Pro výpověď dohodou platí – po podpisu se nediv

Poradna
Tak jsem dostal výpověď, ale nakonec to nebylo tak strašné jednání a dohodli jsme se rychle. Podobně si pochvaluje zaměstnanec a mává papírem s nadpisem, který je na první pohled absurdní – výpověď dohodou. Tedy, absurdní na první pohled není zdaleka pro každého, protože ročně stovky zaměstnanců podpisem stvrzují něco, co vlastně neexistuje.
Zbavit se dlouholetého bezproblémového pracovníka se smlouvou na dobu neurčitou není nic jednoduchého, a bez odstupného už vůbec ne. Ilustrační foto: Pixabay

Zákoník práce totiž vymezuje způsoby, jak ukončit pracovní poměr – výpovědí, dohodou, okamžitým zrušením, zrušením ve zkušební době a uplynutím sjednané doby pracovního poměru. Výpověď dohodou je vlastně protimluv, pro neznalého pracovníka však nebezpečný a finančně ztrátový.

Maskovaný trik na zaměstnance

Zbavit se dlouholetého bezproblémového pracovníka se smlouvou na dobu neurčitou není totiž nic jednoduchého, a bez odstupného už vůbec ne. Zaměstnavatelé proto sahají k triku s výpovědí dohodou právě ve chvíli, kdy nemají zákonný důvod k výpovědi. Ukončení pracovního poměru dohodou je však institut, který předpokládá svobodnou vůli obou stran, vejde v platnost prakticky bezprostředně a ještě bývá pro zaměstnavatele finančně bezbolestný.

Pro zaměstnance naopak. „Dohoda je často pro ně nevýhodná, automaticky se totiž předpokládá, že ji podepsal dobrovolně a se vším souhlasí. Na to, že nezná všechny důsledky, které z toho plynou, už se nebere ohled,“ doplňuje právník společnosti Vaše nároky.cz Petr Novák.

Tady asi lze najít původ triku, kdy slovo výpověď dává propouštěcímu aktu naléhavost a dohoda v názvu chce legalizovat v podstatě protiprávní chování zaměstnavatele.

Rozhoduje obsah dohody

Důsledky pro zaměstnance pak mohou být opravdu citelné. Teď pomiňme skutečnost, že často by se nenašly zákonné důvody pro jeho výpověď, které by navíc musel zaměstnavatel písemně uvést a případně obhájit. V případě dohody však pracovník ztrácí nárok na odstupné (podle délky uplynulého pracovního poměru) a dohoda také ovlivňuje výši podpory v nezaměstnanosti. Což v součtu se ztrátou zaměstnání není nic příjemného.

V případě podpisu podobné dohody nelze argumentovat její neplatností z důvodu zavádějícího nadpisu. Nelze tedy uplatňovat stejné argumenty, jako v případě ústní výpovědi, kterou zákon nezná a hledí se na ní, jako by vůbec neproběhla. Pokud obsah písemné dohody jinak splňuje všechny náležitosti, je platná a považovaná za dohodu, i když jednání vedoucí k jejímu podpisu mělo k dohodě daleko a je formálně označená jinak. Tady zkrátka platí – když podepíšeš, tak se pak nediv.

PSALI JSME:
Nárok na odstupné mírní zklamání

V případě nesouhlasu nepodepisovat

Bez ohledu na velikost firmy a kvalitu vztahů v ní panujících je ukončení pracovního poměru především pro zaměstnance závažným okamžikem, kde spěch ani jednání pod tlakem není na místě. „Pokud zaměstnanec s výpovědí nesouhlasí, neměl by v žádném případě dohodu ani tzv. výpověď dohodou podepisovat,“ dodává Novák.

Člověk nemusí být odborník na pracovní právo, aby si uvědomil, že nejčastější způsoby ukončení pracovního poměru jsou dva. Buď dostane či dá výpověď, kdy se operuje s odstupným a výpovědní lhůtou. Nebo dojde k dohodě ze svobodné vůle obou stran a bez dalších závazků či pohledávek.

Zavřít reklamu ×
  1. Nesmyslný titulek – buď Dohoda o ukončení pracovního poměru nebo Výpověď – tady záleží kdo ji dává zaměstnavatel nebo zaměstnanec. A co není napsáno a podepsáno, jako by nebylo.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Oživení ve službách pomáhá snižovat nezaměstnanost

Ve druhém čtvrtletí letošního roku se nezaměstnanost počítaná na základě výběrových šetření snížila na 2,4 procenta, zatímco touto dobou dosahovala ještě tří procent. Toto číslo je jako tradičně nižší, než měsíční …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Pašerákem při návratu z dovolené

Poradna
Navštěvujete při návratu do vlasti na letišti duty free shop? Je k tomu několik důvodů. Nákupem beze cla, tedy oproti běžnému obchodu se slevou, si zkrátíte čekání. Zbavíte se zbytků cizí měny, kterou si z exotické dovolené nechcete vozit domů. A do třetice – nakoupenými potravinami si zpestříte dlouhé cestování letadlem, kde od posádky zdarma dostanete nejvýš pohárek vody.