Zuby nebo urna s popelem. Co lidé zapomínají v taxících

Mobilní telefony, klíče nebo peněženky patří mezi zapomenuté věci v taxících, které patrně nikoho nepřekvapí. Pak je tu ovšem kategorie méně tradiční. Společnost Uber sestavila už poněkolikáté žebříček nejčastěji zapomínaných předmětů, které uživatelé této přepravní služby ve vozech nechtěně nechávají. A jsou mezi nimi také opravdové lahůdky.
Zapomene něco? Řidiči po svých pasažérech nacházejí často i kuriózní věci. Ilustrační foto: Uber

Společnost Uber ve zveřejněné zprávě, kterou má redakce FAEI.cz k dispozici, připomněla, že denně v zemích, kde působí, přepraví nespočet pasažérů – ať už na cestách z pracovních schůzek, nebo rodinných večeří. Lidé mnohdy služby, jako je právě Uber, využívají v časové tísni, a právě v takových chvílích neví, kde jim hlava stojí.

„Běžně tak v autě nechají i hodnotnější předměty, jako notebook nebo hodinky, řidiči dokonce nezřídka najdou na zadních sedadlech i platební a kreditní karty nebo rovnou finanční hotovost. Nepříjemně překvapeni mohou být pak také cestující, kteří až u letištní přepážky zjistí, že ve voze nechali i své doklady – ani takové případy totiž nejsou ojedinělé,“ informoval Uber.

Mezi nejzajímavější nálezy ovšem například protéza dolní končetiny, babiččiny zuby, urna s popelem, Ukulele Billie Eilish, chovatelské vybavení, jako kočičí stelivo či žárovka pro vyhřívání plazů nebo třeba plaketa pro zaměstnance měsíce. Výjimkou však není ani to, že cestující v autě zapomene živé zvíře nebo dokonce člena rodiny.

PSALI JSME:
Tři Češi z deseti by zatajili nález větší částky peněz

Nejčastěji zapomínají Francouzi

Dobrou zprávou je, že Češi si z hlediska zapomnětlivosti v celosvětovém srovnání vůbec nevedou špatně. S přehledem je válcují zapomnětlivější Španělé, Portugalci a Poláci, kteří se umístili v první desítce pomyslného žebříčku.

Tomu vévodí Francie, kde je míra ztrát jednoznačně nejvyšší. Česká republika ve výsledku obsadila sedmatřicáté místo z celkem 40 zemí světa, což z Čechů dělá jeden z nejzodpovědnějších národů vůbec.

Zajímavé je, že některé předměty se téměř s železnou pravidelností ztrácejí v určité dny v týdnu. Nabíječky mobilních telefonů a další elektroniky nacházejí řidiči ve svých vozech nejčastěji v pondělí, dětské autosedačky v úterý, cestovní pasy ve středu.

PSALI JSME:
Málokteré peněženka na zemi je opuštěná

Od pátku do neděle pak lidé v autech nechávají především peníze, doklady a mobilní telefony. Na vyšších místech žebříčku jsou také klíče od auta, přičemž nejčastěji pasažéři zapomínají klíče od vozů Toyota, Honda, BMW a Jeep. Pokud jde o nejzapomnětlivější časy, většinu věcí cestující ve vozech zanechají kolem páté hodiny odpoledne, tedy při cestě domů z práce.

Ani v případě cenných ztrát, jako jsou zlaté či diamantové zuby, ale nemusí jejich majitelé zoufat, neboť je tu velká pravděpodobnost, že je získají zpět. Uber totiž umožňuje ohlásit ztrátu přímo ve své aplikaci.

Tisíce zapomenutých věcí

Lidé ale zapomínají své osobní věci také ve vlacích, autobusech nebo v metru. Pražský Dopravní podnik loni zveřejnil, že lidé v prostředcích MHD zapomněli více než 2,5 tisíce věcí.

PSALI JSME:
Peníze zapomenuté v bankomatu můžete dostat zpátky. Pokud máte štěstí

Byly mezi nimi tašky, klíče, mobily, ale také činely, zvonkohra, kočárek nebo vrtačka. Nejčastěji lidé zapomínají věci v autobusech, pak následují tramvaje a metro.

Skladba ztracených věcí během roku souvisí zejména s ročním obdobím. V zimě lidé ztrácejí hlavně šály, čepice a rukavice. Před prázdninami zase řidiči nacházejí až podezřele často žákovské knížky a vysvědčení školáků. Mezi ztracenými věcmi tradičně převládají příruční tašky a kabelky, mobily, klíče a peněženky.

Také v pražské hromadné dopravě se občas najdou opravdové rarity: Třeba čepice městského strážníka nebo horolezecké lano. Hledali se ale také psi, vrtačka, bruska nebo tavná pistole. Ztracené věci zpět dostane více než třetina cestujících. Nejčastěji se zpět ke svému majiteli dostanou příruční zavazadla, na opačném konci žebříčku jsou mobilní telefony.

PSALI JSME:
Zapomenutá panenka i vibrátor! Češi jsou mistry v zapomínání

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Rezervu ani na měsíc nemají dvě pětiny tuzemských domácností

Průzkum
Utáhnout extrémní zdražování a připravit se na astronomické účty za energie druhou prací se snaží 23 procent Čechů a další čtvrtina o tom uvažuje. Každý čtvrtý pak šetří na jídle v restauracích a na kultuře, dalších 35 procent k tomu plánuje přistoupit. Celkově polovina lidí u nás už škrtí své výdaje. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro Broker Consulting mezi 1022 respondenty.