Která profese letos dosáhne na stovky tisíc měsíčně a která propadne

Průměrná měsíční mzda letos přesáhne 46 tisíc korun, ale některé profese si přijdou až téměř na desetinásobek. Jak Finančním a ekonomickým informacím (faei.cz) sdělila personální agentura Advantage Consulting, mezi nejlépe placené budou opět patřit specialisté a manažeři v IT oboru. S minimem se naopak budou muset spokojit třeba pokojské nebo šičky.
Počítačoví specialisté se letos nemusejí bát o práci ani o výdělek. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Počítačoví specialisté se letos nemusejí bát o práci ani o výdělek. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Příchodem nového roku vzrostla minimální mzda o 1,9 tisíce na 20 800 korun. „Růst minimální mzdy má obecně vliv na platové podmínky napříč odvětvími, zejména pak u nízkopříjmových pozic,“ konstatovala Olga Hyklová, majitelka a výkonná ředitelka personální agentury Advantage Consulting.

„Zvýšení minimální mzdy často tlačí zaměstnavatele k tomu, aby zvyšovali mzdy i u ostatních pozic, zejména proto, aby zachovali odstup mezi jednotlivými platovými kategoriemi,“ vysvětlila.

Dodala, že tento efekt je nejvýraznější v odvětvích s vysokým podílem zaměstnanců pobírajících minimální mzdu. Ovšem dlouhodobě nejlukrativnější pozice z hlediska finančního ohodnocení nabízí sektor informačních technologií. A to platí i pro letošní rok.

„Mezi nejlépe ohodnocené IT pracovníky budou letos patřit specialisté na kybernetickou bezpečnost či datovou analýzu. Firmy odborníků na digitalizaci a IT bezpečnost hledají stále více, což zvyšuje jejich hodnotu, vydělávat budou letos průměrně kolem 120 tisíc korun měsíčně,“ uvedla Hyklová.

Redakci faei.cz to potvrdila i Denisa Janatová, ředitelka společnosti Smitio. Dodala, že u seniorních pozic nejsou výjimkou ani mzdy vysoko nad 120tisícovým průměrem. Zásadní roli v odměňování IT specialistů hraje podle ní praxe.

„Zvláště u vysoce specializovaných nebo manažerských pozic se mzda v mezinárodních firmách pohybuje kolem dvou set tisíc korun. Po více než desetileté praxi si produktový manažer vydělá 205 tisíc měsíčně, IT manažer 211 tisíc, vývojář softwaru 215 tisíc,“ uvedla Janatová.

„Během našeho loňského průzkumu jeden z respondentů na pozici UX/UI designer (stojí u zrodu projektu a jeho hlavním úkolem je navrhnout web tak, aby dobře vypadal a zároveň plnil vytyčený cíl – pozn. aut.) odpověděl, že jeho mzda po deseti letech praxe je 430 tisíc měsíčně,“ dodala.

Obnovitelné zdroje táhnou

Mezi další profese, které si budou v letošním roce z hlediska mezd stát nejlépe, patří vedle lékařů a vrcholových manažerů zejména specialisté a manažeři v technických oborech, jako jsou strojírenství, elektrotechnika a energetika.

„K vysoko hodnoceným pozicím patří například vedoucí projektů ve strojírenství, manažeři vývoje technologií či odborníci na automatizaci a robotiku. Tito profesionálové si ve středních a velkých firmách přijdou na zhruba 90 až 120 tisíc korun měsíčně,“ konstatoval Roman Vejražka, výkonný ředitel headhunterské společnosti Theones.

Vedle toho personální experti vidí stále rostoucí poptávku po specialistech v oblasti obnovitelných zdrojů energie, kde se mzdy zkušených inženýrů pohybují kolem 80 až 110 tisíc korun. „Ve výrobních firmách se pak mzdy technických manažerů a specialistů na procesní řízení pohybují v rozmezí 100 až 150 tisíc,“ dodal Vejražka.

Průměrná mzda bude v letošním roce 46 557 korun. Podle dostupných statistik na ni ale zhruba dvě třetiny všech pracovníků nedosáhnou. Mzda některých z nich přesáhne tu minimální jen o několik málo tisíc. Minimální mzdu v Česku pobírají přibližně čtyři procenta zaměstnanců, tedy asi 150 tisíc lidí.

Blízko minimální mzdě

Profese, u kterých se výdělky minimální mzdě blíží, jsou dlouhodobě uklízečky, ostraha objektů a méně častá povolání, jako třeba šička. K nejhůře placeným pozicím budou pak v letošním roce patřit také pokladní a obsluha v retailu, kde se průměrná mzda pohybuje mezi 23 až 27 tisíci měsíčně, uvedla společnost Advantage Consulting.

Na juniorních administrativních pozicích se zaměstnanci zpravidla nedočkají vyššího ohodnocení než 25 tisíc korun. Obecně rostou mzdy řemeslníků, kdy si ti zruční mohou vydělat i 80 tisíc měsíčně, nicméně dělnické pozice v méně specializovaných odvětvích nevydělají ani polovinu, měsíční mzda se pohybuje kolem 27 tisíc.

Ve výši mezd existují rovněž významné lokální rozdíly. Nejvyšší mzdy hlásí tradičně Praha, Středočeský a Jihomoravský kraj, kde je průměr 55 tisíc měsíčně. K nejnižším pak s průměrem 35 tisíc korun měsíčně patří Karlovarský a Ústecký kraj.

Neznalost rozdílů ve mzdách podle krajů často vede k nereálným představám. Podle různých průzkumů mají uchazeči, zejména u juniorních a nekvalifikovaných pozic, často vyšší očekávání, než je realita trhu. V některých oborech, jako jsou IT nebo marketing, však uchazeči požadují zpravidla odpovídající mzdy.

Stát versus soukromníci

Značné rozdíly jsou i mezi státním a soukromým sektorem. Podstatné také je, zda zaměstnanec pracuje pro tuzemskou nebo mezinárodní firmu. Zahraniční firmy nabízejí obecně vyšší mzdy a širší balíček benefitů, který zpravidla zahrnuje bonusy, flexibilní pracovní dobu, nadstandardní zdravotní péči a podobně.

Také více investují do vzdělávání a kariérního růstu zaměstnanců. Soukromý sektor pak oproti tomu státnímu nabízí vyšší průměrné mzdy, větší důraz na výkonnost a flexibilitu. Práce ve státním sektoru ale může někomu vyhovovat kvůli větší stabilitě, pevné pracovní době nebo delší dovolené.

Podle mezinárodního průzkumu společnosti Alma Career z konce loňského roku usilovalo 61 procent zaměstnanců v Česku při poslední změně zaměstnání o víc peněz. Problémem podle Hyklové z Advantage Consulting je, že si spousta zaměstnanců o zvýšení finanční odměny neumí říct a raději se začne poohlížet po práci v jiné firmě. Češi, jak řekla, se v tomto ohledu stále učí.

„Mnoho lidí má obavy, že by požadavek na zvýšení mzdy mohl poškodit jejich pozici ve firmě. Zkušenější pracovníci si však o lepší finanční podmínky nebo další benefity říct umějí,“ dodala.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 3
Sdílet článek