Měď vystoupala k rekordním výšinám, i ale platina zamířila vzhůru

Rok kovů“, který jsme zmiňovali ve svých výhledech na letošní 1. čtvrtletí, nabírá na obrátkách. Stačí se podívat na naše oblíbené kovy: Zlato, stříbro, měď a teď už i platina vykazují výrazné posílení.
„Rok kovů“ předpovídaný Saxem nabírá na obrátkách. Měď se žene k novému rekordu a stoupá také platina, kterou podporují vyhlídky na omezenou nabídku. Ilustrační foto: Depositphotos.com

A i když teď po březnovém a dubnovém vzepjetí cen dochází u zlata ke konsolidaci, měď se po krátké pauze, k níž došlo počátkem měsíce, žene výš. Od začátku roku už posílila o víc než 30 procent a postupně dosahuje nových rekordních maxim.

Z hlediska fundamentů mluví ve prospěch mědi robustní budoucí poptávka, protože v nadcházejících letech bude tento kov potřeba mimo jiné na výrobu elektromobilů a výstavbu infrastruktury elektrifikačních sítí a datových center pro umělou inteligenci (AI).

Stávající těžební společnosti přitom mohou mít problém očekávanou poptávku uspokojit, takže mohou v nadcházejících letech vznikat velké nabídkové deficity. Ceny ale nežene vzhůru jen stávající momentum, ještě posílené nedávným průlomem, ale i uzavírání krátkých pozic.

Zdroj: Ole Hansen, Saxo Bank

Během dvou týdnů končících 7. květnem zvýšili spekulanti, kteří očekávali dosažení krátkodobého maxima, objem krátkých pozic ve futures na HG měď o 143 tisíce tun. Uzavírání těchto pozic teď podporuje další vzestup ceny. Hlavním motorem oživení jsou ceny mědi na newyorské burze.

Platina mezitím prolomila pásmo, v němž se obchodovala celý rok, a zamířila nad 1 015 amerických dolarů. Investoři tak reagují na zlepšení technických vyhlídek a očekáváný růst nabídkového deficitu v tomto i příštím roce.

Světová investiční rada pro platinu (World Platinum Investment Council, WPIC, pozn. aut.) ve svých čtvrtletních výhledech vydaných minulé pondělí, píše: „V prvním čtvrtletí roku 2024 zaznamenal trh s platinou deficit 369 tisíc trojských uncí a na celý letošní rok se předpovídá deficit 476 tisíc trojských uncí. Už v loňském roce přitom činil deficit 851 tisíc trojských uncí.“

Zdroj: Ole Hansen, Saxo Bank

Platina se ale už nějakou dobu nemohla z výše uvedeného pásma vymanit, takže se čisté pozice držené investičními fondy pohybovaly kolem nuly. Nyní tedy možná díky spekulantům získá jisté vzestupné momentum.

Jak už jsme zmínili, ukazuje agresivní charakter nedávného rekordního posílení mědi v ostrých konturách trh, kde byli obchodníci zaskočeni na krátkých pozicích, zejména v případě futures na HG měď na newyorské burze.

A i když to může krátkodobě vyhnat ceny výš, zároveň stoupá i riziko, že výsledné ceny nebudou mít oporu v aktuálních fundamentech. Čínský trh sice díky vyhlídkám na další vládní podporu posílil, ale pro nejbližší dobu fundamenty současnému nadšení neodpovídají.

Futures na vysoce kvalitní (HG) měď, první měsíc (New York). Zdroj: Ole Hansen, Saxo Bank

Zásoby mědi monitorované burzou Shanghai Futures Exchange se v poslední době zvýšily na 300 000 tun. Takové úrovně dosahovaly naposledy před čtyřmi lety, kdy se propadla poptávka během covidu.

Navíc zmizela i prémie, kterou byli dovozci ochotní platit za měď na LME (London Metal Exchange, Londýnská burza kovů, pozn. red.), což je dalším důkazem, že za posilováním stály londýnská a newyorská burza, nikoli Čína jako největší světový spotřebitel. Tak obrovský propad spreadu jsme nezažili od globální finanční krize v roce 2008.

Celkově tedy měď míří vzhůru, ale po posledním vzpjetí na rekordní maximum (k němuž došlo o něco dřív, než se čekalo, pozn. aut.), se zdá čím dál pravděpodobnější, že bude následovat období konsolidace.

Spotová platina, týdenní graf. Zdroj: Ole Hansen, Saxo Bank

Vzhledem k tomu, jak vysoko se tento kov za poměrně krátké časové období vyšplhal, je možné, že dojde k retracementu na 4,56 dolaru, nebo možná až na 4,40 dolaru za libru, aniž by to příliš ublížilo býčímu sentimentu.

Platina v úterý po třech letech konečně pokořila sestupný trend a poté, co spotový kontrakt (XPT/USD) prolomil hladinu odporu – nyní už hladinu podpory – na 1 015 dolarů za unci, pokračovala v cestě vzhůru.

Po tomto průlomu se poměr zlata a platiny propadl z nedávného maxima 2,58 na 2,26, ale zatím se drží nad jednoletým průměrem zhruba 2,16. Nyní může přijít období konsolidace a po něm se další významnější hladina odporu nachází až na maximech z roku 2023 kolem 1 130 dolarů za unci.

Autor je hlavní komoditní stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB