Pohonné hmoty rychle zdražují. Čekají nás druhé nejdražší prázdniny

Pokles cen pohonných hmot se v Česku v půli června zastavil a v uplynulém týdnu poměrně citelně zdražily, hlavně nafta.
Klíčovým důvodem růstu cen ropy je nadcházející vrcholná turistická sezóna. Přes léto lidé více cestují. Ilustrační foto: Pixabay.com

Pro řidiče tak letošní vrcholná motoristická sezóna – ta prázdninová – bude z hlediska nominálních cen paliv druhou nejdražší v historii. Dráže bylo pouze v kritickém roce 2022, kdy ceny dramaticky stoupaly v důsledku invaze Ruska na Ukrajinu.

V uplynulém týdnu zdražil benzin v průměru o 29 haléřů na litr, na 38,06 koruny za litr. Cena nafty vzrostla dokonce o 59 haléřů na litr a stojí 36,65 koruny za litr. V příštích sedmi dnech je přitom třeba počítat s dalším zdražením obou základních druhů pohonných hmot. Důvodem je kombinace nárůst cen ropy a oslabování koruny vůči dolaru.

Za posledních 14 dní totiž ropa Brent na světovém trhu zdražila o 3,5 procenta. Navíc za tutéž dobu koruna vůči dolaru oslabila o více než dvě procenta. Více než pětiprocentní nárůst korunové ceny ropy přitom čerpací stanice v Česku do svých cen ještě teprve plně promítnou v nadcházejících dnech. Nafta proto zdraží o 70 haléřů na litr a benzín o 40 haléřů.

Klíčovým důvodem růstu cen ropy je nadcházející vrcholná turistická sezóna. Přes léto lidé nejen na Západě více cestují, jak autem, tak letecky i jinak, což podporu po palivech podporuje. Ropa Brent navíc zdražuje i v souvislosti s obecnějším optimismem na trzích, včetně akciových trhů v USA.

Ty pohání stále pevnější přesvědčení, že ke snížení sazeb americké centrální banky letos přece jen dojde. Otázkou jim je spíše to, zda bude jedno, nebo dokonce dvě. Přesto však Česká národní banka bude své úrokové sazby ve zbytku letoška nejspíše snižovat o něco výrazněji než americká centrální banka, což pomáhá dolaru posilovat vůči české měně a přispívá ke zdražení ropy.

Ropa zdražuje také v důsledku rozhodnutí kartelu OPEC a jeho spojenců ze začátku tohoto měsíce. Delegáti tradičních producentských zemí se na jednání v Rijádu shodli na prodloužení škrtů v těžbě. Navíc uvedli, že případné navýšení těžby bude posléze záviset na aktuálních tržních podmínkách.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB