Zpátky do školy: Rodiče si připlatí také za kroužky pro děti

Jakoby toho nebylo málo. Rodiče si na začátku nového školního roku nepřiplatí jen za pomůcky do školy nebo obědy, ale v některých městech také za kroužky pro své děti. Byť by zdražení nemělo být tak výrazné jako v minulých letech, jak upozornila Finanční a ekonomické informace (faei.cz) společnost Pluxee (dříve Sodexo Benefity).
Taneční kroužky patří mezi dětmi k těm nejoblíbenějším. Ilustrační foto: Pixabay.com
Taneční kroužky patří mezi dětmi k těm nejoblíbenějším. Ilustrační foto: Pixabay.com

Společnost potvrdila, že vedle zmiňovaných obědů a dalších položek pro školáky šly nahoru rovněž ceny kurzů a kroužků pro děti. Mnohé podražily už loni, zvláště kvůli cenám energií. Vzhledem k tomu, že se cenová situace s energiemi už ustálila a elektřina i plyn zlevnily, neměly by letos platby za kroužky růst nijak dramaticky. I tak si rodiče někde připlatí.

Dokládá to i loňský průzkum Pluxee. Vyplývá z něj, že za kroužky, sporty a další mimoškolní aktivity utratí zhruba 17 procent rodin do 1,5 tisíce korun za pololetí na jedno dítě, 31 procent do tří tisíc, zhruba 30 procent do pěti tisíc, téměř 16 procent do deseti tisíc korun a šest procent více než deset tisíc korun za pololetí.

„I mimoškolní aktivity jsou přitom pro dítě prospěšné. A zvlášť sport a všechny další pohybové aktivity přímo důležité,“ konstatovala Martina Machová, personální ředitelka Pluxee, sama maminka dvou školou povinných dětí.

To si většina rodičů uvědomuje, což potvrdil průzkum společnosti KRUK Česká a Slovenská republika ze začátku letošního roku. Podle něj se rodiče maximálně snaží vyhnout omezení rozpočtu na vzdělávání a zájmové aktivity svých dětí. Raději omezí jiné položky.

Zdražování zájmových aktivit

Méně optimisticky ovšem dopadl průzkum ze začátku letošního roku, který si u agentury SANEP objednalo Sdružení sportovních svazů a o němž organizace informovala v tiskové zprávě. Ze šetření, do něhož se zapojilo téměř 17 tisíc rodičů z celé republiky, vyplynulo, že zatímco v roce 2022 chodilo pravidelně do sportovních klubů 51 procent dětí, letos jich je o pět procent méně.

Jedním z důvodů jsou podle předseda sdružení Zdeňka Ertla rostoucí náklady na sport. Dvě třetiny rodičů vybírají sportovní aktivity pro děti podle ekonomických možností, jen pro desetinu dotázaných nehrají finance roli.

„Zcela jednoznačně se projevuje negativní vliv inflace – sportovní kroužky a tréninky začínají být drahé. Situace se lepšit nebude, protože kluby pod tíhou neustálého zdražování jsou bohužel nuceny zvyšovat členské příspěvky,“ posteskl si Ertl.

Zdražení od září oznámilo například i Mateřské centrum Máj v Českých Budějovicích. Cena za kroužky pro děti se zvyšuje z částky 900 korun na pololetí na 1,2 tisíce. Výhodnější je platba na celý rok, která vyjde na 2,2 tisíce korun.

S dotazy rodičů, proč se liší cena za kroužek v minulém a letošním školním roce, se setkává rovněž organizace Kroužky. „K navýšení ceny kroužku dochází především z důvodu navýšení ceny ze strany zřizovatele za pronajímané prostory. Byli jsme nuceni upravit cenu kroužků s ohledem na zvyšování cen za energie a materiální vybavení pro kroužky,“ odpověděla organizace.

Pomůže stát nebo organizace

S financováním kroužků může pomoci stát, zaměstnavatel, neziskové organizace nebo zdravotní pojišťovny. Jednou z možností je jednorázová sociální dávka zvaná mimořádná okamžitá pomoc, kterou poskytuje úřad práce. Z tohoto příspěvku je totiž vedle školních pomůcek možné hradit i mimoškolní aktivity dětí.

Česká rada dětí a mládeže zase už několik let organizuje úspěšný projekt Darujeme dětem kroužky, jehož cílem je rozdělovat peníze dárců. Další kolo žádostí o příspěvek startuje 17. září, zájemci mohou dostat 1,5 tisíce korun na dítě. Od rozjezdu projektu v listopadu 2022 bylo již podpořeno téměř 6 200 dětí, mezi které se rozdělilo více než deset milionů korun.

Rodičům se rovněž snaží pomáhat Junák – český skaut, který má téměř 77 tisíc členů a členek ve více než 2 300 oddílech po celém Česku. „Skauti a skautky platí jednou ročně registrační poplatek, protože jsme členská organizace,“ uvedla pro faei.cz mluvčí Barbora L. Trojak.

Neplatí se ale na začátku roku, spíš během ledna, nejčastěji jde o částku mezi 500 a 1 500 korun. „Vedle toho rodiče platí jednotlivé akce, jako jsou jednodenní a víkendové výpravy, tábor nebo zahraniční akce, a musí také dětem pořídit výbavu – spacák, pohorky, velký a malý batoh a podobně,“ vysvětlila.

Dodala, že v organizaci funguje finanční program Dostupný skauting, který byl vytvořen díky prostředkům od individuálních dárců a ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. „Vedoucí mohou pro děti ve svém oddíle žádat o příspěvek na vybavení, účast na akcích a poplatek za tábor,“ řekla Trojak.

Příspěvky na sportovní kroužky poskytují rovněž zdravotní pojišťovny, většinou jde o stokorunové částky. Další možností jsou zaměstnanecké benefity. „Ty pro volný čas dostává 38 procent českých zaměstnanců, a mnohdy ani nevědí, že jim mohou v tomto směru odlehčit rodinný rozpočet,“ poznamenala Martina Machová ze společnosti Pluxee.

Pokračování zítra

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB