Finanční skandály drtí český sport: Fotbal, tenis a teď i Sokol

Vypadá to, jako by finančním podvodům v českém sportu nebyl konec. Stále se objevují nové kauzy, které ukazují, jak si různí funkcionáři „vyzobávají“ z veřejných prostředků nemalé peníze pro sebe nebo své kamarády. Často jde o desítky až stovky milionů. Po fotbalu a tenisu se teď čerstvá kauza objevila dokonce v České obci sokolské.
Kvůli dotačním skandálům si sport opakovaně střelil vlastní gól. Ilustrační foto: Pixabay.com

Média, sociální sítě, celý veřejný prostor je plný nejrůznějších případů finančních machinací s veřejnými penězi, které jsou určeny nejen pro profesionální sportovce, ale také pro mládež – kupříkladu jako prevence před různým závadným chováním včetně užívání alkoholu nebo drog.

Jenže někteří funkcionáři si z těchto peněz udělali „dojnou krávu“, takže nemalé prostředky odtékají kupříkladu na účty spřátelených firem. Dochází rovněž k uplácení nebo ovlivňování výsledků, na čemž zase mohou vydělávat předem domluvení sázkaři.

Redakce FAEI.cz z různých zdrojů zanalyzovala aspoň některé z posledních žhavých kauz, které zahrnují nejen tradiční sportovní odvětví.

Fotbal

Tady bychom museli jít hodně do minulosti, abychom připomněli všechny případy: Ivana Horníka, Romana Berbra a nejnověji kauza okolo někdejšího prvního muže české kopané Miroslava Pelty (a ex-náměstkyně ministryně školství Simony Kratochvílové, pozn. aut.).

Pražský městský soud loni na jaře i napodruhé uznal Peltu a Kratochvílovou vinnými ze zmanipulování sportovních dotací. Peltu opět poslal do vězení na šest let, Kratochvílovou na šest a půl. K tomu jim ještě přidal milionové pokuty. Podle obžaloby Pelta s Kratochvílovou ovlivňovali dotace ve prospěch Pelty a jeho známých, jak například informoval Český rozhlas.

Případem se ale ještě bude zabývat odvolací Vrchní soud v Praze. Obžalobě čelili také předseda České unie sportu Miroslav Jansta, sekretář unie Jan Boháč a bývalý šéf ministerského odboru sportu Zdeněk Bříza. Všichni ale byli osvobozeni.

Předsedkyně senátu pražského městského soudu Lenka Cihlářová uvedla, že tehdejší šéf českého fotbalu Pelta instruoval náměstkyni Kratochvílovou, kterým žadatelům poskytnout dotace – tedy těm, u nichž mu to přineslo prospěch. „Popřeli zcela smysl poskytování státní podpory sportu v této oblasti,“ konstatovala soudkyně.

Pelta a jeho milenka Kratochvílová se podle loňského rozsudku pokusili způsobit státu škodu nejméně 175 milionů korun. Ministerstvo školství se navíc po obžalovaných domáhá náhrady škody ve výši přesahující 1,1 miliardy korun.

Tenis

Od konce února je ve vazbě šéf Českého tenisového svazu Ivo Kaderka a jeho blízký spolupracovník Vojtěch Flégl. Další tři lidé z tenisového prostředí jsou vyšetřováni na svobodě. Všichni jsou obviněni v kauze zneužití státních dotací na podporu sportu, byť pětice jakoukoli vinu popírá. Kaderkovi a Fléglovi hrozí až desetileté vězení.

Podle informací, které jako první přinesl Radiožurnál, vyplatil tenisový svaz ze státní dotace desítky milionů korun spolku Orel Jednota Praha-Balkán, který vede právě Flégl. Údajně šlo o více než čtyřicet milionů korun, což byla takřka třetina celkové dotace, kterou svaz obdržel na podporu svého sportu v Česku.

Jenže část peněz určená na pořádání turnajů údajně skončila na účtech Fléglových firem nebo firem jeho rodinných příslušníků. Způsobenou škodu policie vyčíslila na zhruba 14,5 milionu korun. Ze zveřejněné právní kvalifikace vyplývá, že obvinění se podle detektivů dopustili dotačního podvodu se škodou velkého rozsahu – právě proto, že použili prostředky z dotace na jiný než určený účel.

Sokol

Čerstvá je rovněž kauza, která nyní hýbe Českou obcí sokolskou (ČOS). Policie v lednu obvinila z úvěrového podvodu ve výši minimálně 40 milionů korun osobní asistentku dlouholeté starostky Sokola Hany Moučkové. Její blízká spolupracovnice Eliška C. si začátkem února přímo v sídle organizace v Tyršově domě v Praze vzala život.

Jak informovaly například Novinky.cz, šlo o ženu s opakovanou trestní minulostí včetně právě úvěrových podvodů. Dokonce řešila několik exekucí v řádech milionů korun, které dokonce řešila v rámci korespondence se soudem pod hlavičkou Sokola.

Část starostů této tradiční české tělovýchovné organizace z celé republiky nyní žádají, aby jejich šéfová Moučková odstoupila z funkce, případně byla odvolána. Podle nich je totiž za kauzu odpovědná. Osud Moučkové v čele Sokola se bude řešit v sobotu 9. března na mimořádném zasedání výboru této organizace. Moučková byla s Eliškou S. dokonce několikrát na společné dovolené.

„Pro mě osobně je celá kauza obrovským a jen těžko popsatelným zklamáním i po lidské stránce. Jak mnozí víte, podvodů se dopustila moje blízká spolupracovnice. Postupně si dokázala získat mé sympatie, z velké části kvůli tvrzení, že je vážně nemocná. Vyvolala ve mně pocit, že potřebuje pomoc. Bohužel, ve skutečnosti šlo o promyšlené, plánované lži podpořené i falzifikáty lékařských zpráv a dalších dokumentů,“ napsala Moučková v otevřeném dopise.

Dodala, že se nezříká odpovědnosti, byť podle policie šlo o důmyslný podvod. „Zároveň ale nejsem zvyklá utíkat z boje a jsem připravena, a hlavně schopna dál pokračovat ve vedení ČOS,“ napsala Moučková. „Snad budu moci co nejdříve vše detailně vysvětlit a pochopíte, že vzhledem k propracovanosti a rafinovanosti jsem neměla s kolegy reálnou možnost trestnou činnost odhalit.“

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 2
Sdílet článek