Zuby nebo urna s popelem. Co lidé zapomínají v taxících

Mobilní telefony, klíče nebo peněženky patří mezi zapomenuté věci v taxících, které patrně nikoho nepřekvapí. Pak je tu ovšem kategorie méně tradiční. Společnost Uber sestavila už poněkolikáté žebříček nejčastěji zapomínaných předmětů, které uživatelé této přepravní služby ve vozech nechtěně nechávají. A jsou mezi nimi také opravdové lahůdky.
Zapomene něco? Řidiči po svých pasažérech nacházejí často i kuriózní věci. Ilustrační foto: Uber

Společnost Uber ve zveřejněné zprávě, kterou má redakce FAEI.cz k dispozici, připomněla, že denně v zemích, kde působí, přepraví nespočet pasažérů – ať už na cestách z pracovních schůzek, nebo rodinných večeří. Lidé mnohdy služby, jako je právě Uber, využívají v časové tísni, a právě v takových chvílích neví, kde jim hlava stojí.

„Běžně tak v autě nechají i hodnotnější předměty, jako notebook nebo hodinky, řidiči dokonce nezřídka najdou na zadních sedadlech i platební a kreditní karty nebo rovnou finanční hotovost. Nepříjemně překvapeni mohou být pak také cestující, kteří až u letištní přepážky zjistí, že ve voze nechali i své doklady – ani takové případy totiž nejsou ojedinělé,“ informoval Uber.

Mezi nejzajímavější nálezy ovšem například protéza dolní končetiny, babiččiny zuby, urna s popelem, Ukulele Billie Eilish, chovatelské vybavení, jako kočičí stelivo či žárovka pro vyhřívání plazů nebo třeba plaketa pro zaměstnance měsíce. Výjimkou však není ani to, že cestující v autě zapomene živé zvíře nebo dokonce člena rodiny.

Nejčastěji zapomínají Francouzi

Dobrou zprávou je, že Češi si z hlediska zapomnětlivosti v celosvětovém srovnání vůbec nevedou špatně. S přehledem je válcují zapomnětlivější Španělé, Portugalci a Poláci, kteří se umístili v první desítce pomyslného žebříčku.

Tomu vévodí Francie, kde je míra ztrát jednoznačně nejvyšší. Česká republika ve výsledku obsadila sedmatřicáté místo z celkem 40 zemí světa, což z Čechů dělá jeden z nejzodpovědnějších národů vůbec.

Zajímavé je, že některé předměty se téměř s železnou pravidelností ztrácejí v určité dny v týdnu. Nabíječky mobilních telefonů a další elektroniky nacházejí řidiči ve svých vozech nejčastěji v pondělí, dětské autosedačky v úterý, cestovní pasy ve středu.

Od pátku do neděle pak lidé v autech nechávají především peníze, doklady a mobilní telefony. Na vyšších místech žebříčku jsou také klíče od auta, přičemž nejčastěji pasažéři zapomínají klíče od vozů Toyota, Honda, BMW a Jeep. Pokud jde o nejzapomnětlivější časy, většinu věcí cestující ve vozech zanechají kolem páté hodiny odpoledne, tedy při cestě domů z práce.

Ani v případě cenných ztrát, jako jsou zlaté či diamantové zuby, ale nemusí jejich majitelé zoufat, neboť je tu velká pravděpodobnost, že je získají zpět. Uber totiž umožňuje ohlásit ztrátu přímo ve své aplikaci.

Tisíce zapomenutých věcí

Lidé ale zapomínají své osobní věci také ve vlacích, autobusech nebo v metru. Pražský Dopravní podnik loni zveřejnil, že lidé v prostředcích MHD zapomněli více než 2,5 tisíce věcí.

Byly mezi nimi tašky, klíče, mobily, ale také činely, zvonkohra, kočárek nebo vrtačka. Nejčastěji lidé zapomínají věci v autobusech, pak následují tramvaje a metro.

Skladba ztracených věcí během roku souvisí zejména s ročním obdobím. V zimě lidé ztrácejí hlavně šály, čepice a rukavice. Před prázdninami zase řidiči nacházejí až podezřele často žákovské knížky a vysvědčení školáků. Mezi ztracenými věcmi tradičně převládají příruční tašky a kabelky, mobily, klíče a peněženky.

Také v pražské hromadné dopravě se občas najdou opravdové rarity: Třeba čepice městského strážníka nebo horolezecké lano. Hledali se ale také psi, vrtačka, bruska nebo tavná pistole. Ztracené věci zpět dostane více než třetina cestujících. Nejčastěji se zpět ke svému majiteli dostanou příruční zavazadla, na opačném konci žebříčku jsou mobilní telefony.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB