„Zbankrotuje“ polské hovězí?

Názor
Polský skandál s produkcí masa z nemocného dobytka získal mezinárodní rozměr. Zvláštní pozornost budí mimo Polska zvláště v Německu a v České republice. Nabízí se proto otázka, do jaké míry má potenciál poškodit polský masný průmysl a vůbec celou tamní ekonomiku.
Polské hovězí zatím těží ze své cenové výhody na trhu Evropské unie. Foto: Pixabay

Zpracovatelský podnik, kde ke skandálu došlo, se na celkovém vývozu polského hovězího v ročním objemu 400 tisíc tun podílí celkem zanedbatelně, jen několika tunami. Újma, kterou polský masný průmysl utrpí, tedy bude spíše reputačního rázu. V tuto chvíli nelze totiž tvrdit, že jde o systematický, obecnější problém polských jatek. Řada standardně hospodařících polských chovů a masokombinátů tak bude poškozena, aniž by se fakticky nějak provinila. Tento efekt by však měl být pouze přechodný. Pokud se tedy neobjeví další podobný skandál.

Polské úřady nyní zpřísní kontrolu zpracovatelských závodů. Ty se tak ocitnou pod dvojím tlakem, jelikož na jedné straně pro ně přísnější kontroly znamenají růst nákladovosti produkce, a na druhé straně se budou potýkat s krátkodobým oslabením poptávky ze zmíněného reputačního důvodu. V důsledku reputačního šrámu dojde k přechodnému poklesu ceny polského hovězího a tedy i tamního dobytka. Cena skotu se však v Polsku pohybuje dlouhodobě na poměrně vysoké úrovni, tudíž pokles ceny by pro chovy neměl být likvidační.

Z dlouhodobého hlediska růst vývozu polského hovězího nezpomalí. Opět ovšem jen za té podmínky, že se nevyskytne další podobný případ, a kauza tak nezíská systematický ráz. Se zpřísněním kontrol a předpokládaným růstem zájmu médií o celou věc nelze ovšem další podobný případ rozhodně vyloučit.

PSALI JSME:
Produkce masa v České republice vzrostla. Stále však nejsme soběstační

Zatím ale polské hovězí těží ze své cenové výhody na trhu Evropské unie. Jatečně zpracovaný skot s polským původem se na jednotném trhu EU loni prodával za cenu o jedenáct procent nižší, než kolik činil průměr EU. To odpovídá cenovému rozdílu čtyřiceti eur na sto kilogramů hovězího masa.

Do České republiky Polsko vyváží tři procenta svého hovězího exportu, do Německa pak třináct procent. Tyto dvě země, kde je mediální „poprask“ kolem celé kauzy nejintenzivnější, tedy představují šestnáct procent odbytu polského hovězího. O skandálu se ale pochopitelně píše i v dalších evropských zemí, pročež negativní dopad nezůstane omezen jen na ČR a Německo. Lze očekávat, že v dalších zemích celkový negativní dopad celé kauzy bude slabší.

Pokud nenastanou další podobné případy, spotřebitel na věc celkem rychle zapomene, neboť obava z konzumace potenciálně škodlivého polského masa bude tlumena jeho zlevněnou cenou. Zvláště rychle by na celou kauzu mohli „zapomenout“ spotřebitelé, kteří jsou obecně citlivější na cenu a intenzivněji vyhledávají různé slevové akce. To je příklad i typického českého konzumenta.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ceny vepřového? Aby se v nich prase vyznalo

Zavřít reklamu ×
  1. I malé dítě ví, že co přijde z Polska je absolutně k ničemu a je úplně jedno jestli jsou to stroje, materiál, nebo potraviny. Kdo je i přes to schopný něco polského koupit, může si za to sám

    • Kupuji v Polsku stroje,potraviny za 60% ceny u nás a ve velmi dobré kvalitě.Pokud tu milý,zlatý píšete takové bláboly,tak jste nikdy v Polsku neobchodoval a ani nebyl.Jsou tam vynikající výrobky i šunty a výběr,co koupite,je jen na vás.

  2. Právě že můžeme tvrdit že jde o systematický problém. Zapomínáte, že novináři volali do dalších jatek a nabízeli jim mršiny. Všichni měli zájem!!!

  3. Zdravím, je to nehoráznost a namísto aby se Polsko za svoje smejdy stydelo tak nám zakazou jejich kontrolu aby to náhodou nenarušovalo obchod. Mě jako normálního smrtelníka by zajímalo kdo komu a kolik zaplatil za výrok ze Česká Republika má ukončit sankce a kontrolu vždyť je to jen neškodná salmonela … vysvětlete to nemocným lidem, důchodcům a malým dětem …. Jak je tohle vůbec možné v civilizovaném světě ?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daně se týkají i zaměstnanců

Poradna
Také si myslíte, že se daně týkají především podnikatelů, protože za zaměstnance všechno zařídí mzdová účtárna? To je omyl! A navíc vás může stát dost peněz, protože zaměstnavatel může ve vašem případě uplatnit jen takové daňové zvýhodnění, k němuž mu dodáte podklady. A ty zase budete zajišťovat jen v případě, že se o uplatňovaných výhodách předem dozvíte.