Alkohol má v Česku na svědomí přibližně 6,5 tisíce úmrtí ročně

Rizikově pije alkohol 17 až 19 procent dospělé populace, což je v přepočtu odhadem 1,5 až 1,7 milionu obyvatel. Vyplývá to z obsáhlé Zprávy o alkoholu v České republice 2021, kterou zveřejnil národní koordinátor pro protidrogovou politiku Jindřich Vobořil. Podle dokumentu je alkohol příčinou asi šesti procent celkové úmrtnosti v zemi – tedy přibližně 6,5 tisíce úmrtí ročně.
V konzumaci alkoholu se Češi řadí na přední místa na světě. Ilustrační foto: Pixabay.com

Česká republika patří mezi země s nejvyšší průměrnou spotřebou alkoholu na obyvatele a také mezi země s nejvyšším výskytem nárazového pití alkoholu na světě. Podle národního koordinátora pro protidrogovou politiku Jindřicha Vobořila představuje alkohol v české společnosti návykovou látku s nejrizikovějšími dopady.

Vobořil uvedl, že problémem je vysoká společenská akceptace alkoholu jako průvodce každodenními, svátečními, rodinnými i společenskými událostmi či oslavami bez odpovídající reflexe zdravotních či sociálních rizik.

„Alkohol může být občas dobrý sluha, ale často je také zlý pán. Netvrdím, že z každého, kdo si občas dá pivo nebo skleničku vína, se stane alkoholik, ale lidé by si měli být vědomi rizik spojených s konzumací alkoholu. Není zapotřebí prosazovat úplnou abstinenci, ale je nezbytné o těchto rizicích pravidelně informovat,“ řekl Vobořil.

Úmrtnost spojená s alkoholem v České republice v posledních letech podle něj roste, zejména v souvislosti s alkoholickým onemocněním jater. „Roste také počet nehod a sebevražd pod vlivem alkoholu. Alkohol je také nejčastější příčinou domácího násilí a mnoha sociálně nežádoucích jevů,“ konstatoval národní koordinátor.

Nadměrná konzumace alkoholu má negativní vliv na duševní zdraví (úzkosti, deprese, psychotické poruchy, alkoholová demence, závislost) i na zdraví fyzické – zejména jsou s vysokou mírou konzumace alkoholu spojeny nemoci trávicí soustavy a jater (rakovina, cukrovka, záněty) a onemocnění srdce (infarkt myokardu, vysoký krevní tlak, kardiomyopatie).

Roste denní konzumace

Vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Pavla Chomynová uvedla, že v posledních letech přibývá denní konzumace alkoholu mezi dospělými, a to zejména u mužů. „K největšímu nárůstu došlo ve věkové skupině 45 až 54 let, avšak nárůst byl zaznamenán ve všech věkových skupinách s výjimkou skupiny 15 až 24 let,“ konstatovala.

Dodala, že podle různých studií užívání alkoholu, včetně rizikového pití, mezi dětmi a dospívajícími klesá, a to již od roku 2011. „V mezinárodním srovnání však zkušenosti české mládeže s alkoholem zůstávají stále na velmi vysoké úrovni – například pití nadměrných dávek alkoholu při jedné příležitosti, tedy pět a více sklenic, uvádí 38,5 procenta českých 16letých, jednou týdně nebo častěji pije nadměrné dávky alkoholu 11,7 procenta dospívajících,“ řekla Chomynová.

Jindřich Vobořil poznamenal, že asi žádný rodič by nedal svému dítěti trochu kokainu: „Přesto k první zkušenosti mladých lidí s alkoholem dochází většinou v rodinném prostředí. Vysoká tolerance české společnosti ke konzumaci alkoholu mladistvými určitě nepatří mezi věci, na které bychom měli být hrdí. Nesmíme totiž zapomínat na fakt, že podle mnoha studií alkohol je nejčastější iniciační drogou ke konzumaci vysoce rizikových drog, jako je třeba heroin nebo pervitin.“

Kontroly obchodní inspekce

Jak je alkohol snadno dostupný pro nezletilé dokazuje zpráva o loňských kontrolách České obchodní inspekce (ČOI), která tato instituce zveřejnila na svém webu. Kontroly se zaměřily na dodržování zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, zákona o povinném značení lihu a zákona o spotřebních daních.

„V průběhu minulého roku uskutečnila inspekce celkem 5 248 kontrol a porušení těchto zákonů zjistila celkem v 337 případech, kdy porušení zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek zjistila ve 323 případech, z toho ve 111 případech zaznamenala prodej alkoholických nápojů mladistvým osobám,“ uvedla ČOI.

Inspekce uložila v uplynulém roce celkem 1 736 pokut v  hodnotě bezmála 14,7 milionu korun. „Uvedené počty pokut a jejich výše se vztahují i k dalším porušením právních předpisů, která byla v rámci kontrol zjištěna, a mohou se tak projevit i v jiných kontrolních akcích. V některých případech jde o sdružené pokuty, které byly uloženy za nedostatky zjištěné při více kontrolách v různých provozovnách jednoho prodávajícího,“ upozornila inspekce.

Snadná dostupnost

To, že dostupnost alkoholických nápojů je v Česku velmi vysoká, potvrzuje rovněž už citovaná Zpráva o alkoholu v České republice 2021. Upozorňuje, že alkohol je možné podle zákona prodávat v jakékoli denní či noční době a na mnoha místech – v jakékoliv prodejně potravin, ve stáncích s občerstvením, v prostředcích hromadné dopravy nebo na čerpacích stanicích.

„Dostupnost alkoholu pro nezletilé je extrémně vysoká, podle Evropské školní studie o alkoholu a jiných drogách (ESPAD) si například pivo snadno obstará 80 procent 16letých,“ konstatovala zpráva, podle níž se i v jiných mezinárodních srovnáních umisťuje Česko na předních místech.

„Průměrně se v České republice spotřebuje deset litrů etanolu na jednoho obyvatele za rok (včetně dětí a seniorů, pozn. aut.), což odpovídá množství přibližně 22 gramů na jednoho obyvatele za den. Rovněž výskyt nárazového pití alkoholu patří k nejvyšším na světě,“ upozornila Zpráva o alkoholu v České republice 2021.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Pe Petr

    Kouření cigaret zabije mnohem více lidí. Bohužel i nekuřáky. Stačí mít na pracovišti silného kuřáka……

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB