Všesokolský slet se státu vyplatí. Do rozpočtů přinese až 170 milionů

XVII. všesokolský slet 2024 je největší sportovně-společensko-kulturní událostí na našem území v tomto roce.
Už nyní je možné říct, že pořádání všesokolského sletu se státu z finančního hlediska vyplatí. Foto: Česká obec sokolská

Zapojí se do něj celkem přes 100 000 lidí z celé republiky i zahraničí a jeho rozpočet se vyšplhá na 160 milionů korun. Polovinu získají Sokolové ze soukromého sektoru a vlastních zdrojů, druhou půlku z veřejných prostředků. Slet ale státu přinese na daních až 170 milionů korun.

Už nyní je možné říct, že pořádání všesokolského sletu se státu z finančního hlediska vyplatí, a to nejen na základě studie ekonomických dopadů, kterou si Česká obec sokolská nechala (ČOS) vypracovat.

Z analýzy, kterou zpracovala společnost Economic impacT, vyplývá, že přímá (tzv. iniciovaná) spotřeba všech účastníků sletu, tedy tržby za ubytování, dopravu, služby, jídlo nebo zboží, by se měly pohybovat mezi 370-410 miliony korun. Po multiplikaci, tedy započtení celého řetězce dalších subdodavatelů a odběratelů, se však tato částka vyšplhá až na cca 708-782 milionů korun.

Daně, které všichni dodavatelé podílející se na hladkém průběhu všesokolského sletu odvedou do veřejných rozpočtů, se tak vyšplhají až ke 170 milionům korun. Sem patří i tzv. nenahraditelné přínosy, což jsou příjmy státu, které by bez konání sletu vůbec nevznikly. Studie ČOS je vyčíslila na 82-90 milionů korun.

Zdroj: Česká obec sokolská, Economic impacT

Nesmíme zapomenout ani na nová pracovní místa, která budou vytvořena díky pořádání sletu a v důsledku iniciovaných ekonomických dopadů. Odpovídají počtu zhruba 370 celoročních plných úvazků. ČOS pro uspořádání všesokolského sletu, který je počtem účastníků sletového týdne v Praze větší než olympijské hry, vyčlenila rozpočet ve výši zhruba 160 milionů korun.

Až 95 procent „spolknou“ náklady spojené se sletovým týdnem, zejména ubytování a stravování až 20 000 účastníků a pronájem O2 arény a Fortuna Areny v Edenu, kde akce vyvrcholí. Zbytek rozpočtu putuje na aktivity konané v regionech v předsletovém období.

Výsledky studie potvrzují fakt, že sport jen nenatahuje ruce směrem ke státní pokladně, ale je „průmyslem“, který se vyplatí ekonomicky. Navíc má neocenitelnou přidanou hodnotou v podobě dopadu na zdraví společnosti a její sociální nastavení. A právě slet je obrovskou reklamou na nevýkonnostní sport, který je odborníky považován za nejzdravější.

Na financování akce se podílí největší měrou stát prostřednictvím Národní sportovní agentury. Do rozpočtu výrazně přispívají kraje a městské samosprávy v čele s Magistrátem hl. m. Prahy a významnou část plní samotní sokolové v rámci příspěvků a sletových známek.

Autor je člen sletového týmu České obce sokolské pro marketing a komunikaci
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB