Drahé kovy procházejí delší konsolidační fází

Sektor drahých kovů prochází v současnosti delším obdobím konsolidace, které dává po předchozím výrazném růstu cen investorům i obchodníkům čas popadnout dech a zvyknout si na vyšší cenovou hladinu.
Drobní investoři v Číně si chtějí uložit peníze do sektoru, který vnímají jako vcelku imunní vůči ekonomickým potížím i problémům s realitami. Ilustrační foto: Pixabay.com

Po dvou neúspěšných pokusech získat podporu nad 2 400 dolary teď zlato od počátku dubna zpravila uzavírá denní obchodování mezi 2 280 a 2 380 dolary. Největší problém v tomto období nastal, když se ukázalo, že Čínská lidová banka po 18 měsících nepřetržitých nákupů v květnu zlato kupovat přestala.

Čína je už od roku 2022 jedním z nejvýznamnějších hybatelů stojících za posilováním zlata a podle nás s jeho nákupy ani zdaleka neskončila. Jsme přesvědčeni, že se tamní centrální banka pouze zdráhá platit současné rekordně vysoké ceny.

V poslední době se navíc dostává do popředí zájmu čínský soukromý sektor, který je dalším významným zdrojem poptávky po fyzickém zlatě, ale podobné pozornosti se zpravidla vyhýbá. Zlato tedy dál konsoliduje své pozice a poslední zprávy tuto fázi patrně ještě prodlouží, ale celkově se dlouhodobé býčí výhledy nijak nezměnily.

Budoucnost investičních kovů proto vidíme i nadále pozitivně. Důležité budou zejména následující faktory:

  • Mezi nejvýznamnější vlivy patří i nadále geopolitická rizika a události, i když zatím byl jejich dopad na růst cen povětšinou jen krátkodobý.
  • Silná maloobchodní poptávka z Číny, protože drobní investoři chtějí uložit peníze do sektoru, který vnímají jako vcelku imunní vůči ekonomickým potížím i problémům s realitami.
  • Trvalá poptávka ze strany centrálních bank v prostředí geopolitické nejistoty a dedolarizace. Zlato dokáže nabídnout bezpečí a stabilitu, kterou se ostatní aktiva pochlubit nemohou. Přerušení čínských nákupů považujeme za přechodné.
  • Rostoucí poměr státního dluhu rozvinutých ekonomik, mimo jiné Spojených států, k jejich HDP vyvolává obavy ohledně kvality těchto dluhů. Jinými slovy, rostoucí výnosy z amerických vládních dluhopisů nemusí být pro zlato nutně špatnou zprávou, protože obracejí pozornost k celkové úrovni zadlužení a k její udržitelnosti.
  • Navíc už se negativním dopadům dalšího odkladu snižování sazeb nevěnuje zdaleka tolik pozornosti, jako vyhlídkám na neústupnou inflaci, které ceně zlata naopak prospívají.
Zdroj: Ole Hansen, Saxo Bank

V této opět jen mělké konsolidační fázi se zlato zvládlo udržet nad technickou úrovní, která se nyní pohybuje kolem 2 280 dolarů. Jinak by totiž mohli investoři svěřených prostředků, kteří teď drží na trhu futures značné spekulativní dlouhé pozice, do nichž povětšinou vstoupili někde pod 2 200 dolary, začít tyto dlouhé pozice likvidovat.

Kromě již zmiňované vysoké poptávky ze strany centrálních bank a drobných investorů z Číny stála za převážnou částí únorového a březnového růstu cen také výrazná poptávka ze strany správců svěřených prostředků, jako jsou hedgeové fondy.

Ty se zapojily do hry poměrně brzy, takže během současné korekce nemusejí uzavírat své pozice, protože se ceny drží nad úrovní, která by je k tomu jinak nutila. Fakt, že se spekulanti zapojili do hry dříve a na výrazně nižší cenové hladině, pomáhá vysvětlit, proč je současná volatilita zlata ve srovnání s jinými kovy, jako je stříbro, platina či měď, poměrně nízká.

Tam totiž naskočili spekulanti do rozjetého vlaku později, když už byly ceny vyšší, takže pak byli nuceni k likvidaci dlouhých pozic a ohroženi souvisejícím rizikem hlubší korekce. Zlato i stříbro vzbuzují nadále jen omezený zájem ETF (burzovně obchodovaný fond, pozn. red.), které zůstaly od roku 2022 většinou čistými prodejci.

Zdroj: Ole Hansen, Saxo Bank

Když tehdy FOMC (americký Federální výbor pro otevřený trh, součást centrální banky USA) zahájil agresivní zvyšování sazeb, zvýšil tím náklady „carry“, respektive náklady obětované příležitosti, a tedy náklady držby bezkupónových investic do drahých kovů. Poptávka ze strany ETF se nejspíš nezvýší, dokud se úrokové sazby a nimi i tyto náklady nepropadnou níže.

Dramatické posílení stříbra o 25 procent, k němuž došlo minulý měsíc, dál uvadá, a znovu se tak potvrzuje, že kamkoli zamíří zlato, míří i stříbro, ale rychleji. Cena je ovšem stále o 22 procent vyšší než na počátku roku, neboť tento ušlechtilý kov těží z nedávného výrazného posílení průmyslových kovů, zejména mědi, která stejně jako stříbro patří k materiálům nezbytným pro zelenou transformaci.

Posilování mědi se však zastavilo, když si trhy uvědomily, že současné fundamenty, zejména v Číně, nevypovídají o síle, ale spíš o slabosti, a následná korekce už tento měsíc přinesla mědi i stříbru ztráty ve výši zhruba tří procent.

Jak už jsme zmiňovali, začali spekulanti do obou posilujících kovů investovat poměrně pozdě a jejich potřeba omezit v některých případech již ztrátové pozice srazila ceny stříbra i mědi podstatně níže. Oba kovy tak přišly zhruba o polovinu toho, co v květnu získaly.

Zdroj: Ole Hansen, Saxo Bank

Větší cenová volatilita stříbra ve srovnání se zlatem pak pomohla minulý měsíc srazit poměr zlato-stříbro z 88 na 72,70, což je minimum ze srpna 2021. Následoval již zmiňovaný propad stříbra, který pomohl vytáhnout poměr zpátky na současných zhruba 79 uncí stříbra za unci zlata.

Už ve výhledech na 1. čtvrtletí jsme tvrdili, že letošní rok bude „Rokem kovů“, a trváme na tom i nadále. Zároveň jsme však přesvědčeni, že vzhledem k tomu, nakolik už drahé kovy stihly letos posílit (zlato o 12 % a stříbro o 23 %, pozn. aut.), může následovat delší období konsolidace, kdy se budou moci investoři i obchodníci přizpůsobit vyšším cenovým hladinám.

Mezitím se snad ukáže, kdy nás čeká další snížení sazeb americké centrální banky a kolikrát k němu dojde.

Autor je hlavní komoditní stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB