alarmující

Fakt, že mnoho firem zaměstnává Ukrajince, určitě nepřekvapí. Skutečnost, že některé obory jsou na nich doslova závislé, pravděpodobně ano. Jejich legální zaměstnávání v ČR se ale chýlí ke konci, pro stovky podniků tak bude kritické schválení novely Lex Ukrajina 7, na něž se Poslanecká sněmovna na podzim chystá.
Významný podíl firem je závislý na pracovnících z Ukrajiny. Jejich budoucnost v ČR stanoví novela Lex Ukrajina 7. Ilustrační foto: Škoda Auto
Významný podíl firem je závislý na pracovnících z Ukrajiny. Jejich budoucnost v ČR stanoví novela Lex Ukrajina 7. Ilustrační foto: Škoda Auto

Průzkum personální agentury Hofmann Personal ukázal, že 74 procent výrobních, velkoobchodních a logistických firem v Česku zaměstnává cizince a 97 procent z nich má pracovníky z Ukrajiny. Všechny ostatní národnosti (mimo Slováky – pozn. aut.) skočily s obrovským odstupem. Podle 65 procent personalistů by nucený odchod Ukrajinců byl pro firmu komplikací.

Podle ministerstva práce a sociálních věcí dostávalo v srpnu humanitární dávku asi 93 tisíc osob. Z celkového počtu příjemců dávku čerpá 44 procent žen a 39 procent dětí. Celkově pak uprchlíci do státního rozpočtu již od podzimu loňského roku více peněz odvádějí, než z něj dostávají.

Před válkou mohli Ukrajinci v ČR žádat o zaměstnaneckou kartu. Jejich vydávání se po únoru 2022 výrazně omezilo a začal režim takzvané dočasné ochrany, který platí do března příštího roku. Evropská unie rozhodla o prodloužení dočasné ochrany o jeden rok, Česká republika bude podmínky prodloužení schvalovat v příštích týdnech v rámci novely Lex Ukrajina 7.

Po schválení novely si budou muset ukrajinští uprchlíci zažádat o prodloužení do března 2026, pokud zde budou chtít zůstat, bez toho nebude jejich legální zaměstnávání možné.

Chystaný nový návrh tzv. „zvláštního dlouhodobého pobytu“ by dal pracujícím uprchlíkům větší jistotu. Znamenal by garanci volného přístupu na pracovní trh, a to po dobu pěti let bez ohledu na trvání válečného konfliktu na území Ukrajiny.

Podle průzkumu agentury Hofmann Personal, který v červenci uskutečnila agentura B-inside na vzorku 255 respondentů z řad personalistů mezi náhodně vybranými výrobními, velkoobchodními a logistickými firmami v ČR s více než 100 zaměstnanci, o této plánované změně vízového režimu 62 procent personalistů vůbec neví, ačkoli se může týkat velkého počtu jejich zaměstnanců.

Získání zvláštního dlouhodobého pobytu by mělo být podmíněno splněním vymezených podmínek, jako jsou bezúhonnost, ekonomická nezávislost na dávkovém systému, příjmy zdaněné v ČR, bezdlužnost na zdravotním pojištění, předchozí pobyt na základě dočasné ochrany, zajištěné bydlení nebo plnění školní docházky u dětí.

„Doporučujeme firmám legální zaměstnávání ukrajinských pracovníků, které k plnění těchto podmínek výrazně pomůže. Již nyní proto mohou personalisté řešit, na kolik se to týká jejich pracovníků,“ říká Gabriela Hrbáčková, ředitelka personální agentury Hofmann Personal.

Ta zároveň upozorňuje, že současné rozložení, kdy obrovské množství firem vykazuje závislost na ukrajinských pracovnících s dočasnou ochranou, je doslova alarmující. „Z pohledu ekonomiky tento stav není vůbec zdravý, protože situace na Ukrajině se může změnit. Česko by mělo zlepšit podmínky pro přijetí pracovníků i z jiných zemí,“ dodává.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 2
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. JP Josef Pachman

    Ukrajinci pouze oddalují krach firem,které přežívají jen díky tomu,že nabízejí mizernou mzdu zejména v dělnických profesích.A agentury zaměstnávající cizince si mastí kapsy.Dá se to s úspěchem nazývat okrádání.A stát dělá mrtvýho brouka,protože nejen pánům podnikatelům to vyhovuje.Hanba!